کد خبر: 368

دیدگاه های یک طراح درباره برند سازی از یک کافی شاپ – قسمت دوم

مشتری حرف اول و آخر را می‌زند

نویسندگان: مایا استارک و جان بارنت و آنا بِرلز از شرکت طراحی AB

مشتری حرف اول و آخر را می‌زند

طرح و دکوراسیون کافی‌شاپ مانند دستکش است. یعنی همانطور که دستکش باید از لحاظ رنگ، طرح، راحتی و کارایی، متناسب با خواست مشتری ساخته و انتخاب شود، طراحی و دکوراسیون کافی‌شاپ هم باید مطابق با فرهنگ، موقعیت جغرافیایی (محل زندگی) و جایگاه اجتماعی مشتریان طراحی و ساخته شود. مشتری‌های امروز زبر و زرنگ شده‌اند و از برندهایی استقبال می‌کنند که انعکاس‌دهنده‌ی دیدگاه مشتریان نسبت به خودشان باشند و کمتر از الگوهای از پیش تعریف‌ شده استفاده کنند. در نتیجه، کافی‌شاپ ها نباید مدل تقلیدیِ یکدیگر باشند، بلکه هر یک به تنهایی باید به نحوی طراحی و ساخته شوند که با فضایی که به آنها اختصاص داده شده متناسب باشند. هر تغییری که متناسب با بافت و فرهنگ و عرف و ساختار هر محل یا منطقه‌ای در کافی‌شاپ ایجاد شود، می‌تواند این ذهنیت را در مشتری القاء کند که کافی‌شاپ با فکر و برنامه‌ریزیِ قبلی هوشمندانه برای خودِ او طراحی و ساخته شده است.

 

کافیست به مسیرِ گردشِ مشتری سروسامان دهید

اینکه مشتری با فضایی که به کافی‌شاپ‌تان اختصاص داده‌اید چه بده‌بستانی دارد بسیار تعیین‌کننده است. این بده‌بستان از همان لحظه‌ای شروع می‌شود که مشتری از آن‌طرفِ خیابان به این طرفِ خیابان که کافی‌شاپ شما واقع است می‌آید و تا زمانی که در فضای داخلیِ کافی‌شاپ گردش می‌کند و به دنبال جای مناسبی برای نشستن می‌گردد ادامه می‌یابد. چیزی که مشتری در هر لحظه از این سفر به چشم می‌بیند در تصمیمی که می‌گیرد تأثیرگذار است. باید خودمان را به‌جای مشتری‌ها قرار دهیم تا ببینیم در هر لحظه از این سفرِ دیداری در خارج و داخل فضای کافی‌شاپ، چه تصمیم‌هایی می‌گیرند. این تصمیم‌های مشتریان هستند که تعیین می‌کنند طراحی داخلی، چیدمان فضای کافی‌شاپ، آرایش بارِ کافی‌شاپ، تضاد و هماهنگیِ طرح‌ها و رنگ‌های گرافیکی و نحوه‌ی ارائه‌ی سرویس به مشتریان چگونه باید باشد. وقتی ذهن مشتری و تصمیمات او را از قبل حدس بزنیم، از طریق گزینش طراحی‌های مناسب می‌توانیم گفتگوی ماندگاری را بین برند خودمان و مشتری برقرار کنیم.

 

طراحی کافی شاپ

 

باید طراحی کافی‌شاپ و اتفاقاتی که می‌افتند هماهنگ باشند

اگر قرار است کافی‌شاپ‌تان را با دانه‌ها یا تصاویری از دانه‌های قهوه تزئین کنید، بهتر است همه‌ی  بخش‌های دکوراسیون داخلی‌تان را در جای‌شان محکم کنید تا فرو نریزند و ریخت‌وپاش به‌راه نیندازند. در غیر این‌صورت، هزار تومان هم کاسب نخواهید شد!

کافی‌شاپ‌ها یکی از بزرگترین و گرانقیمت‌ترین ابزارهایی هستند که هر کسب‌وکاری برای مطرح کردن خود می‌تواند مورد استفاده قرار دهد. بنابراین باید به مؤثرترین شکل به‌کار گرفته شوند.

طرحی که برای کافی‌شاپ یا هر نوع فروشگاهی انتخاب می‌کنید، به‌شکلی مخفیانه با مشتری‌هایتان صحبت می‌کند. بنابراین این طرح باید به گونه‌ای باشد که استقبال و پذیرش مشتاقانه‌ی آنها را جذب کند و باعث می‌شود آنها چیزی را که عرضه می‌کنید یا کاری را که انجام می‌دهید دوست داشته باشند.

 

 

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

 

استفاده از مقاله فوق با ذکر منبع بلامانع است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار