کد خبر: 284

سوپرمارکت‌ها باید هماهنگ با زمانه‌ی خود تغییر کنند – قسمت اول

با تغییر عادات و رفتار خرید مشتریان، فروشگاه‌های خرده‌فروشی زنجیره‌ای که از فناوریِ روز استفاده نمی‌کنند

 با تغییر عادات و رفتار خرید مشتریان، فروشگاه‌های خرده‌فروشی زنجیره‌ای که از فناوریِ روز استفاده نمی‌کنند، در بازار رقابتی امروز محکوم به شکست خواهند بود. اما فناوری می‌تواند به لذت‌بخش شدنِ تجربه‌ی خرید کمک کند.

 مدیر اجرایی یکی از فروشگاه‌های معروف خرده‌فروشی، مایک کوپ، معتقد است که خرده‌فروش‌ها با موجی از فرازونشیب‌ها روبرو هستند که این مشکلات از مرحله‌ی گذار و تحولی ناشی می‌شود که خودِ آن، ریشه در اقداماتِ سوپرمارکت‌های محله‌ای و فروشگاه‌های تخفیفی دارد. پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۱۹، فروش در سوپرمارکت‌های کوچک محله‌ای تا ۳۱ درصد افزایش پیدا کند، چون تمایل مشتریان برای خریدهای عمده‌ی هفتگی رو به کاهش است و در عوض، تمایل آنها برای خریدهای مکرر و رفت‌وآمد به سوپرمارکت‌های محله‌ای افزایش خواهد یافت.

گذشت آن زمانی که سه یا چهار سوپرمارکت یا هایپرمارکت تراز اول، تعیین می‌کردند که مشتریان از کجا و چگونه خرید کنند. هنوز هم سوپرمارکت‌های محله‌ای حرف اول را در شناختِ عادات خرید مشتریانِ خود می‌زنند. خریداران امروزه بیش از هر چیز به زمانی که برای خرید صرف می‌کنند و فناوری‌هایی که در فروشگاه به‌کار رفته است توجه می‌کنند و گزینه‌های زیادی برای انتخاب فروشگاهی که از آن خرید می‌کنند دارند. این یعنی اینکه سوپرمارکت‌ها برای اینکه پاخورِ خود را بالا ببرند و مشتریان پای ثابت داشته باشند باید تلاش بسیاری داشته باشند.

 

تصمیم‌های آنی

سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها باید متوجه این موضوع باشند که فاصله‌ی زمانیِ میانِ تصمیم برای خرید کالای خاص و پرداخت پول بابتِ آن رفته‌رفته کوتاه‌تر می‌شود. این اتفاقی است که همین حالا هم دارد در خواروبارفروشی‌ها و سوپرمارکت‌های محله‌ای رخ می‌دهد. وقتی مشتری کالایی را برای مثلاً تهیه‌ی وعده‌ی شام از فروشگاه خریداری می‌کند، مایل است که بلافاصله پول را بپردازد و از سوپرمارکت خارج شود و مجبور نباشد در صف بایستد. مشتریان عادت دارند به صورت آنی برای خرید کالاها تصمیم بگیرند، به طوری که ۷۰ درصد از تصمیم‌هایی که برای خرید می‌گیرند، در کنار قفسه‌های فروشگاه است. برای هماهنگی با این تغییر در رفتار و عادت خرید مشتریان، سوپرمارکت‌ها باید گزینه‌های مختلفی را در اختیار آنها قرار دهند تا خودِ آنها تصمیم بگیرند که کجا و چگونه مایلند هزینه‌ی خریدشان را بپردازند، نه اینکه فقط صندوقی را در دربِ خروجیِ فروشگاه قرار دهند تا مشتری چه بخواهد و چه نخواهد، به‌اجبار از طریق آن هزینه بپردازد.

سیستم‌های پرداختی مانند Apple Pay و PayPal گزینه‌های پرداخت از طریق تلفن همراه را پیشِ پای مشتریان قرار داده‌اند و در میان صنعت مد روز و فست‌فودهای کشور آمریکا جا باز کرده‌اند. حال نوبت به سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها رسیده است که از این فناوری بهره ببرند. برنامه‌های پرداختی مانند Zapp به مشتری این امکان را می‌دهد که به انتخابِ خود، چه به‌صورت حضور در صندوق فروشگاه و چه از طریق تلفن همراه هوشمندِ خود، هزینه‌ی خریدهای خود را بپردازد، به‌ویژه هنگامی که تعداد کالاهای خریداری شده کم باشد.

البته صندوق فروشگاه، یکی از نقاطی در سوپرمارکت است که مسئولانِ این فروشگاه‌های خرده‌فروشی برای افزایش آسایش و بهبود تجربه‌ی خرید مشتریان، روی این قسمت‌های فروشگاه حساب می‌کنند و روی بکارگیریِ فناوریِ اسکن کالاها توسط خودِ مشتری یا اسکنِ خودکارِ کالاها کار می‌کنند. با توجه به اینکه مشتریان عجول‌تر شده یا از لحاظ زمانی، در مضیقه هستند و صف‌های طولانیِ صندوق سوپرمارکت و هایپرمارکت مشکل بزرگی محسوب می‌شوند، فناوری‌هایی که به اسکنِ سریعِ کالاهای خریداری شده کمک می‌کنند، طرفداران بیشتری پیدا خواهند کرد. برای مثال، در یکی از فروشگاه‌های معروف، مشتری کالاهای مورد نظرش را بر روی نوار نقاله‌ای قرار می‌دهد و کالاها در مسیرِ خود، از میانِ اسکنرِ لیزریِ ۳۶۰ درجه‌ای عبور می‌کنند تا هزینه‌ی همه‌ی آنها محاسبه شود. در انتهای مسیرِ نوار نقاله، مشتری کالاهای خود را به صورت بسته‌بندی شده در ساک‌دستی‌های مخصوص تحویل می‌گیرد و هزینه‌ی کالاها توسط سیستم از حساب بانکی یا کارت نقدیِ او کسر می‌شود.

فروشگاه وِیت‌روس، سیستم اسکن خانگی‌ای را برای مشتریان خود به‌کار برده است که به‌واسطه‌ی آن، هر کالایی از یخچال آشپزخانه یا قفسه‌ها برداشته می‌شود و تعداد یا مقدار آن در خانه از حد معینی کمتر می‌شود، آن کالا را به طور خودکار وارد فهرست سبد خرید آن مشتری می‌کند. برخی از سوپرمارکت‌ها نیز با ارائه‌ی سرویسِ ”کلیک کنید و تحویل بگیرید“، فروش آنلاین خود را تا ۱۷ درصد افزایش داده‌اند. در مجموع می‌توان گفت که با استفاده از فناوری‌ها و سیستم‌هایی که هم فرآیند خرید را تسهیل می‌کنند و هم از آن، تجربه‌ای جذاب می‌سازند باعث می‌شود که مشتریان استقبال بیشتری از این دست فروشگاه‌های خرده‌فروشی داشته باشند و در نتیجه فروش بالاتری را در این فروشگاه‌ها شاهد باشیم. در بخش دوم این مطلب به نکات دیگری از این حوزه اشاره خواهیم کرد.

 

منبع : www.theguardian.com

ترجمه و تنظیم : تحریریه ریتیل ایران

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار