کد خبر: 378

فضاهای عمومی، اَنکِرهای آینده

آیا فضاهای عمومی مراکز خرید را می توان به عنوان انکر شاپ های آینده تلقی کرد؟

آیا فضاهای عمومی مراکز خرید را می توان به عنوان انکر شاپ های آینده تلقی کرد؟

در پاسخ به نیازهای روزافزون مشتریان، یک روند جدید در مقاصد تجاری در حال شکل گیری است: فضاهای عمومی بیشتر در مراکز تجاری. در اینگونه فضاها، طراحان، مالکین و توسعه دهندگان برای ایجاد تجربه و تنوع بیشتر و با هدف جذب مشتریان، افزایش زمان حضور آنها و ترغیب آنها به مراجعه مجدد همکاری می کنند. این روند رو به رشد باعث بوجود آمدن یک سوال مهم برای مالکین و مستاجران مراکز ریتیل شده است: آیا فضاهای عمومی در حال تبدیل به مستاجران اصلی۱ هستند؟ چهار عامل اصلی که باعث کاهش نقش انکرهای سنتی و افزایش سرمایه گذاری در خرده فروشی همراه با تجربه تفریح می شوند، به شرح ذیل است.

Legacy West

فضاهای عمومی بازدیدها را افزایش می دهد.

توسعه دهندگان و مالکین به این نتیجه رسیده اند که فضاهای عمومی که به خوبی طراحی شده اند، مشتریان و خرده فروشان را جذب می کنند. به همین دلیل سرمایه گذاری در جاذبه هایی همچون فواره های نمایشی، محیط های دارای تم یا باغ های پیشرفته شهری جهت خلق یک تجربه بی نظیر برای مشتریان رایج شده است. به عنوان مثال شرکت Outside The Lines اخیراً در پلانوی تگزاس در مجموعه Legacy West یک فواره نمایشی ایجاد کرده که این مجموعه را به یک دارایی با کاربری های متفاوت و به ارزش سه میلیارد دلار تبدیل کرده است. این فواره در یک فضای باز و در کنار مرکز تجمع مجتمع تجاری واقع شده و با برنامه های نمایشی از قبل تعیین شده همراه با نور و موسیقی، هر هفته میزبان هزاران نفر است.

Legacy West

مالکین می توانند درآمد بیشتری از مراکز خرید دارای فضاهای عمومی جاذب کسب نمایند.

توسعه دهندگان و مالکین مراکز خرده فروشی، هر چه بیشتر متوجه ارزش پولی فضاهای تجاری-تفریحی۲ می شوند. بیشتر این جاذبه ها هزینه خود را طی چند ماه تامین می کنند. به طور مثال در The Village، یک مرکز خرید ساخته شده توسط CenterCal Properties در ایداهو، نیز یک فواره نمایشی در محل اصلی تجمع مرکز خرید ایجاد شده است. در حین عملیات ساخت آن، برخی مستاجران بخش F&B با مراجعه زیاد به مدیریت و مالک درخواست اجاره فضایی با منظره نمایش فواره ای داشتند. بدین ترتیب CentralCal به سرعت دریافت که می توان از اینگونه فضاها که پیش از این غیردرآمدزا بودند، سود ببرد و حتی آن ها را با قیمت های بالاتری اجاره دهد.

The Village

به علاوه، جاذبه های عمومی می توانند عامل اصلی جلب خرده فروشان مهم به مرکز تجاری باشند. در Station Park که یک فضای تجاری تفریحی در Utah است، مالکین و مدیران به دنبال جذب یک فروشنده تکنولوژی مطرح بودند و در این مسیر به هیچ موفقیتی دست نیافتند تا اینکه بعد از اتمام ساخت فواره نمایشی، همان برند تکنولوژی تصمیم به حضور در مجموعه گرفت و این با علم بر افزایش جذب مشتری به دلیل وجود فواره بود.

Station Park

بازدید کنندگان مدت بیشتری را در فضاهایی که طراحی بهتری دارند می مانند.

در بسیاری از بازارها و مراکز خرید، تفریح با کیفیت کمیاب است. گرد هم آمدن فروشندگان و برندهای مختلف در کنار تفریحاتی که مشتری ها را درگیر می کند، می تواند به مرجعی برای تفریح و گذران وقت در یک منطقه تبدیل شود. مثلا فواره Station Park نه تنها عامل جذب برندهای اصلی شد، به یکی از مکان های اصلی جهت گذران وقت برای مردم Farmington بدل شده است و حالا این ۲۷ نمایش متفاوت فواره ای، بخش تفکیک ناپذیری از زندگی مردم این منطقه است. با سرمایه گذاری در این گونه فضاهای عمومی، مالکین می توانند مدت زمان حضور مشتریان را در مرکز خرید افزایش دهند.

Station Park

حضور بیشتر مشتریان در یک مرکز تجاری، فروش بیشتر را به همراه دارد.

یک مطالعه صورت گرفته توسط MIT نشان می دهد که به ازای هر ۱% افزایش زمان ماندن مشتریان در یک مرکز خرید، میزان فروش به اندازه ۳/۱% افزایش می یابد. مالکین و مدیران مراکز خرده فروشی به این مساله پی برده اند که راه اصلی افزایش زمان حضور مشتریان وجود بخش های عمومی جذاب تر است و سرمایه گذاری در این فرصت را راهی برای توسعه درآمد می دانند.

این واقعیت که فضاهای جذاب عمومی باعث افزایش پاخور، طولانی تر شدن زمان حضور، جذب برندهای برتر و رشد فروش می شوند، در حال تغییر مفهوم anchor tenant است. با سرمایه گذاری در این فضاها و فراهم آوردن تمهیداتی برای تجربه های مشتریان، مراکز خرید به این نکته پی خواهند برد که این جذابیت ها عاملی مهم در جذب و تکرار بازدید مشتریان در سال های آتی خواهند بود.

J. Wickham Zimmerman، مدیرعامل شرکت Outside The Lines، متخصص در ساخت فضاهای تفریحی منحصر به فرد.

۱.Anchor tenant

۲. Retailtainment

منبع : SCBlog

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار