کد خبر: 285

سوپرمارکت‌ها باید هماهنگ با زمانه‌ی خود تغییر کنند – قسمت دوم

در مطلب شماره یک گفتیم که با تغییر عادات و رفتار خرید مشتریان، فروشگاه‌های خرده‌فروشی زنجیره‌ای که از فناوریِ روز استفاده نمی‌کنند، در بازار رقابتی امروز محکوم به شکست خواهند بود.

در مطلب شماره یک گفتیم که با تغییر عادات و رفتار خرید مشتریان، فروشگاه‌های خرده‌فروشی زنجیره‌ای که از فناوریِ روز استفاده نمی‌کنند، در بازار رقابتی امروز محکوم به شکست خواهند بود. 

در اینجا به موارد دیگری اشاره می‌کنیم که به به‌روزرسانیِ فروشگاه‌های خرده‌فروشی و همگام شدن با سلیقه‌ی روز مشتریان کمک می‌کنند:

 

تغییرات در رویکرد و رفتار پرسنل فروشگاه

استفاده‌ی پرسنل از فناوری‌های روز یکی دیگر از عوامل کلیدی برای تبدیلِ فرآیند خرید به تجربه‌ای خوشایند برای مشتری است. سوپرمارکت‌ها همواره با مشتریان آگاهی در تماس و تعامل هستند که قبل از اینکه به فروشگاه مراجعه و کالاها را رصد کنند، از قبل درباره‌ی کالاهای مورد نظرشان تحقیق می‌کنند. اطلاعاتی که از این تعاملات بدست می‌آید می‌تواند به پرسنل فروشگاه کمک کند تا نسبت به اینکه مشتریان‌شان چه کسانی هستند، چه رفتار و سلیقه‌ای دارند و به دنبال چه کالاهایی هستند ذهنیت شفافی پیدا کنند. امروزه با بازگشت و گسترش فروشگاه‌های کوچک خرده‌فروشی، سوپرمارکت‌ها و خواروبارفروشی‌های جمع‌وجور، داریم به سمتی می‌رویم که باید رویکرد و رفتار مغازه‌داریِ گذشته را در پیش بگیریم: یعنی ممکن است فروشنده‌ی سوپرمارکت، با وجود اینکه می‌داند شما برای خرید چه کالاهایی به او مراجعه کرده‌اید، به شما بگوید، ”سلام آقا رضا! حال شما خوبه؟ خانواده چطورن؟“

سوپرمارکت موریسون در حال آماده‌سازیِ فروشگاه‌های خود برای ایجاد این نوع حس و فضای سنتی مانند مغازه‌های خواروبارفروشی گذشته است، با این تفاوت که یک نانوا، قصاب و ماهی‌فروشِ حرفه‌ای هم در فروشگاه‌های او مشغول به کارند. با اینکه پیاده کردنِ چنین فضایی در فروشگاه‌های بزرگ و چندملیتی مانند هایپرمارکت‌ها بسیار مشکل است، اما فناوری می‌تواند امتیاز بزرگی محسوب شود. برای مثال، وقتی مشتری وارد سوپرمارکت می‌شود یا برای پرداخت هزینه خرید، به صندوق مراجعه می‌کند، می‌توان بر روی صفحه نمایشی، نام او را نمایش داد تا پرسنل سوپرمارکت با نامِ آن فرد، از او استقبال و با او احوالپرسی کنند. یا اینکه یکی از پرسنل فروشگاه، تبلتی در اختیار داشته باشد و هنگام خرید مواد غذایی توسط مشتری، به او دستورالعمل‌های پخت ارائه کند یا پیشنهاداتی برای استفاده‌ی بهتر از کالاهای خریداری شده در اختیار مشتری قرار دهد. سوپرمارکت‌های بزرگ با بکارگیریِ همین روش‌های ساده و ظریف با استفاده از فناوری می‌توانند فضایی صمیمی و خوشایند را برای مشتریان خود فراهم کنند تا تجربه‌ای لذت‌بخش از خرید را برای آنها رقم بزنند.

 

شناخت مشتریان  

تا به امروز، اطلاعات بسیار وسیعی درباره‌ی مشتریان، رفتارها و سلایق آنها در اختیار فروشگاه‌های خرده‌فروشی قرار گرفته است، اما برای تبدیل خرید به تجربه‌ای شخصی، اختصاصی و منحصربه‌فرد، به جزئیات بسیار کوچکی نیاز است که با توجه به آنها میتوان رضایتِ سهم عمده‌ای از مشتریان را فراهم آورد. از آنجایی که توجه خاص و نزدیک به سلایق و اولویت‌های مشتریان، در فروشگاه‌های خرده‌فروشی کوچک، از جمله سوپرمارکت و خواروبارفروشی، بسیار آسان‌تر اتفاق می‌افتد، بنابراین با بکارگیری فناوری‌ها در این فضاهای محدودتر، می‌توان فرآیند خرید را برای مشتریان این فروشگاه‌ها شخصی‌تر و اختصاصی‌تر کرد.

با در دست داشتنِ اطلاعات درست درباره‌ی هر مشتری و استفاده از حسگرهای دقیقی که وقتی تلفن همراه مشتری در دامنه‌ی تحت پوششِ آنها قرار میگیرد، به پرسنل فروشگاه اطلاع می‌دهند، می‌توان در زمان و مکان مناسب به مشتری مراجعه کرد و در فضای سوپرمارکت، بر اساس سلایق و اولویت‌هایی او، که با بررسی خریدهای پیشین او مشخص شده‌اند، پیشنهادی متناسب با نیاز او مطرح نمود. برای مثال می‌توان ماست موسیر را به او پیشنهاد داد چرا که چیپس جرو کالاهایی بوده است که این مشتری به دفعات خریداری کرده است. با بهره‌گیری از اطلاعات اختصاصی هر مشتری و همچنین با استفاده از فناوری می‌توان کنترل احساسات مشتری‌ای را که هر لحظه ممکن است هیجان‌زده شده و کالایی را انتخاب کند در اختیار گرفت و بی‌درنگ او را در جهت خرید کالای مورد نظرمان هدایت کنیم.

 

تعیین محل قرارگیری کالاها

امروزه آرایش و چیدمانِ کلاسیک و قدیمیِ قفسه‌ها، یخچال‌ها و کالاهای فروشگاه، از جمله سوپرمارکت‌ها، برای مشتریانی که دوست دارند در کمترین زمان ممکن، بیشترین قسمت‌های فروشگاه را دیده و کالاهای مورد نظرشان را انتخاب کرده باشند، به یک معضل و دردسر تبدیل شده است. شاید راه حل این مشکل، تغییر ساختار چیدمان سوپرمارکت باشد. برای مثال، در فروشگاه‌های ”آلدی“، در مجموع شش راهرو در میان قفسه‌ها ایجاد شده است، و این تعداد را مقایسه کنید با حدود ۳۰ راهرویی که در میان قفسه‌های هایپرمارکت‌های بزرگ در نظر گرفته شده و برای مشتری، وقت‌گیر و خسته‌کننده است تا تمام فروشگاه را به دنبال کالای مورد نظرش زیر و رو کند.

برای تسهیلِ بیشتر فرآیند خرید، اپلیکیشن تلفن همراهی ساخته شده است که مشتری می‌تواند بر روی تلفن همراه خود دانلود و نصب کند و با تکمیل فهرست کالاهای مورد نیاز خود، پس از ورود به سوپرمارکت، با سیستم واقع در فروشگاه ارتباط برقرار کرده و محل کالاهای فهرست خرید خود را بر روی تلفن همراهش دریافت میکند تا سریع‌تر و راحت‌تر بتواند آن کالاها را در فروشگاه پیدا کند.

طولی نخواهد کشید که مشتریان در فضایی سنتی و در سوپرمارکت‌هایی با چیدمان و آرایش خواروبارفروشی‌های قدیمی، اما با استفاده از فناوری‌های نوین فروشگاهی، خریدی راحت و لذت‌بخش را برای مشتریان رقم خواهند زد، و در عین حال، خودِ این فروشگاه‌ها، از این طریق، در فضای رقابتی حاکم بر فروشگاه‌های خرده‌فروشی، موفق خواهند بود.

 

منبع : www.theguardian.com

ترجمه و تنظیم : تحریریه ریتیل ایران

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار