کد خبر: 385

چگونه چیدمان فروشگاه به افزایش فروش منجر می‌شود؟ – قسمت دوم

بعد از مشخص شدن چیدمان محصولات، نوبت به قفسه‌بندی می‌رسد. از کنار قفسه‌بندی هم‌سطح با ارتفاع چشم از زمین، به راحتی نگذرید

افزایش فروش با استفاده از طراحی و قفسه‌بندی

بعد از مشخص شدن چیدمان محصولات، نوبت به قفسه‌بندی می‌رسد. از کنار قفسه‌بندی هم‌سطح با ارتفاع چشم از زمین، به راحتی نگذرید. این سطح، همان ارتفاعی است که باید برای قرار دادن محصولات اصلی و سودآور خودتان در این قفسه‌ها طرح و برنامه داشته باشید. مردم ممکن است برای برداشتن کالاهای کم‌اهمیت یا کم‌بازده (از نظر شما)، خم شوند یا دست‌شان را به قفسه‌های بالاتر دراز کنند، اما چیزی که باید برای شما مهم باشد، فروش بیشترِ محصولات سودآور از طریق هم‌سطح قرار دادنِ آن‌ها با چشم مشتری است.

فضای فروشگاهی، یکی از آن مواردی است که بسیاری از فروشگاه‌ها دستِ کم می‌گیرند. تصورتان این است که نورپردازیِ ضعیف، با اشعه‌های نورانی که به چشم‌های مشتران می‌تابند، و انباری‌ای که آن طرفِ فروشگاه خودنمایی می‌کند، مشتری‌هایتان را ناراضی خواهد کرد؟ این‌ها تا زمانی که مشتری‌تان فکر می‌کند دارد به خرید مقرون‌به‌صرفه‌ای دست می‌زند اهمیتی برایش نخواهند داشت. برای فروشگاه خرده‌فروشی که محصولاتش را با تخفیف‌های ویژه عرضه می‌کند، همان امکانات و فضاسازی‌های ساده و اولیه کفایت می‌کند. اما در مورد فروشگاه‌هایی که محصولات لوکس و گران‌قیمت می‌فروشند، قضیه فرق می‌کند. کسی که به فروشگاه‌های رده‌بالا مراجعه می‌کند، انتظار دارد فضای فروشگاه انعکاسی از وضعیتِ‌مالیِ او باشد. فکر کنید: آیا فروشگاهی که با حداقل امکانات و تجهیزات زیبا و لوکس فعالیت می‌کند و برای رد کردنِ محصولاتش، تا جایی که توانسته از سر و تهِ قیمت‌هایش زده است، می‌تواند محل و فضای مناسبی برای عرضه‌ی محصولات گران‌قیمت باشد؟!

استفاده از بوهای مناسب و پخش موسیقی جذاب در فضای فروشگاه می‌تواند در جذب و حفظ مشتری و در نتیجه فروش بیشتر مؤثر باشد. این موضوع را می‌توانید در تأثیرِ بوی نان و کیکِ تازه در فضای اطراف قنادی‌ها و بوی مطبوعِ اتومبیلِ نو که در نمایشگاه خودرو پیچیده است مشاهده نمود. پخش موسیقی ملایم و کلاسیک با ضرب‌آهنگِ آرام در فضای فروشگاه می‌تواند به افزایش فروش منجر شود.

ر راه‌اندازیِ‌ فروشگاه به این قانون توجه کنید که هیچ چیز مثل ازدحام مشتریِ نمی‌تواند جاذب مشتری‌های بیشتر باشد. یعنی اگر فضای دنج و کوچکی برای فروشگاه‌تان در نظر بگیرید و این باعث شلوغ‌تر به‌نطر رسیدن فروشگاه‌تان شود، خیلی بهتر از این است که فضای بسیار وسیعی را اختیار کنید و مشتری‌ها به‌صورت پراکنده، هر یک در گوشه‌ای به تنهایی به اجناس نگاه کنند. هر چه فروشگاه شلوغ‌تر به‌نظر برسد، مشتری بیشتری جذب آن خواهد شد.

ترجمه و تنظیم در ریتیل ایران

حق استفاده از مقاله فوق با ذکر منبع بلامانع است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار