کد خبر: 363

چگونه با تکنیک های نمایش کالا، فروشتان را افزایش دهید

چگونه با تکنیک‌های نمایش کالا، فروش‌تان را افزایش دهید؟

آخرین باری که فقط یک رقم کالا خریدید و از فروشگاه خارج شُدید کِی بوده است؟

شما به هوای خریدن یک بطری شیر وارد فروشگاه می‌شوید اما با چند کالای دیگر که برنامه‌ای برای خرید‌شان نداشتید از فروشگاه خارج می‌شوید. این اتفاق برای همه پیش می‌آید. اکثر مردم وقتی در داخل فروشگاه هستند تصمیم می‌گیرند چه بخرند. تصادفی نیست که در این تصمیم‌گیری‌ها، نحوه‌ی نمایشِ کالاها، حرف اول را می‌زنند.

کافی‌ست به فروشگاه مواد غذاییِ گران‌قیمت محله‌تان سر بزنید تا خیلی چیزها در مورد تکنیک‌های چیدمان و نمایشِ محصولات و اهمیت آن فرا بگیرید.

با هم به سه تکنیک نمایش کالا در سوپرمارکت نگاهی می‌اندازیم:

 

  1. چینشِ زاویه‌دار
  2. رنگ‌ها
  3. ظروف محصولات و ابزار نگهدارنده‌ی آن‌ها در قفسه‌ها

چینشِ زاویه‌دار

وقتی از کالاهای فروشگاه بازدید می‌کنید، مشاهده می‌کنید که بسیاری از آن‌ها، اگر نگوییم همه شان، به صورت زاویه‌دار، ردیف‌ردیف (پلکانی) چیده شده‌اند. این یعنی این‌که نمایش کالاها در هر قفسه، در قسمتِ جلو، پایین‌تر است و هرچه به‌سمتِ عقبِ قفسه یا ردیفِ چینِش می‌رویم، کالاها بالاتر قرار گرفته‌اند. از این تکنیک زمانی استفاده می‌شود که بخواهیم در فضایی محدود، تعداد بیشتری از کالا را به نمایش بگذاریم. گذشته از این، چنین روشی برای چینش و نمایش کالاها، جذاب‌تر است. به این شکل، کالاها پُر و پیمان‌تر و قفسه‌ها پُرتر و انباشته‌تر به نظر می‌رسند.

به‌علاوه، با این تکنیک انواع متنوع‌تری از کالاها را می‌توان در قفسه‌ها چید که این تنوع در کالا به جذابیت قفسه‌ها می‌افزاید.

 

رنگ ها

تنوع رنگی بالایی را می‌توان در فروشگاه‌ها مشاهده کرد. در فروشگاه‌ها، کالاهایی که رنگ‌های متضاد دارند کنار یکدیگر چیده می‌شوند تا این تقابلِ رنگ‌ها، باعث برجسته  وسوسه‌انگیز به‌نظر رسیدن آنها شود. شما هیچ وقت در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها نمی‌بینید که دسته‌ای از انوع سبزیجات و میوه‌های سبزرنگ را درست در کنار یکدیگر قرار داده باشند. معمولاً در میان محصولات سبز، رنگ‌های روشن یا گرم مثل قرمز قرار می‌دهند. سیب سبز را در کنار سیب زرد یا قرمز قرار می‌دهند.

تکنیک رنگ‌های متضاد را اغلب با تکنیک چیدمانِ زاویه‌دار ترکیب می‌کنند تا مشتری را به خرید بیشتر ترغیب کنند. شاید خودِ ما هم تا به حال به تأثیر این تکنیک‌ها در خریدهایی که انجام می‌دهیم توجه نکرده باشیم.

 

ظروف محصولات و ابزار نگهدارنده‌ی   آن‌ها در قفسه‌ها

اغلب سوپرمارکت‌ها در انتخاب ظروف نگهداریِ کالاهایشان خیلی دقت می‌کنند. وقتی وارد بخش کالاهای مصرفی می‌شویم، متوجه سبدها و جعبه‌هایی می‌شویم که کالاها و محصولات را داخل آن‌ها قرار داده‌اند. هر یک از آن‌ها، حس خاصی را در فضای فروشگاه ایجاد می‌کنند. مثلا جعبه‌های نگهداری سبزیجات به شکلی انتخاب می‌شوند که حس تازگی و طراوت سبزی‌ها و میوه‌ها را به مشتری منتقل کنند. اگر از نزدیک به این سبدها و جعبه‌های نگهداری کالاها نگاه کنید می‌بینید که چیزهای دیگری مثل الیاف نخل و … هم به‌غیر از خودِ محصولات داخل آنها هست یا این‌که کفِ جعبه یا سبد آنها، کفِ مجازی است.

چرا چیدمان جعبه‌ها به این شکل است؟ دلیلش این است که وقتی جعبه یا سبد نگهداری کالا، پُر و پیمان و انباشته به نظر برسد، جذاب‌تر است. البته کسی همه ی محتویات جعبه یا سبد را خارج نمی‌کند تا ببیند واقعاً تا کفِ آن چقدر کالا گنجانده شده است! گذشته از این، بعضی کالاها و محصولات سنگین هستند و روی هم قرار گرفتن‌شان می‌تواند به محصولات زیرین صدمه بزند. بنابراین سوپرمارکت‌ها اغلب کالاهایی زیرین را که ممکن است صدمه دیده یا خراب شده باشند، با کالاهای سالم جایگزین می‌کنند تا سبد و جعبه‌هایشان همیشه پُر از محصول باشد.

از این سه تکنیک استفاده کنید تا مطمئن شوید مشتریان شما با خریدِ بیش از یک قلم کالا، فروشگاه‌تان را ترک می‌کنند!

 ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

حق استفاده از مقاله فوق با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار