کد خبر: 362

آرایش، چیدمان و لوازم فروشگاه

آرایش، چیدمان و لوازم فروشگاه

چیدمان و آرایش قفسه‌ها و کالاها در فروشگاه‌تان و لوازم و اثاثیه‌ای که به‌کار می‌برید، در واقع فضایی تبلیغاتی خاصی را فراهم می‌کند که در آنجا می‌توانید اهمیت و ویژگی‌های برجسته‌ای به محصولات و کالاهایتان بدهید و با مشتریان‌تان از نزدیک در ارتباط و تعامل قرار بگیرید. طراحی مناسب فروشگاه مساوی‌ست با جذب مشتری بیشتر و فروش بالاتر، یعنی سودآوری بالاتر.

نوع کالا و اجناسی که قرار است در فروشگاه‌تان در معرض فروش بگذارید تعیین‌کننده‌ی نوع دکوراسیون، آرایش و طراحیِ داخلیِ فروشگاه‌تان است. نکات زیر به شما کمک می‌کنند تا مناسب‌ترین دکوراسیون و طراحی را برگزینید و بیشترین بهره‌برداری را از قفسه‌ها، لوازم، نورپردازی‌ها و باکس‌ها (کابینت‌ها) داشته باشید.

  انتخاب آرایش و چیدمانِ فروشگاهی

چیدمان و محل قرارگیری قفسه‌هایتان باید به شکلی باشد که جریانِ رفت و آمدِ مشتریان در داخل فروشگاه بسیار روان و بی‌دردسر اتفاق بیفتد. موارد زیر، الگوهای پیشنهادی برای چیدمان قفسه‌ها هستند:

 • آرایشِ شبکه‌ای: در این حالت، دیوارهای بیرونی در بر گیرنده‌ی شبکه‌ی چیدمان مربعی‌شکل قفسه‌ها هستند.
 • آرایش هندسی: در این حالت، قفسه‌ها در ردیف‌هایی با زوایای نامنظم قرار می‌گیرند تا مشتریان را سورپرایز کنند و اشتیاق بیشتری برای جستجو میان ردیف‌های قفسه‌ها در آنها ایجاد کنند.
 • آرایش ضربدری: در این حالت، ردیف‌های قفسه‌ها به صورت ضربدری قرار می‌گیرند تا هم گردش مشتریان در میان قفسه‌ها بهبود پیدا کند، هم مشتریان اشتیاق بیشتری برای گردش داشته باشند و هم دامنه‌ی دید مشتریان و صندوق‌ها وسیع‌تر شود.
 • آرایش زاویه‌دار: در این حالت، ردیف‌های قفسه‌ها به‌صورت زاویه‌دار چیده می‌شوند تا هم جریان رفت و آمد مشتریان تسهیل شود و هم فضای بازتری برای عرضه‌ی کالاهای خرده‌فروشی مهیا شود.

 چیدمان و حجم قفسه‌ها را متناسب با بودجه‌تان انتخاب کنید و در آن، بازار هدف‌تان و نوع کالایی را که قرار است عرضه کنید مد نظر قرار دهید. برای مثال:

 • در انتخاب چیدمان، ببینید کدام‌یک برای فروشگاه‌تان کارآمدی و تأثیر بیشتری دارد و اینکه اگر قرار است کالاهای مصرفی و خواروبار و مواد غذایی آماده بفروشید، سهولت رفت و آمد مشتریان را نیز مد نظر قرار دهید.
 • اگر کالاهای گران‌قیمت یا رده‌بالا مثل جواهرات و هدایای لوکس می‌فروشید، سعی کنید به لحاظ تصویری و بصری روی مشتری تأثیر بگذارید و به نحوی قفسه‌ها را بچینید که مشتریان بتوانند به‌راحتی کالاها را تماشا کنند.
 • جا و وسیله‌ای که برای نمایش و عرضه‌ی کالاهایتان مورد استفاده قرار می‌دهید همان جا و وسیله‌ای باشد که برای نگهداری و ذخیره‌ی آنها استفاده می‌کنید. مثلاً پالِت نگهداری و جابجاییِ کالاها را جلوی دید مشتری بگذارید و به انبار پشت فروشگاه نبرید.

   انتخاب اثاثیه و نورپردازی مناسب فروشگاهی

اثاثیه و لوازم فروشگاه‌تان را متناسب با کالاهایی که قرار است بفروشید انتخاب کنید. برای مثال: 

 • قفسه‌های شیشه‌ای و نشکن برای نمایش کالاهای گران‌قیمت و لوکس و باکیفیت
 • قفسه‌های چوبی برای عرضه و نمایش کالاهای سنتی، کلاسیک، فانتزی و …
 • قفسه‌های پلاستیکی یا فلزی برای نمایش کالاهای چندمنظوره

 از اثاثیه‌ها، قفسه‌ها و نورپردازی برای جلوه و جذابیت بخشیدن به کالاهایتان استفاده کنید. برای مثال:

 • مثلا از نورپردازی‌های متمرکز و جلب‌توجه‌کننده و قفسه‌هایی با صفحه‌ی محافظ شیشه‌ایِ جلو استفاده کنید، که هم جذابیت بیشتری به کالاها ببخشید و هم ارزش و اهمیت آنها را بالا ببرید، به‌ویژه در مورد کالاهای لوکس و گران‌قیمت
 • قفسه‌هایتان را جادار و با فاصله اما در ارتفاع یکسان قرار دهید تا تصویری متقارن از آنها در ذهن مشتری ایجاد شود و بتواند بدون آشفتگی ذهنی و دقت بیش از اندازه، به راحتی کالاهای هر ردیف را پیگیری و مشاهده کند.
 • اثاثیه و قفسه‌های شما باید متناسب با بازار هدف باشد، مثلا اگر کالاهای ویژه کودکان را می فروشید، باید قفسه‌ها را در حد ارتفاع دیدِ کودکان قرار دهید، نه والدین آنها!

  بررسی کارکردِ چیدمانِ اثاثیه‌ی فروشگاهی

مطمئن شوید که دکوراسیون و طراحی داخلی فروشگاه‌تان به نیازهای مشتریان‌تان و انتظاراتی که از فروشگاه‌تان دارید پاسخ می‌دهد. برای مثال:

 • فضای فروشگاه‌تان را تر و تمیز و مرتب و منظم نگه دارید. قفسه‌ها را به هم نریزید و آنها را با اجناس زیاد و به‌هم‌ریخته، شلوغ و انباشته نکنید.
 • اثاثیه و قفسه‌های فروشگاه‌تان را هر از گاهی تغییر دهید و تنوع ایجاد کنید و مرتب‌شان کنید. جای کالاهایتان را هم عوض کنید و در صورت نیاز آنها را با کالاهای جدید جایگزین کنید. با این کار، فروشگاه‌تان همیشه مرتب می‌ماند.
 • قفسه‌ها را به شکلی قرار دهید که از صندوق‌ها بتوان به راحتی کالاها را دید و به این طریق از سرقتِ احتمالیِ اجناس جلوگیری نمود.
 • کف زمین فروشگاه‌تان اگر لیز و سُر است، با پوشش‌های خاص از سُر خوردن و افتادنِ مشتریان جلوگیری کنید.
 • برای کسانی که به هر شکل به مشکلات و معلولیت‌های جسمانی مبتلا هستند یا کالسکه‌ی نوزاد به همراه دارند می‌توانید سطوح شیبدار، ریل‌ها و دستگیره‌هایی برای گرفتن و راه رفتن، بالابرها، راهروهای عریض بین قفسه‌ها و سیستم‌های تکرار صدا برای کسانی که مشکل در حرف زدن دارند را در نظر بگیرید. فروشگاه باید بتواند شرایط خرید را برای همه‌ی اقشار جامعه تسهیل کند.

 ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

استفاده از مقاله فوق، با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار