کد خبر: 355

نقش سیستم های تهویه در کارکرد بهینه یخچال های فروشگاهی-قسمت اول

سیستم های تهویه در فروشگاه ها نه تنها برای رفاه حال مشتریان مورد نیاز است، بلکه به کارکرد بهینه ی یخچال های عرضه و نمایش کالاها نیز کمک می کنند.

سیستم های تهویه در فروشگاه ها نه تنها برای رفاه حال مشتریان مورد نیاز است، بلکه به کارکرد بهینه ی یخچال های عرضه و نمایش کالاها نیز کمک می کنند.

برخلاف اکثر فروشگاه ها که فقط روی تنظیم دمای فضای فروشگاه تمرکز می کنند، سوپرمارکت ها و هایپرمارکت ها علاوه بر دما، بر رطوبت زدایی از محیط نیز تمرکز می کنند. تجربه نشان می دهد که بهینه ی تعادل در رطوبت محیط عددی بین ۴۰ و ۴۵ درصد است که با میزان رطوبت بهینه در فروشگاه های خرده فروشی که بین ۵۰ تا ۵۶ درصد است تفاوت چند درصدی دارد. این گستره ی رطوبت هم باعث کاهش مصرف انرژی می شود و هم به حفظ ظاهر و کیفیتِ محصولات عرضه شده کمک می کند، و همچنین میزان شکل گیری شبنم های منجمد و برفک را کاهش می دهد و شیشه ی یخچال یا فریزر فروشگاه را تمیز و شفاف نگه می دارد.

کنترل رطوبت فروشگاه های خرده فروشی مانند سوپرمارکت ها نقش مهمی در کنترل انرژیِ مصرفی در این محیط ها دارد. وقتی رطوبت خیلی بالاست، اواپراتورهای فعال در یخچال ها به سرعت دچار یخ زدگی و برفک می شوند و سیستم های گرمایشی ضد تعریق روی درب های یخچال ها و سایر سطوح ناچار می شوند مدت زمان بیشتری کار کنند که این باعث افزایش میزان انرژی مصرفی در یخچال و همچنین افزایش مصرف انرژی در سیستم های گرمایشی ضدتعریق می شود.

در صورتی که رطوبت خیلی پایین باشد، مواد غذایی کپک می زنند و در نتیجه لازم است که آب بیشتری روی آن ها اسپری شود که در نتیجه دوباره بایستی رطوبت محیط افزایش یابد. با اینکه تولید شبنم های یخ زده (برفک) به کنترل رطوبت در هوا منجر می شود، اما این روش، شیوه ای پرهزینه برای رطوبت زدایی از محیط است.

بنابراین می توان گفت که بهترین و کارآمدترین شیوه برای کنترل رطوبت در فضای فروشگاه ها، بکارگیریِ سیستم های تهویه است.

در قسمت بعدی این مقاله به بررسی نقش سیستم های تهویه در کیفیت فضای فروشگاه خواهیم پرداخت.

منبع : www.smud.apogee.net

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

 

حق استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار