کد خبر: 264

عوامل مؤثر در انتخاب فضا برای فروشگاه خرده‌فروشی – قسمت دوم

در بخش اول این مطلب ، به انواع کالا در فروشگاه‌های خرده‌فروشی و لزوم شناخت از هر منطقه و مردم آن برای انتخاب درست فضای فروشگاهی صحبت کردیم.

در بخش اول این مطلب ، به انواع کالا در فروشگاه‌های خرده‌فروشی و لزوم شناخت از هر منطقه و مردم آن برای انتخاب درست فضای فروشگاهی صحبت کردیم. در این بخش نیز به عوامل تعیین‌کننده دیگر در انتخاب فضای فروشگاه برای خرده‌فروشی می‌پردازیم.

 

دسترسی آسان، قابل رؤیت بودن و پاخور داشتن

رفت و آمد زیاد مردم به فروشگاه خرده‌فروشی‌تان را به حساب مشتریان بیشتر نگذارید. خرده‌فروش‌ها تمایل دارند در محلی فروشگاه راه‌اندازی کنند که خریداران بیشتری داشته باشد البته به شرطی که این خریداران، بتوانند انتظارات خرده‌فروش را برای تحقق اهداف بازار هدف برآورده کنند. شاید بتوان امیدوار بود که خرده‌فروش‌های خُرد (کوچک) بتوانند از ترافیک چشمگیر مشتریانی که به فروشگاه‌های بزرگ اطراف مراجعه می‌کنند بهره‌مند شوند و پاخور مناسبی داشته باشند.

– هر ساعت یا روزانه چند نفر پیاده یا با اتومبیل از محل فروشگاه‌تان عبور می‌کنند؟

– آیا تسهیلات و امکانات حمل‌ونقل عمومی برای مشتریانی که به آن منطقه می‌آیند فراهم است؟

– آیا ورود و خروج از پارکینگ شما برای مشتریان و همچنین خودروهای حمل کالاها آسان است؟

– آیا برای همه خودروها به اندازه کافی فضای پارک فراهم شده است؟

بسته به اینکه کسب و کارتان در چه زمینه‌ای است، باید برای هر هزار فوت مربع از فضای خرده‌فروشی‌تان، بین ۵ تا ۸ فضای پارک برای خودروها در نظر بگیرید.

وقتی می‌خواهید میزان قابل رؤیت بودن فروشگاه‌تان را بررسی کنید، باید از دید مشتری به این قضیه نگاه کنید. آیا کسی که پیاده یا با اتومبیل از مسیر اصلی ترافیک (خیابان، بزرگراه، جاده …) عبور می‌کند، می‌تواند به‌راحتی فروشگاه شما را ببیند؟ به عبارتی، آیا چشمش به فروشگاه‌تان می‌افتد؟ آیا مشتری می‌تواند تابلو فروشگاه را به راحتی ببیند؟ در اغلب مواقع، هر چه تابلو و خودِ فروشگاه‌تان قابل‌رؤیت‌تر باشد، نیاز کمتری به تبلیغات پیدا خواهید کرد. برای مثال، فروشگاه کالاهای لوکس یا کالاهای تخصصی که ۵ کیلومتر دور از شهر است خیلی بیشتر از فروشگاه مبلمان یا دکوراسیونی که در مجتمع تجاری یا مرکز خرید مرکز شهر واقع است نیاز به بازاریابی و تبلیغات دارد.

 

قوانین قرارداد، منطقه‌بندی و طرح‌های عمرانی

قبل از اینکه فضایی را برای فروشگاه خرده‌فروشی‌تان اجاره یا خریداری کنید، حتماً تمامی جوانب، از جمله قوانین، مقررات، سیاست‌ها و پروسه‌های ملکی و تجاری را بررسی کنید. با شهرداری منطقه، و سازمان‌های مرتبط با قوانین منطقه‌بندی تماس بگیرید و در جریان کلیه قوانین قرار بگیرید تا بعدها به دلیل عدم شناخت از برخی مقررات، به مشکل نخورید. بعلاوه، از قوانین اسنادی و ثبت ملکی منطقه نیز شناخت پیدا کنید تا بعد از امضای سند فروش یا اجاره فضای فروشگاه‌تان، با قوانین ناخواسته روبرو نشوید. بعلاوه با بخش عمراه و شهرسازی منطقه صحبت کنید تا مطمئن شوید در آینده نزدیک قرار نیست عملیات عمرانی، تغییرات منطقه‌ای یا عقب‌نشینی یا طرح تجمیع در منزقه اجرا شود، چون هر یک از این موارد می‌تواند تغییرات عمیق و جبران‌ناپذیری در ترافیک مشتریان به فروشگاه شما ایجاد کنند.

 

کسب‌وکارهای همسایه و رقابت تجاری در منطقه

کسب و کارها و فروشگاه‌هایی که در همسایگی فروشگاه‌تان واقع شده‌اند هم می‌توانند به رونق کسب‌وکارتان کمک کنند و هم می‌توانند به رکود و ضرردهی کسب و کارتان منجر شوند. برای مثال، یک بوتیک لوکس و گرانقیمت که در کنار فروشگاه تخفیفی (با انواع کالاها برای نیازهای مختلف و قیمت مناسب) فعالیت می‌کند نمی‌تواند روی فروش بالا و رونق کسب‌وکار خود حساب کند. اما اگر همین بوتیک در کنار آرایشگاه زنانه دایر شود، می‌تواند به سودآوری قابل توجه آن امیدوار بود.

دنباله این مطلب را در قسمت سوم مطالعه کنید.

 

 تهیه و تنظیم در : ریتیل ایران

منبع: www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار