کد خبر: 265

عوامل مؤثر در انتخاب فضا برای فروشگاه خرده‌فروشی – قسمت سوم

در بخش دوم این مطلب ، درباره نقش عوامل قانونی و تصمیمات سازمان‌ها و ارگان‌های منطقه‌ای، درباره تأثیر سایر کسب و کارهای منطقه و در باب نقش رؤیت‌پذیر بودن فروشگاه‌های خرده‌فروشی بر رونق و موفقیت‌شان صحبت کردیم.

در بخش دوم این مطلب ، درباره نقش عوامل قانونی و تصمیمات سازمان‌ها و ارگان‌های منطقه‌ای، درباره تأثیر سایر کسب و کارهای منطقه و در باب نقش رؤیت‌پذیر بودن فروشگاه‌های خرده‌فروشی بر رونق و موفقیت‌شان صحبت کردیم.

  در این بخش نیز به عوامل تعیین‌کننده دیگر در انتخاب فضای فروشگاه برای خرده‌فروشی می‌پردازیم:

 

هزینه‌های فضای خرده‌فروشی

غیر از اجاره‌بها، هزینه‌های دیگری نیز برای راه‌اندازی فروشگاه خرده‌فروشی وجود دارند که هنگام انتخاب فضای فروشگاه باید مد نظر داشته باشید:

– هزینه‌های رسیدگی به فضای سبز مقابل فروشگاه، تعمیر و نگهداری ساختمان فروشگاه، هزینه‌های آب، برق، گاز و تلفن و (در صورت نیاز) حقوق نگهبانی و تأمین امنیت ساختمان فروشگاه به عهده چه کسی است؟

– هزینه‌های تعمیر و نگهداری سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و تهویه فروشگاه و ساختمان ان به عهده چه کسی است؟

– اگر فضای فروشگاه در محل خلوت یا دورافتاده‌ای است، چقدر باید برای هزینه‌های اضافی تبلیغات و بازاریابی اختصاص یابد؟

– متوسط مجموع هزینه‌های آب و برق و غیره چه مقدار است؟ 

– آیا برای اینکه فضایی که اجاره می‌کنید متناسب با نیازتان و اهداف و ساختاری که برای فروشگاه‌تان ترسیم کرده‌اید شکل بگیرد، باید هزینه‌هایی را برای رنگ‌آمیزی و دکوراسیون و نصب سازه‌های اضافی و بنایی کنار بگذارید؟ اگر بله، چقدر؟

– آیا مالیات مِلک فروشگاه به عهده‌ی مالک است یا مستأجر؟

بهایی که امروز می‌توانید برای فضای خاصی بپردازید، با بهایی که در آینده می‌توانید تقبل کنید متفاوت است. اجرای پروژه‌های فروش برای کسب و کار جدید کار راحتی نیست، اما برای اینکه برای خودتان مسخص کنید که در آینده چه مقدار اجاره باید بپردازید، باید متوجه شوید که فروشگاه‌ها و کسب و کارهای مشابه با فروشگاه شما که قبل از شما در این منطقه مشغول به کار شده‌اند، چه هزینه‌ها و اجاره‌هایی پرداخت کرده و چه قدر فروش داشته‌اند و بر اساس آن تخمین بزنید که آینده فروشگاه خرده‌فروشی‌تان در چه وضعیتی خواهد بود. هر محاسبه‌ای، بدون شناخت از کِشش و ظرفیت منطقه برای رونق و فروش بالا، محکوم به شکست است.

 

عوامل شخصی

اگر تصمیم دارید خودتان در فروشگاه‌تان کار کنید (بجای اینکه کسی را استخدام کنید)، قبل از هر چیز ببینید که آیا شخصیت و روحیه‌ی کار کردن در این محیط را دارید؛ اینکه از خانه تا فروشگاه‌تان چقدر راه است، و بسیاری از عوامل فردی و خصوصی که باید مد نظر داشته باشید تا بتوانید بلندمدت در فروشگاه‌تان کار کنید و به اهداف‌تان برسید. اگر قرار بر این باشد که مدت زمان طولانی را صرف رفت و آمد به فروشگاه‌تان کنید، دیگر نمی‌توانید از اینکه رییس خودتان هستید و دارید مستقل کار می‌کنید لذتی ببرید و این در بلندمدت، روی موفقیت و پیشرفت کارتان تأثیر منفی خواهد گذاشت. بعلاوه، بسیاری از محدودیت‌هایی که صاحب ملک فروشگاه‌تان به شما تحمیل می‌کند (و شما قبلاً درباره‌شان با او به توافق نرسیده بودید) و همکارانی که احتمالاً برای پیشبرد کارها استخدام خواهید کرد و بی‌ملاحظه‌گی‌ها و کارشکنی‌ها و ناهماهنگی‌هایی که با آنها تجربه خواهید کرد، همگی روی استقلال شما در مدیریت و فعالیت تأثیرگذار خواهند بود.

 

ملاحظات خاص

شاید نیاز به این باشد که برای کسب‌وکارتان، برخی ملاحظات و نکات را مد نظر داشته باشید. فهرستی از ویژگی‌های خاصی که کسب‌وکار و فروشگاه‌تان در خود دارد تهیه کنید و تلاش کنید که در جهت فراهم کردن امکانات و شرایطی که هم‌جهت با آنها باشند حرکتی انجام دهید.

– آیا لازم است که برای فروشگاه‌تان، نورپردازی، سازه‌ها و تجهیزات خاصی را تعبیه و نصب کنید؟

– آیا تصمیم دارید برای مشتریان و پرسنل خودتان سرویس بهداشتی جداگانه در نظر بگیرید؟

– آیا در صورت آتش‌سوزی یا سرقت، فضای کافی و مناسب برای پیگیری‌های ایمنی وجود دارد؟

–  آیا به خدمات بهداشتی و نظافتی دسترسی کافی وجود دارد؟

– آیا در فضای بیرونی فروشگاه و همچنین پارکینگ، نور کافی در نظر گرفته شده است؟

– آیا در فضای بیرون ساختمان فروشگاه، سایه‌بانی تعبیه شده تا در صورت بارندگی، بتوان زیر آن پناه گرفت؟

– نرخ و آمار تخلفات، سرقت، مزاحمت، آزار و اذیت و قتل در آن منطقه چگونه است؟

– آیا در آن منطقه، برای باز بودن فروشگاه در روزهای تعطیل یا پس از نیمه‌‌شب، محدودیت‌های قانونی وجود دارد؟

به هیچ عنوان برای انتخاب محل و فضای فروشگاه‌تان و راه‌اندازی آن عجله نکنید. به خوبی درباره‌ی همه چیز تحقیق و پرس‌وجو کنید و حوصله به خرج دهید. حتی بعد از نصب و راه‌اندازی سازه‌ها و تأسیسات، اگر فکر می‌کنید که لازم است درباره مسائلی تحقیقات بیشتر انجام دهید و تاریخ افتتاحیه را به عقب بیندازید، حتماً این کار را انجام دهید. طولانی شدن فرآیند انتخاب فضا و محل فروشگاه‌تان بسیار بهتر از آن است که عجولانه محلی را انتخاب و فروشگاه را راه‌اندازی کنید و پس از مدتی دار و ندارتان را ببازید و به هیچ یک از اهدافی که برای کسب‌وکارتان ترسیم کرده بودید نرسید.

 

 تهیه و تنظیم در : ریتیل ایران

منبع: www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار