کد خبر: 359

شش روش جذب مشتری و ساختن مشتریان وفادار از آنها – قسمت دوم

شش روش جذب مشتری و ساختن مشتریان وفادار از آنها – قسمت دوم

۴. شناخت کافی از کالاها

خیلی مهم است که پرسنل و متصدیان فروشگاه، از کالاهایی که عرضه می‌کنند شناخت کافی داشته باشند. هیچ چیز بدتر از این نیست که در مورد کالای خاصی از پرسنل فروش فروشگاه سؤال کنید و او مِن و مِن کند، یا اطلاعات اشتباه به شما بدهد، یا با فرد دیگری تماس بگیرد تا بیاید و به شما توضیح دهد یا شما را آن‌جا بِکارد و برود تا فرد دیگری را خبر کند تا او بیاید و به سؤال شما جواب بدهد یا این‌که به شما بگویند بروید روز دیگری بیایید تا فلان کارشناس ما در آن روز این‌جا باشند و به سؤال‌تان جواب بدهند. این وضعیت، باعث می‌شود که بسیاری از مشتریان فروشگاه را ترک کنند و دیگر پشت سرشان را هم نگاه نکنند!

 

۵. برخورد صمیمانه و دوستانه

بسیار شنیده‌ایم که مشتریان اعتراض می‌کنند که متصدی یا پرسنل فلان فروشگاه، موقع سرویس دادن به مشتری‌ها، خیلی خشک، بی‌ادب و بی‌احساس برخورد می‌کند. البته که این موضوع به کسب و کار، بسیار صدمه می‌زند. خودتان بهتر می‌دانید که این‌گونه حرف‌ها خیلی راحت و سریع دهان به دهان می‌چرخند و وقتی به گوش‌مان می‌رسند، روی ذهنیتِ ما نسبت به فلان فروشگاه یا کسب و کار تأثیر منفی می‌گذارند، تا حدی که حتی دل و دماغِ‌ آن را نداریم که خودمان برویم و خرید از آن فروشگاه را شخصاً تجربه کنیم و بعد در مورد آن قضاوت کنیم. در برخورد با مشتریان، لبخند بزنید، با آنها صحبت کنید، اما سعی نکنید سلطه‌جویانه برخورد کنید یا نظرتان را به آنها تحمیل کنید. مردم دوست دارند با دیگران صحبت کنند. یک بار به فروشگاهی رفتم و بعد از دو ساعت که بیرون آمدم، کالایی متفاوت با چیزی که دو ساعت پیش قصد خریدش را داشتم خریده بودم. در واقع متصدی فروشگاه ذهن من را در جهت بهتری هدایت کرد، در جهت خریدنِ چیزی که واقعا نیاز داشتم و به دردم می‌خورد. انگار که او می‌دانست به چه چیزی نیاز داشتم و چه کالایی بهتر از همه می‌توانست به نیاز من پاسخ دهد.

 

۶. تبلیغات

خیلی مهم است که کسب و کارتان را در مکان‌های مناسب تبلیغ کنید و به مردم بشناسانید. خیلی کارها می‌توان انجام داد: بن‌های تخفیف، روزنامه، مجله، تلویزیون و رادیو، اینترنت، تابلوها و بیلبوردها و بسیاری موارد دیگر. دو روز فروش فوق‌العاده بگذارید و بن‌های تخفیف را بین مشتریان توزیع کنید، و وقتی مشتریان وارد فروشگاه شوند و همه‌ی کالاهای شما را با قیمت‌های مناسب و همیشگی ببینند و مطمئن شوند که همیشه چنین محصولاتی با چنین قیمت‌هایی در دسترس‌شان خواهد بود، حتی بعد از حراج ۲روزه‌تان، باز هم به فروشگاه شما خواهند آمد.

 

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

 

حق استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار