کد خبر: 327

اسرار موفقیت در فروشگاه خرده‌فروشی – قسمت دوم

در این مطلب قصد داریم به نکاتی در نحوه‌ی چیدمان فروشگاه و ساختارِ آن اشاره کنیم که شاید در نگاه اول پیش‌پا افتاده به‌نظر برسند

در این مطلب قصد داریم به نکاتی در نحوه‌ی چیدمان فروشگاه و ساختارِ آن اشاره کنیم که شاید در نگاه اول پیش‌پا افتاده به‌نظر برسند اما در بلندمدت می‌توانند تغییرات چشمگیری در فرآیند فروش و سودآوریِ سوپرمارکت یا هایپرمارکت شما ایجاد کنند:

 

۱. پاخورِ فروشگاه‌تان را بالا ببرید:

در بسیاری از مقالات و گزارش‌های تحقیقاتی در حوزه‌ی فروشگاه‌های خرده‌فروشی، از جمله سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها، توصیه شده است که کالاهای اساسی و پرمصرف مانند شیر و لبنیات، نان، برنج و حبوبات و… در نقاط مختلف فضای فروشگاه، به‌ویژه بخش‌های انتهاییِ سوپرمارکت یا هایپرمارکت قرار داده شوند تا مشتری برای دسترسی به آنها ناچار باشد از همه‌ی نقاط و بخش‌های فروشگاه عبور کند، و این کار در واقع احتمال این را که مشتریان با سایر کالاها مواجه شوند و آنها را خریداری کنند بالا می‌برد و این یعنی سودآوری بیشتر از طریق فروش کالاهایی که شاید مشتری در از قبل و یا هنگام ورود به فروشگاه، تصمیم و برنامه‌ای برای خرید آن کالاها نداشته است. اما تحقیقات اخیر حکایت از آن دارند که این ترفند، بازخورد منفی به دنبال خواهد داشت، چون بالا بُردن ترافیک داخلی هایپرمارکت و در نتیجه ازدحام و طولانی شدنِ سفرِ درون‌فروشگاهیِ مشتریان، موجبات نارضایتیِ آنها را فراهم می‌آورد و خرید از فروشگاه را به تجربه‌ای ناخوشایند، پُردردسر و خسته‌کننده تبدیل می‌کند. در نتیجه چنانچه کالاهایی را که مشتریان بیش از سایر کالاها استفاده می‌کنند در محلی نزدیک به درب ورودی یا در محلی سهل‌الوصول‌تر قرار دهید تا مشتری بدون نیاز به گردش طولانی در فروشگاه و جستجوی کالاهای مورد نیازش، بتواند در کوتاه‌ترین زمان به آنها دسترسی پیدا کند، رضایتمندیِ حاصل، انگیزه و اشتیاق آنها را برای بازگشت و خرید دوباره از سوپرمارکت یا هایپرمارکت شما افزایش می‌دهد.

 

۲. راهروی قدرت‌نمایی در مقابل مشتریان:

به مدت کوتاهی، یکی از راهروهای بین قفسه‌های هایپرمارکت خود را با جعبه‌های پُر یا خالی کالاهایی را که به مدت محدود در معرض فروش فوق‌العاده یا تخفیف‌دار قرار داده شده‌اند، مانند تلویزیون و دستگاه‌های ضبط و پخش صوتی و تصویری، روی هم انباشته کنید. با این کار، این ذهنیت را در مشتری ایجاد می‌کنید که ”اینجا تعداد زیادی کالاهای مختلف هست که می‌تواند خریداری کند.“ این ذهنیت به هزینه‌ی پول بیشتر و سودآوری بیشتر برای فروشگاه منجر خواهد شد.

 

۳. نمای جلوییِ فروشگاه خرده‌فروشی:

کسانی که برای خرید به سوپرمارکت یا هایپرمارکت مراجعه می‌کنند، یا صد خرید لوازم مورد نیاز برای یک هفته‌ی آینده را دارند، یا فقط به‌منظور خرید مواد اولیه برای وعده‌ی غذاییِ بعدی‌شان به فروشگاه آمده‌اند یا این‌که فقط یک ساندویچ آماده‌ی سبک می‌خواهند.

بهترین فضا برای این‌که به همه‌ی این نیازها پاسخ دهید، قسمتِ جلوییِ فروشگاه است، یعنی ویترین (شیشه‌بند)، اطراف درب ورودی و محوطه‌ی اطراف آن. می‌توانید قسمت جلوییِ سوپرمارکت یا هایپرمارکت را به غرفه یا فضای جمع‌وجوری برای تهیه ساندویچ‌های آماده اختصاص دهید، به‌علاوه اینکه با قفسه‌بندی مناسب در همین فضا می‌توانید انواع اسنک‌ها، نوشیدنی‌ها، دسرها و سایر خوراکی‌های همراه وعده‌ی غذایی را در اختیار مراجعان قرار دهید. در اطراف درب ورودی نیز، همانطور که پیش از این گفتیم، می‌توانید با عرضه میوه و سبزیجات تازه، احساس تازگی را به مشتری القا کنید. مطمئن باشید کسی که هنوز وارد فروشگاه نشده اما از مقابل آن ساندویچ یا غذای آماده‌ی لذیذی را تهیه کرده است، دفعه‌ی بعد وارد فروشگاه خواهد شد و مبلغ قابل‌توجهی را صرف تهیه‌ی سایر مایحتاج خود خواهد کرد.

البته برخی معتقدند که اگر در بدو ورود به فروشگاه، یک اسنک‌فروشی یا دکه‌ی عرضه‌ی غذای آماده بر پا شود، به احتمال زیاد، مشتریانی که با ساندویچ و سس و نوشیدنی‌های خود وارد فروشگاه می‌شوند، منظره‌ی ناخوشایندی را در مسیر خود به‌جا خواهند گذاشت و از روی آلودگی ایجاد شده در کف فروشگاه عبور کرده و آن را به همه جا گسترش خواهند داد.

به هر صورت، نکاتی وجود دارند که می‌توانند نوآوری در حوزه‌ی طراحی و دکوراسیون فروشگاهی محسوب شوند، اما این احتمال هم می‌رود که با مشکلاتی نیز همراه باشند که البته به ساختار و فضای فروشگاه بستگی دارد.

 

ترجمه در : ریتیل ایران

منبع : www.independent.co.uk

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار