کد خبر: 370

بازاریابی و تبلیغات ویترینی

عرضهء موفق کالاها در فروشگاه

عرضهء موفق کالاها در فروشگاه

۱. هر ماه ویترین و چیدمان کالاهایتان را تغییر دهید.

هر فصل از سال و تعطیلات و مناسبت ها مدت زیادی طول می کشند و عمر هر کالا در قفسه ها و ویترین های فروشگاه تان بسیار کوتاه است. به این معنی که دورانِ کالاها خیلی زود به سر می رسد و طولی نمی کشد که تکراری می شوند یا جذابیت و کاربری شان را از دست می دهند. بنابراین آخرین کالاهایی را که به تازگی به دستتان رسیده اند با کالاهایی که مدت هاست در ویترین و قفسه هایتان خاک می خورند جایگزین کنید.

کالاهایی که با هم جفت هستند (باید سِت شوند تا جذابیت داشته باشند) را جدا از هم نگذارید. شما که قصد ندارید جذابیت اولیه آن ها را ضایع کنید! اگر هم یکی از جفت محصولات فروش رفت و جفت دیگری تنها ماند می توانید از کالاهایی که به تازگی دستتان رسیده است با آن ها سِت کنید.

اگر شمع فانتزی ولنتاین را از یک تولیدکننده، عروسک ها را از تولیدکننده دیگر، ماگ (لیوان) های کادویی را هم از دیگری و کاغذهای کادو و کارت تبریک را از تأمین کننده دیگری سفارش خرید داده اید، قبل از چیدن داخل ویترین و قفسه های فروشگاه تان، صبر کنید تا همهء سفارش ها به دستتان برسد، چون اگر به عنوان مثال عروسک ها را همان ابتدا در ویترین قرار دهید، ممکن از اشانتیون های احتمالیِ تأمین کنندهء شمع های فانتزی محروم شوید!

۲. کالاهایی را به نمایش بگذارید که مشتری «دوست دارد» خریداری کند.

خیلی رویِ در معرضِ دید قرار دادنِ کالاهایی که مشتریان «نیاز دارند» وقت و انرژی نگذارید. مشتری خودش سراغ آنها می آید! مشتری به کالاهایی واکنش نشان میدهد که «دوست دارد» داشته باشد.

تا زمانی که میتوانید غذاساز چند منظورهء فانتزی را که هر خانم خانه داری را به وسوسه می اندازد در ویترین یا قفسه فروشگاه تان بگذارید، چه دلیلی دارد آن هم زن دستی ارزان قیمت دمِ دستی را که هر کسی از راه میرسد خریداری میکند در ویترین تان قرار دهید؟ کسی که برای خرید هم زن دستی به فروشگاه تان مراجعه میکند، بعید نیست برای خرید آن غذاساز فانتزی وسوسه شود، البته اگر آن را به درستی به نمایش گذاشته باشید.

۳. کالاهای مشابه را کنار هم قرار دهید.

خوب است که همهء کالاهای از یک نوع را کنار هم در گوشه ای از فروشگاه تان بچینید اما باید توجه داشته باشید که فروشگاه شما انباری نیست! کالاهای مختلفی را که کاربری شان نزدیک به هم یا مرتبط با هم است – برای مثال، همهء کالاهای مرتبط با چای و قهوه و آبمیوه گیری و ساخت نوشیدنی- را کنار هم بچینید یا اینکه تشابه رنگ را ملاک قرار دهید. در فروشگاه های خرده فروشی، اولویت با ترکیب رنگ های قرمز، سفید و سیاه است که بیش از همه جلب توجه میکنند. در ضمن، چشم ما ارتباط و تضاد میان رنگ ها را تشخیص میدهد و از این رو این نوع چیدمان میتواند جلب توجه کند.

۴. از نزدیک ترین نقطه به درب ورودی شروع کنید.

جدیدترین و گران قیمت ترین کالاهایتان را در همان قفسه های نزدیک به درب ورودی قرار دهید. قفسه ها باید ارتفاع های گوناگونی داشته باشند تا مشتری مجبور نشود برای دسترسی به کالاهایتان، چیدمان آنها را روی قفسه ها به هم بزند.

۵. بچه گربه داخل قفسه ها…!

عروسک یا مجسمه ای را که از لحاظ رنگ و شکل و ظاهر هیچ ارتباطی به کالاهای داخل قفسه ها ندارد، در میان کالاها قرار دهید، برای مثال، یه بچه گربه یا هر شیء جذاب دیگر. این کار فقط برای جلب توجه مشتریان به سمت قفسه هاست. البته لازم نیست این کار را در مورد همه قفسه ها انجام دهید، اما هر جا لازم بود از این ایده استفاده کنید. این عروسک ها یا اشیاء باعث می شوند که مشتری هنگام رد شدن از مقابل فروشگاه یا قفسه ها از خودش بپرسد: «این عروسک برای چه اینجاست؟!» مشتری برای ارضای حس کنجکاوی اش وارد فروشگاه شما خواهد شد.

۶. چراغ ها را روشن کنید!

حال وقت آن رسیده که چراغ ها را روشن کنید و ویترین و قفسه ها را با شکوه و جذابیت خاصی برای مشتری به نمایش بگذارید. بهتر است نور از بالا روی کالاها و قفسه ها بتابد، اما اگر قفسه هایتان در جای تاریک یا کم نوری قرار دارد، می توانید از چراغ های نقطه ای استفاده کنید که از پایین به بالا روی قفسه ها بتابند. به خاطر داشته باشید: نورپردازی خوب، به ویترین و قفسه هایتان جلوه و جذابیت می بخشد.

۷. چند یادداشت برای مشتری هایتان بگذارید.

چند پیام تبلیغاتی کوتاه را در قالب کلمات ساده و قابل فهم چاپ کنید و در محل های مناسبی از ویترین و قفسه هایتان قرار دهید. اگر مشتری هایتان اغلب افراد سن بالا هستند، از فونت های درشت تر استفاده کنید. اگر اغلب مشتریان تان را کودکان تشکیل می دهند می توانید با ماژیک های خوش رنگ این پیام ها را با دست بنویسید. البته این کار در موارد دیگر میتواند ناشیانه به نظر برسد. هرگز از پیام های بلند (که ممکن است مشتری آنها را ناقص بخواند) یا پیام های مبهم (که ممکن است مشتری برداشت نادرستی از آنها داشته باشد) استفاده نکنید.

۸. کالاها را در فروشگاه تان بگردانید!

نباید محل کالاها ثابت بماند. وقتی کالای جدیدی را وارد فروشگاه تان میکنید، کالاهایی که مدتی است در قفسه ها و نزدیک درب ورودی هستند باید به نقاط میانی فروشگاه منتقل شوند و آنهایی که در نقاط میانی فروشگاه قرار دارند باید به نقاط انتهاییِ فروشگاه انتقال داده شوند. حتی اگر کالاهای جدیدتان بعد از مدتی همچنان هم فروش خوبی دارند، با این حال هر دو هفته جای آنها را تغییر دهید و اگر کالای تازه ای آورده اید، بجای آنها قرار دهید.

۹. پیگیر موجودی کالاهایتان باشید

هر هفته پرینت های کامپیوترها و موجودی هر یک از کالاهایتان را کنترل کنید. اگر کالایی رو به اتمام است، بلافاصله سفارش دهید. کالاهایی را که رو به اتمام هستند و در انبار هم موجودیِ پشتیبان ندارید، تبلیغات و چیدمان ویترین و قفسه هایتان را روی کالاهایی متمرکز کنید که موجودی کافی دارند.

۱۰. قیمت بزنید!

حواستان باشد که همهء کالاهایتان برچسب قیمت خورده باشند. مشتری ها دوست ندارند قیمت ها کالاها را هر بار از شما بپرسند.

البته این موارد، همهء آن تکنیک هایی نیستند که ویترین و قفسه های فروشگاه تان را به فروشندهء بی صدایتان تبدیل کنند، اما با رعایت این موارد می توانید پایه های خرده فروشی تان را مستحکم بنا کنید و فروش قابل توجهی داشته باشید.

 

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتِیل ایران

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار