کد خبر: 283

نکات طلایی در طراحی و چیدمان رستوران – قسمت دوم

در این قسمت از مطلب، به نکاتی می‌پردازیم که نقش مهمی در محبوبیت و موفقیت رستوران‌ها دارند

در این قسمت از مطلب، به نکاتی می‌پردازیم که نقش مهمی در محبوبیت و موفقیت رستوران‌ها دارند. این نکات، ویژه‌ی رستوران‌هایی هستند که با وجود غذای باکیفیت، همچنان با کمبود مشتری مواجه هستند یا پس از طراحی و تأسیس، پس از مدتی، با استقبال نه چندان قابل توجهی روبرو می‌شوند یا از حجم مشتریان‌شان کاسته می‌شود:

 

  سالن غذاخوری

سالن غذاخوری، فضایی‌ است که مشتریان‌تان زمان زیادی را در آن سپری می‌کنند. قبل از اینکه در مورد تعداد صندلی‌ها و میزها و نحوه‌ی چیدمان آنها تصمیم‌گیری کنید، ابتدا قوانین امنیتی مربوط به حوادث فضاهای عمومی را مطالعه و بررسی کنید تا متوجه شوید که به لحاظ استاندارد قانونی چند نفر را در این فضا می‌توانید جا دهید. وقتی از این اطلاعات مطلع شوید، می‌توانید تصمیم بگیرید که فضای نشستن مشتریان را پارتیشن‌بندی کنید یا فقط میز و صندلی بچینید.

برای اینکه بتوانید رضایت همه‌ی مشتریان با سلایق مختلف را فراهم کنید بهتر است که بسته به امکانات فضایی که در اختیار دارید، انواع چیدمان‌ها و طرح‌ها را برای میز و صندلی‌هایتان در نظر بگیرید و تنوع به خرج دهید. ایده‌آل این است که هم برای مشتریانی که مایلند به صورت انفرادی یا دو سه نفری غذا صرف کنند و آنهایی که می‌خواهند به صورت گروهی دور هم جمع شوند فضاهایی را طراح و اجرا کنید تا رضایت هر دو گروه فراهم شود. به عبارت دیگر، فضای غذاخوری‌تان باید به گونه‌ای باشد که هم مشتریان در آن احساس رضایت و راحتی داشته باشند، هم برایشان جذاب باشد، هم پرسنل و کارکنان رستوران‌تان هنگام کار احساس راحتی کنند.

 

کافی‌شاپ

بسته به اینکه از قسمت کافی‌شاپ رستوران‌تان چه انتظاراتی دارید و چه اهدافی را از راه‌اندازی آن دنبال میکنید، می‌توانید نوع و طرح آن را ترسیم کنید. اگر می‌خواهید کافی‌شاپی چندمنظوره راه‌اندازی کنید که در آن مشتریان هم بتوانند نوشیدنی و دسر صرف کنند و هم برخی از غذاها را، بهتر است آن را به شکلی طراحی کنید که مشتریان در آن، درست مثل سالن غذاخوری، احساس راحتی کنند و برایشان جذاب باشد. اما اگر قرار است که کافی‌شاپِ رستوران‌تان فقط فضایی برای صرف نوشیدنی و دسر باشد، بهتر است که فضایی آرام، آرامش‌بخش و دلچسب را طراحی و اجرا کنید.

 

آشپزخانه

آشپزخانه را قلب رستوران نیز نامیده‌اند. شما به عنوان صاحب و مدیر رستوران‌تان، بهتر از هر کسی می‌دانید که چه لوازم و تجهیزات و دستگاه‌هایی را برای رستوران‌تان نیاز دارید. اما باید در نظر داشته باشید که تمام تجهیزات نگهداری از مواد غذایی اولیه، کارکنان آشپزخانه و تجهیزات پخت‌وپز را باید در همین فضای محدود آشپزخانه جای دهید، بنابراین هنگام تهیه و خریدِ این لوازم و تجهیزات، ارزیابی‌های دقیق را انجام دهید. علاوه بر اینکه همه لوازم و تجهیزات باید دَمِ دست و در دسترس پرسنل آشپزخانه قرار داشته باشد، رفت و آمدِ آنها در فضای آشپزخانه نیز باید به راحتی و آسانی انجام گیرد و شلوغیِ بیش از اندازه‌ی محیط، دست و پای آنها را برای کار نبندد، ضمن اینکه امنیت و سلامت پرسنل نیز باید در این فضا فراهم شود.

کیفیت و حجم خدماتی که در رستوران‌تان به مشتریان ارائه می‌دهید بستگی به مقدار و کیفیت غذایی دارد که با امکانات و پرسنل موجود، می‌توانید تهیه کنید. توجه داشته باشید که بین انتظاری که از رستوران‌تان دارید و تجهیزات و امکاناتی که برای آشپزخانه‌تان فراهم می‌کنید رابطه‌ی مستقیم وجود دارد. مسئله‌ی دیگر، دیده شدن یا نشدنِ فضای رستوران توسط مشتری است. برخی از مدیران رستوران‌ها ترجیح می‌دهند که فضای آشپزخانه از سالن غذاخوری کاملا جدا و دور باشد تا بوی غذا و فعالیت پرسنل آشپزخانه از چشم مشتریان دور باشد. برخی دیگر نیز ترجیح می‌دهند که آشپزخانه و سالن غذاخوری، نزدیک به هم یا حتی آمیخته با هم باشد تا مشتریان نظاره‌گر معجزه‌ای باشند که آشپزهای خبره‌ی آنها خلق می‌کنند. بنابراین در این مورد هم از قبل ارزیابی و تصمیم‌گیری کنید.

در بخش سوم این مطلب، به نکات و جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت.

 

منبع: www.blog.equipmentstreet.com

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

حق استفاده از مقاله فوق با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار