کد خبر: 301

تأثیر رنگ‌ها بر طراحی داخلی فروشگاه خرده‌فروشی – قسمت سوم

در مطلب شماره دو صحبت کردیم که بکارگیری هر یک از رنگ‌ها می‌تواند بر روی مشتری و واکنش‌هایی که در محیط فروشگاه شما از خود نشان می‌دهد تأثیر متفاوتی بگذارد.

در مطلب شماره دو صحبت کردیم که بکارگیری هر یک از رنگ‌ها می‌تواند بر روی مشتری و واکنش‌هایی که در محیط فروشگاه شما از خود نشان می‌دهد تأثیر متفاوتی بگذارد. 

 در اینجا به برخی دیگر از این رنگ‌ها و واکنش‌هایی که در مشتریان برمی‌انگیزند می‌پردازیم: 

رنگ بنفش از جمله رنگ‌هایی است که به ندرت در طبیعت مشاهده می‌شوند. شاید به همین دلیل است که آن را رنگ سلطنتی می‌دانند. رنگ بنفش سَنبلِ تجملات، ثروت، پیچیدگی و خاص بودن است. توصیه می‌شود که از این رنگ در کنار رنگ طلایی برای شیک کردن و ابهت‌ بخشیدن به فضای داخلی فروشگاه خود استفاده کنید.

رنگ سفید نماد شفافیت، زلالیت، درخشندگی و پاکی است. سفید را نشانه‌ای از حضور نداشتنِ رنگ‌ها دانسته‌اند و برخی نیز آن را نشانِ تکامل می‌دانند. با اینکه سفید رنگ خوبی است اما اگر به‌تنهایی در فضایی به‌کار رود و در کنار آن از سایر رنگ‌ها استفاده نشود، شاید قابل تحمل نبوده و حتی آزاردهنده باشد. صاحب یکی از فروشگاه‌های کفش در لاس‌وگاس، همه‌ی قسمت‌های داخلیِ فروشگاه خود را به رنگ سفید طراحی کرده بود. از بیرون، همه چیز زیبا و جذاب بود و کفش‌ها خودشان را به‌خوبی نشان می‌دادند اما وقتی وارد فروشگاه می‌شدید، سفیدیِ یک‌دست و درخشندگیِ تند و تیز فروشگاه بسیار سرد، بی‌روح و ناخوشایند بود و چشم‌های مشتریان را آزرده می‌‌کرد، و این برای فروشگاهی که هدفش این بود که مشتریان را به مدت طولانی‌تری در خود نگه دارد، محیط مناسبی نبود.

شاید تمایل داشته باشید که برای مثال دیوارهای سوپرمارکت یا هایپرمارکت خود را سفید رنگ‌آمیزی یا طراحی کنید، اما توصیه می‌شود حداقل کف فضا را با کف‌پوش چوبی یا رنگی متفاوت بپوشانید. یا نورپردازی محیط را به شکلی تنظیم و انتخاب کنید که سفیدی یکنواخت محیط را تعدیل کند.

 

خرده فروشی

 

رنگ سیاه درست در نقطه مقابل رنگ سفید است. محققان معتقدند که رنگ سیاه ترکیبی از همه‌ی رنگ‌هاست و مثل رنگ قرمز، توجه بیننده را جذب می‌کند اما به شیوه‌ای متفاوت. می‌گویند که رنگ سیاه، نمادی از وقار، آراستگی و متانت است و از این رو حس تحسین را در بیننده برمی‌انگیزد. بنابراین توصیه می‌شود در مورد کالاهایی که با وجهه و اعتبارند، بکار رود. رنگ سیاه می‌تواند کالاها را در مقابل چشم‌های مشتری بسیار برجسته و گیرا بنمایانَد. به همین جهت در فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی از این رنگ بسیار استفاده می‌شود. این رنگ می‌تواند فضا را کوچک‌تر از آنچه که واقعاً هست نشان دهد، درست مثل کت‌وشلوار مشکی که جثه‌ی شما را ظریف‌تر از آنچه هستید می‌نمایانَد. بنابراین هنگام رنگ‌آمیزی فضای فروشگاه‌تان، ارتفاعِ سقف و وسعت فضا را در نظر بگیرید.

پس چه رنگی برای دکوراسیون داخلی فروشگاه از همه مناسب‌تر است؟

چیزی به‌عنوانِ ”بهترین و مناسب‌ترین رنگ“ برای فروشگاه وجود ندارد. بر اساس کاربری و شکل و ساختار و انداز‌ه‌ی فضایی که برای فروشگاه در نظر گرفته‌اید، رنگ مناسب، مفهومی متفاوت پیدا می‌کند. به‌علاوه این‌که باید تعیین شود که چه کالاهایی قرار است در این فضا در معرض فروش قرار داده شوند، مشتریان این فروشگاه چه کسانی و با چه شرایط سنی، اجتماعی و … خواهند بود، فضای بیرونیِ اطراف فروشگاه چه وضعیتی دارد و…

با نکاتی که در این سه مقاله در خصوص رنگ‌ها و نقش آنها در جذب مشتریان و جذابیت فروشگاه مطرح کردیم، در نهایت این شما هستید که به عنوان مدیر یا صاحبِ فروشگاه تصمیم می‌گیرید تا بر اساس معیارهایی که گفتیم، چه رنگ‌هایی را با چه تناسبی برای فروشگاهِ خود ترکیب کنید. در هر صورت، کارشناسان و متخصصان این امر می‌توانند توصیه‌های ارزشمند بسیاری را در این رابطه در اختیارتان قرار دهند.

 

ترجمه در : ریتیل ایران

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار