کد خبر: 276

طراحی دکوراسیون رستوران در فضای محدود

اگر فضای کوچک در اختیار دارید و تصمیم دارید نوعی رستوران در آن راه‌اندازی کنید، باید به این نکته توجه کنید که طراحی فضای رستوران در چنین مقیاسی، اگر با اصول خاصی همراه نباشد، می‌تواند شما را به دردسر بیندازد.

اگر فضای کوچک در اختیار دارید و تصمیم دارید نوعی رستوران در آن راه‌اندازی کنید، باید به این نکته توجه کنید که طراحی فضای رستوران در چنین مقیاسی، اگر با اصول خاصی همراه نباشد، می‌تواند شما را به دردسر بیندازد. 

 اگر روی نکات مثبت فضایی که در اختیار دارید و امکاناتی که دست شما را برای تنوع دادن به طراحی فضا باز می‌گذارند تمرکز کنید، می‌توانید رستوران نقلی و جمع‌وجوری راه‌اندازی کنید که در آن مشتری‌ها احساس خفگی نکنند و راحت باشند، ضمن اینکه کارکنان رستوران‌تان نیز بتوانند بدون دردسر و احساس تنگنا، در میان میزها و در آشپزخانه حرکت و خدمات‌رسانی کنند.

مرحله اول

فضای رستوران خود را از درازا تقسیم‌بندی کنید. در یک طرف رستوران، محلی را برای پخت‌وپز و ارائه‌ی دسر و نوشیدنی به مشتریان (کافی‌شاپ) در نظر بگیرید، در عین حال که در هر دو انتهای این قسمت، فضای کافی را برای رفت و آمد پرسنل در نظر می‌گیرید. این ساختار، شبیه آشپزخانه‌ها باز است که می‌توان از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج شد. در هر دو طرف دیواری که در قسمت پشتِ محل کار پرسنل قرار دارد یک درب در نظر بگیرید تا پرسنلی که در بخش آشپزخانه کار می‌کنند، برای ورود به رختکن یا اتاق مخصوص پرسنل یا انباری رستوران، از همان دربِ پشتی استفاده کنند. این حالت، بهتر از آن است که پرسنل برای ورود به قسمت‌های فوق، ناچار باشند از درون فضای خود رستوران و از میان میزهای مشتریان عبور کنند و به قسمت پشت رستوران بروند، که این می‌تواند به افزایش ترافیک در فضای درون رستوران و مزاحمت برای مشتریان منجر شود.

مرحله دوم

فضای کار را به دو قسمت بخش کنید. در یک طرف، سینک شستشو و تجهیزات کافی‌شاپ را قرار دهید. برای چیدن لیوان‌ها و ضروف صرف دسر و نوشیدنی، از قفسه‌های عادی استفاده نکنید. برای این کار می‌توانید از قفسه‌های دندانه‌دار یا پلکانی یا قلاب‌دار استفاده کنید تا جلوه‌ی بیشتری به فضای کوچک شما ببخشند. بجای قرار دادن یخچال‌های بزرگ و جاگیر، از یخچال‌ها و فریزرهای با فوت پایین استفاده کنید تا بتوانید آن‌ها را در قسمت زیرین کانتر (میز سفارش و سرو کافی‌شاپ) قرار دهید و آبمیوه‌ها و فرآورده‌های شیر و دسرها را در آنها نگهداری کنید. در قسمت انتهایی میز کافی‌شاپ هم یک دستگاه صندوق را روی میز گردان قرار دهید تا هم خدمه و هم متصدیان کافی‌شاپ بتوانند صندوق را بگردانند و بدون نیاز به مراجعه به طرف دیگر میز و مزاحمت برای سایر پرسنل، به دستگاه صندوق دسترسی داشته باشند.

 

مرحله سوم

در انتهای دیگرِ کانتر، یک اجاق پخت‌وپز رو-میزی یا اجاق تخت (صفحه‌ی داغ) نصب کنید. فرها را در زیر این اجاق‌ها تعبیه کنید. در قسمت بالای هر اجاق، یک صفحه‌ی پوششی قرار دهید تا روغن و مواد غذایی داغ روی مشتریان نپاشد. یک صفحه‌ی سینی‌مانند بر روی کانتر (پیشخوان) و در پشت اجاق و فر تعبیه کنید تا بتوانید غذا یا دسر مورد نظرتان را بر روی آن آماده کنید. علاوه بر آن، در کنار پیشخوان، یک سینک ظرفشویی و دستگاه ظرفشویی نیز در نظر بگیرید. در قسمت زیرین این پیشخوان‌ها، کابینت‌ها، کشوها و یخچال‌های کوچک را تعبیه کنید تا از فضای محدودی که در اختیار دارید، بیشترین استفاده را برای نصب و جاسازی قفسه‌ها، کشوها، کابینت‌ها، یخچال‌ها، کانترهای تهیه و پخت‌وپز، اجاق‌ها و فرها داشته باشید.

مرحله چهارم

برای صرف قهوه و نوشیدنی‌ها در قسمت کافی‌شاپ، یک کانتر (پیشخوان) جداگانه در نظر بگیرید و صندلی‌های مخصوص را در زیر آن بچینید تا فضای داخل رستوران را اشغال نکنند. مشتریان برای صرف نوشیدنی یا دسر می‌توانند در هر یک از دو انتهای پیشخوان بنشینند. همزمان با مسئولان کافی‌شاپ که غذا و دسر و نوشیدنی را از قسمت پیشخوان مربوط به خودشان به مشتریان تحویل می‌دهند، غذاها و نوشیدنی‌هایی که از سالن غذاخوری به آشپزخانه سفارش داده می‌شوند، توسط گارسن‌ها از روی کانتر سرو می‌شوند تا حرارت اجاق‌ها و غذاهای در حال پخت، باعث صدمه به کسی نشوند.

مرحله پنجم

در قسمت روبروی کانتر (پیشخوان) کافی‌شاپ، و در فضای غذاخوری یک صندلی بلند که تمام طول فضا را از یک طرف تا طرف دیگر اشغال کند نصب کنید. در مقابل این صندلیِ بلند، میزهای باریک و جمع‌و جوری بچینید و در طرف دیگر این میزها صندلی‌هایی را قرار دهید. از میزهای چهارگوش کوچک و متوسط در کنار این صندلیِ بلند و سرتاسری استفاده کنید تا مشتریان از هر گروه سنی و با هر وضعیت جسمانی بتوانند پشت آنها بنشینند. وقتی میزهای غذاخوری با این فاصله از پیشخوان کافی‌شاپ و میز صرف نوشیدنی چیده شوند، پرنسل و گارسن‌ها می‌توانند به‌آسانی در فضای میان صندلی سرتاسری و بلندِ واقع در آن طرف رستوران و صندلی‌های چیده‌شده در کنار و زیرِ پیشخوانِ کافی‌شاپ رفت و آمد کنند و به مشتریان سرویس بدهند.

مرحله ششم

در قسمت پشتیِ دو درب ورودیِ ابتدایی و انتهایی پیشخوانِ کافی‌شاپ، یک ”اتاق پشتی“ در نظر بگیرید و یخچال‌ها و فریزرهای بلند ایستاده و باکس‌های نگهداری مواد غذایی خشک را در این فضا قرار دهید. در کنار این‌ها، میتوانید چند کمد و قفسه و میز و صندلی برای زمان استراحت پرسنل در نظر بگیرید. می‌توانید یک فضای کوچکی را در این قسمت برای شستشوی ظروف تعبیه کنید. علاوه بر آن، یک درب خروجی هم برای ورود و خروج پرسنل از این قسمت نیز در نظر بگیرید تا رفت و آمد آنها باعث ازدهام در فضای رستوران و کافی‌شاپ نشود.

 

لوازم و تجهیزات مورد نیاز

  • کانتر (پیشخوان) به سبک گالری
  • محافظ روی اجاق برای جلوگیری از پاشیدن روغن داغ به مشتریان
  • یخچال‌ها و سیستم‌های خنک‌کننده کامپکت (کوچک)
  • صندلی‌های کافی‌شاپی (بدون پشتی)
  • صندلی‌های بلند و سرتاسری
  • میز و صندلی   

نکته :

سعی کنید دکوراسیون و طراحی فضای رستوران خود را تا حد امکان ساده و با حداقل لوازم و تجهیزات بسازید تا فضا بیش از اندازه شلوغ و به هم ریخته و فشرده به نظر نرسد. برای اینکه فضای محدود شما جادارتر و دل‌بازتر به نظر برسد، از کف‌پوش‌های چوبی و کاشی (روشن) استفاده کنید و از کف تا سقف را پنجره‌ی تمام‌شیشه‌ای کار کنید تا نور بیشتری به فضا وارد شود.

 

تهیه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

منبع: www.smallbusiness.chron.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار