کد خبر: 386

تأثیر نحوه‌ی نمایش کالا در فروشگاه‌های خرده‌فروشی

تأثیر نحوه‌ی نمایش کالا در فروشگاه‌های خرده‌فروشی و نحوه‌ی طراحی فروشگاه بر تصمیمات مشتریان

تأثیر نحوه‌ی نمایش کالا در فروشگاه‌های خرده‌فروشی و نحوه‌ی طراحی فروشگاه بر تصمیمات مشتریان

 

نمایش کالا در فروشگاه خرده‌فروشی یعنی نمایش کالا برای بازاریابی و تبلیغاتِ آن تا به‌واسطه‌ی این نحوه‌ی نمایش، کالاهای خاص به‌شکلی جذاب و وسوسه‌انگیز به مشتریان عرضه شود.

تعداد قابل توجهی از محصولات که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند، برای جذب نظر مشتری سر و دست می شکانند و رقابت تنگاتنگی دارند، و به نظر می‌رسد که هر روز برندهای جدیدی هم به بازار می‌آیند و می‌خواهند در این رقابت، جایی برای خودشان باز کنند.

جالب است بدانید که بیش از ۶۰ درصد از خریدهایی که مشتریان انجام می‌دهند، همان‌جا و در فروشگاه در موردشان تصمیم‌گیری می‌شود و برنامه‌ی قبلی‌ای برایشان وجود نداشته است. پس وقتِ آن است که قدمِ درست را بردارید و سود کنید، نه اینکه تحولات فروش را به شانس و اقبال وابسته بدانید.

نمایش کالاها در فروشگاه‌های خرده‌فروشی، نوعی سرمایه‌گذاری هوشمندانه است که هر وقت خواستید برجستگی و محبوبیتِ خاصی به محصولات‌تان بدهید یا مارجین (سود خالص) فروش‌تان را بالا ببرید، می‌توانید روی این نوع سرمایه‌گذاری حساب کنید. نمایش مبتکرانه و خلاقانه‌ی کالاها در چنین فروشگاه‌هایی، رکنی اساسی در تحققِ خرده‌فروشیِ موفق است. سازه‌ها، قفسه‌ها و دکوراسیونی که با چنین هدفی طراحی و ساخته شده باشند می‌توانند توجه مشتریان خاص شما را نشانه روند و تحت تأثیر قرار دهند. نحوه‌ی طراحی دکوراسیون فروشگاه‌تان و نحوه‌ی نمایش کالاها، رابطه‌ی مستقیمی با خرید کردن یا نکردنِ مشتریان دارد.

فروشگاه‌های بزرگ و موفق در طراحی‌هایشان فقط به این توجه نمی‌کنند که رنگ‌ها و کالاها را با تناسب خاصی کنار همدیگر جفت و جور کنند یا با نورپردازی‌های خاص به زور خودشان را در نگاه مشتری برجسته کنند. کافی است کالاها را به‌شکلی مناسب و متناسب در معرض دید مشتریان قرار دهید و در طراحی‌تان همه چیز را با اندازه، رنگ، شکل و مواد اولیه‌ی مناسب انتخاب کنید تا بتوانید در فروش‌تان تحول ایجاد کنید.

بعلاوه، با توجه به محدودیت و باارزش بودن فضای موجود در فروشگاه‌های خرده‌فروشی، باید برای هر سانتی‌متر مربعِ آن برنامه‌ریزی داشت. با استفاده از طرح‌های حساب‌شده‌ی نمایش و عرضه‌ی کالاها در خرده فروشی‌ها می توان فضای محدودِ موجود را به شکل بهینه‌تری برای تعداد معینی از محصولات مورد استفاده قرار داد.

فضاهای فروشگاهیِ نمایشِ کالاها که بر اساس اصول زیبایی‌شناختی طراحی و ساخته شده‌اند، باعث می‌شوند که مشتری هنگام بازدید از کالاها، احساس راحتی و جذابیت بیشتری کند و زمان بیشتری را برای نگاه کردن به کالاها صرف کند، برخلاف فروشگاه‌هایی که همه‌چیز ساده و عادی چیده شده‌اند و مشتری سعی می‌کند فقط کالاهای مورد نیازش را بخرد و هر چه سریع‌تر محیط فروشگاه را ترک کند! چون مشتریان بطور ناخودآگاه تمایل و گرایش به بازدید و جستجو در مکان‌هایی را دارند که حس مثبتی در آنها ایجاد می‌کند و هم به آنها القاء می‌کنند که بیشتر بمانند.

چیزی که فروشگاه شما را با بقیه‌ی فروشگاه‌ها متمایز می‌کند، طراحی داخلی فروشگاه و نحوه‌ی نمایش و عرضه‌ی کالاهاست، و انتخابِ درست در اینها باعث می‌شود مشتری بیشتر بماند و بیشتر پول خرج کند.

فروشگاه‌هایی که طراحی هوشمندانه‌ای برای دکوراسیون داخلی و نحوه‌ی عرضه‌ی کالاهایشان ندارند، و از رنگ‌ها و نورپردازی‌های ”جیغ“ و زننده استفاده می‌کنند، مشتری را به یاد فروشگاه‌های محصولاتِ زینتی و کم‌ارزش و پیش‌پاافتاده می‌اندازند و بنابراین نمی‌توانند مارجین و سود خالصِ متناسب با فروشگاه‌های عرضه‌کننده‌ی برندهای پرفروش و شناخته‌شده را به‌دست آورند.

علت این‌که تولیدکنندگان برندها، از طراحی و رنگ مشخص و یکسانی برای عرضه‌ی محصولات‌شان استفاده می‌کنند این است که مشتری پیام یکسان و واحدی را از این شرکت و از این تولیدکننده دریافت کند و با دیدن آن رنگ و طرح، همان محصولات برایش تداعی شود. در این حالت، حتی اگر محصولات متنوعی هم از این تولیدکننده وارد بازار شود، باز هم این پیام آشنا برای مشتری، او را به بازار و به سمت فروشگاه‌ها می‌کشاند تا ببینند این برند معروف این بار با چه محصول تازه‌ای وارد بازار شده است و چه حرف تازه‌ای برای گفتن دارد.

تکنیک عرضه‌ی هماهنگِ کالاها با رنگ و طرح یکسان، این مزیت را دارد که تولیدکننده می‌تواند میزان استقبال مصرف‌کنندگانِ محصولاتش را در هر نقطه‌ی توزیعی ارزیابی کند.

همانطور که گفتیم، بسیاری از تصمیمات مشتریان برای خرید کالاها، در همان فروشگاه گرفته می‌شود، و بدون هیچ برنامه قبلی برای خرید. بنابراین، محل فروشگاه، خودِ فروشگاه و طراحی داخلی آن و نحوه‌ی عرضه و نمایش کالاها بسیار در موفقیتِ فروش مؤثر است. در کنار همه‌ی این‌ها، اگر از روشِ یکپارچه و هماهنگ توزیع و عرضه‌ی محصول استفاده کنید، می‌توانید به سود خالص فروش‌تان یک تکانِ زیربنایی بدهید، ضمن این‌که طرح و رنگ یکپارچه‌ی عرضه‌ی کالا، سرمایه‌گذاریِ بسیار خوبی برای سودآوری در بازار رقابتیِ امروز است.

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

 

استفاده از مقاله فوق با ذکر منبع بلامانع است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار