کد خبر: 262

فروشگاه های سنتی هوشمندتر می شوند

در دنیای اطلاعات اینترنتی، فروشگاه ها بیش از قبل به اطلاعات در خصوص مشتریان و خریدهای آنها دسترسی دارند. آنها سعی دارند هر چه بیشتر به اطلاعات راجع به خریداران و علایق آنها احاطه پیدا کنند

در دنیای اطلاعات اینترنتی، فروشگاه ها بیش از قبل به اطلاعات در خصوص مشتریان و خریدهای آنها دسترسی دارند. آنها سعی دارند هر چه بیشتر به اطلاعات راجع به خریداران و علایق آنها احاطه پیدا کنند، تا بتوانند کمپین ها و ارتباطات فردی بیشتری با توجه به علایق هر نفر داشته باشند. 

 متاسفانه این اطلاعات در زمان خرید از  داخل فروشگاه ها به کار نمی آیند و مسئولان فروشگاه ها هیچ دسترسی به خریداران در زمان حضورشان در مرکز خرید ندارند. به گزارش ریتیل ایران امروزه تکنولوژی های جدیدی برای استفاده از روش های شخصی سازی خرید آنلاین برای مشتریان داخل فروشگاه ایجاد شده است. این “فروشگاه های متصل” به فروشگاه ها برای درک هرچه بیشتر مشتریان کمک می کنند.

 

میزبان تکنولوژی “اینترنت برای همه چیز”

اولین روش برای ایجاد این تغییرات، گسترش استفاده از سنسورها و دستگاه های هوشمند در راستای تکنولوژی “اینترنت برای همه چیز” است. این تکنولوژی از مواردی همچون دستگاه‌های الکترونیکی، سنسورها و ارتباطات شبکه ای تشکیل شده است که به این سیستم برای جمع آوری و تبادل اطلاعات کمک می کنند.

 

سنسورها:

از این سنسورهای مادون قرمز برای زیر نظر گرفتن رفت و آمدها استفاده می شود و به فروشگاه ها کمک می کند تا بدانند مشتریان آنها به کدام قسمت ها می روند، چه کار می‌کنند و دنبال چه چیزهایی هستند. این اطلاعات به صورت آنلاین به یک مرکز بررسی داده ها انتقال پیدا می کند و به فروشگاه ها این اجازه را می دهد تا الگوی حرکت، زمان خرید و صف های صندوق را بررسی کنند.

 

دستگاه های همراه

فروشگاه ها می توانند به مشتریان برنامه های قابل دانلود برای تلفن های همراه ارائه کنند. مشتریان می توانند اطلاعات خود را به این برنامه ها بدهند و از این طریق فروشگاه ها متوجه می شوند که چه کسانی در فروشگاه ها حضور دارند و اطلاعات شخصی و نحوه خرید آنها را نیز کسب می کنند.

 

دیده بانی

به گزارش ریتیل ایران RFID و دیگر ابزارهای رهگیری به فروشگاه ها این اجازه را می دهد تا محل قرار گرفتن اجناس را تحت نظر داشته باشند. صاحبان فروشگاه ها با استفاده از این دستگاه ها مکان دقیق هر کالا را درمی یابند. به عنوان مثال چند نفر یک لباس را پرو کرده اند و نخریده اند. این ابزار بابی نو در جمع آوری اطلاعات گشوده است.

 

ارتباطات هوشمند داخل فروشگاه

فروشندگان اطلاعات آنی دریافتی از سیستم “اینترنت برای همه چیز”را با اطلاعات قبلی مشتریان که از نحوه خرید آنها با استفاده از سیستم وفاداری و سیستم های POS گردآوری شده است را ترکیب می کنند. به گزارش ریتیل ایران با استفاده از آنالیز کردن اطلاعات آنی و پیشینه مشتریان، این فروشگاه های می توانند برای هر نفر پیشنهادهای ویژه ای در زمانی که آنها در فروشگاه حضور دارند، ارائه کنند.

به عنوان مثال با مطلع بودن از این موضوع که والدین یک دانش آموز چند هفته پیش از آغاز سال تحصیلی جدید در بخش لوازم التحریر حضور دارند، فروشگاه ها می توانند تبلیغات مربوط به سال تحصیلی را هدفمند کنند. با استفاده از دستگاه های رهگیری، فروشگاه ها می‌توانند اطلاعات مربوط به یک کالای مشخص و یا کوپن های تخفیف را به گوشی همراه مشتریان ارسال کنند.

اگر یک مشتری معتبر برای مدت زیادی در یک قسمت فروشگاه وقت می گذراند، با استفاده از این سیستم رهگیری می توان یکی از کارمندان را برای کمک به آنها ارسال کرد.

با داشتن اطلاعات در خصوص اینکه مشتری در چه مرحله ای از خرید خود است، فروشندگان می توانند با پیش بینی بهتر وارد عمل شده و یا پیشنهادهای هدفمندتری بدهند. به عنوان مثال اگر فردی در حال خرید تلویزیون است فروشنده با نگاهی به گذشته آن فرد متوجه خواهدشد که چه ضمانت و یا لوازم جانبی را به آن شخص پیشنهاد دهد. از سوی دیگر اگر با بررسی پیشینه مشتری به این نتیجه برسیم که این مشتری علاقه ای به خرید ضمانت و گارانتی ندارد، می توانیم بر روی معرفی لوازم جانبی تمرکز کنیم.

اگر از سیستم “فروشگاه های متصل” به درستی استفاده شود این امر می تواند تجربه خرید از فروشگاه ها را تا حد زیادی بهبود ببخشد و به آنها این اجازه را می دهد که به مشتریان خود اجناس و یا خدماتی را که به دنبالش هستند را در زمان کوتاهتری ارائه بدهند.

 

 تهیه و ترجمه در : ریتیل ایران

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار