کد خبر: 300

تأثیر رنگ‌ها بر طراحی داخلی فروشگاه خرده‌فروشی – قسمت دوم

در مطلب شماره یک صحبت کردیم که بکارگیری هر یک از رنگ‌ها می‌تواند بر روی مشتری و واکنش‌هایی که در محیط فروشگاه شما از خود نشان می‌دهد تأثیر متفاوتی بگذارد.

در مطلب شماره یک صحبت کردیم که بکارگیری هر یک از رنگ‌ها می‌تواند بر روی مشتری و واکنش‌هایی که در محیط فروشگاه شما از خود نشان می‌دهد تأثیر متفاوتی بگذارد. 

 در اینجا به برخی دیگر از این رنگ‌ها و واکنش‌هایی که در مشتریان برمی‌انگیزند می‌پردازیم:

رنگ نارنجی رنگ انرژی و نشاط است. این رنگ می‌تواند احساس شادی را در مشتریان القاء کند، اشتیاق و علاقمندی به خرید را در آنها برانگیزد، در مجموع حس مثبت و خوشایندی را در آنها ایجاد کند. نه به اندازه‌ی رنگ قرمز، اما نارنجی هم تا حد بالایی جلب توجه می‌کند. البته رنگ نارنجی هم در حد افراط عوارض ناخوشایندی به دنبال دارد، به‌ویژه وقتی که به‌اصطلاح ”جیغ و توذوق‌زن“ باشد. اما رنگ نارنجی ملایم چندان غیرقابل‌تحمل نیست و می‌تواند در ابعاد بزرگتر استفاده شود. 

رنگ زرد رنگی گرم، نشاط‌انگیز و القاءکننده حس خوش‌بینی است. این رنگ به تمرکز ذهن و حواس کمک می‌کند. ما در میان آمیزه‌ی رنگ‌ها، قبل از هر رنگی، متوجه رنگ زرد می‌شویم. این رنگ به‌ویژه وقتی در کنار رنگ مشکی قرار می‌کیرد، تأثیرگذاریِ بیشتری دارد، به همین دلیل است که علائم خطر و هشدار و سایر علائم مهم را از ترکیب این دو رنگ می‌سازند. البته اگر در بکارگیری رنگ زرد زیاده‌روی شود، می‌تواند برای چشم سنگین و غیرقابل‌تحمل باشد و به احساس خستگی و عصبیت منجر شود. (شاید به همین دلیل است که نوزادان در اتاق‌هایی که با رنگ زرد نقاشی شده‌اند بیشتر گریه می‌کنند.)

 

خرده فروشی

 

رنگ قهوه‌ای پیام‌آورِ گرما و امنیت، راستی، اعتماد و ثبات است. به‌تازگی شاهد هستیم که این رنگ به‌ دکوراسیونِ مکان‌های مجلل و شیک نیز راه یافته است و در کنار رنگ‌های صورتی یا فیروزه‌ای جلوه‌نمایی می‌کند. در سازه‌های فروشگاهی، صفحات چوبی و چرمی به رنگ قهوه‌ای یا با سایه‌روشنی از این رنگ، چشمان هر بیننده‌ای را می‌نوازد.

  رنگ آبی، رنگِ پختگی، جاافتادگی و آرامش است. این رنگ، درون‌مایه‌ای از اطمینان و وفاداری را در خود دارد، بنابراین در پوشاکِ مورد استفاده در محیط‌های کاری مناسب است. به همین دلیل است که پوشش بسیاری از افراد سرشناس در تلویزیون، آبی‌رنگ یا دارای این رنگ در ساختارِ خود هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که افراد در محیط‌هایی که با رنگ آبی احاطه شده باشند، کارایی و اثرگذاریِ بیشتری دارند و سودمندترند. این رنگ، ضربان قلب را پایین می‌آورد و باعث آرامش می‌شود. شاید به همین دلیل است که در بیمارستان‌ها که نیاز به آرامش وجود دارد، از این رنگ بیشتر استفاده می‌شود. با بکارگیری رنگ آبی در فضای فروشگاهی مانند سوپرمارکت‌ و هایپرمارکت، احساس آرامش را به مشتریان هدیه کنید تا با حوصله و تمرکز بیشتری به بررسی کالاها و خرید بپردازند.

دنباله‌ی این مبحث را در مطلب شماره ۳ دنبال کنید.

 

ترجمه در : ریتیل ایران

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار