کد خبر: 259

نوآوری‌های صنعت خرده‌فروشی و تحول در فرآیند خرید فروشگاهی – قسمت چهارم

در بخش سوم این مقاله، به چند مورد از تازه‌ترین نوآوری‌هایی پرداختیم که در صنعت خرده‌فروشی و مدیریت فروشگاه‌های خرده‌فروشی و همچنین تسهیل و سرگرم‌کننده کردنِ تجربه‌ی خرید برای مشتریان نقش چشمگیری داشته‌اند.

در بخش سوم این مقاله ، به چند مورد از تازه‌ترین نوآوری‌هایی پرداختیم که در صنعت خرده‌فروشی و مدیریت فروشگاه‌های خرده‌فروشی و همچنین تسهیل و سرگرم‌کننده کردنِ تجربه‌ی خرید برای مشتریان نقش چشمگیری داشته‌اند. در بخش چهارم این مطلب نیز به موارد دیگری از این نوآوری‌ها می‌پردازیم.

 

در بخش سوم این مقاله ، به چند مورد از تازه‌ترین نوآوری‌هایی پرداختیم که در صنعت خرده‌فروشی و مدیریت فروشگاه‌های خرده‌فروشی و همچنین تسهیل و سرگرم‌کننده کردنِ تجربه‌ی خرید برای مشتریان نقش چشمگیری داشته‌اند. در بخش چهارم این مطلب نیز به موارد دیگری از این نوآوری‌ها می‌پردازیم. 

 

کمپِین ”سکوت“ در فروشگاه‌های انگلستان

خرید از فروشگاه‌های خرده‌فروشی، به‌ویژه هایپرمارکت‌های شلوغ می‌تواند بسیار استرس‌زا و پردردسر باشد. این مشکلات زمانی تشدید می‌شوند که فروشگاه فروش فوق‌العاده (تخفیف‌دار) فصلی خود را راه‌اندازی کرده باشد که فروشگاه درگیر فروش روزهای منتهی به سال نو باشد. فروشگاه‌های انگلستان، در چنین مواقعی، شرایط سخت و تنش‌زایی را برای مشتریان ایجاد می‌کنند. از این رو است که در فروشگاه‌ها و هایپرمارکت‌های این کشور، ”کمپِین سکوت“ راه‌اندازی شده است، به‌طوری که وقتی مشتریان به بخش‌های حساسی از فروشگاه یا هایپرمارکت که مشمول قوانینِ این کمپین است وارد می‌شوند، ملزم هستند کفش‌هایشان را درآورند و تلفن همراه خود را یا سایلِنت کنند یا به فرد دیگری بسپارند که در بخش‌های دیگری از فروشگاه تردد دارد. کالاهای عرضه شده در این بخش‌های فروشگاه، معمولی هستند (برند نیستند). در این بخش‌ها نیز تا حد امکان سعی می‌شود به همه‌ی درخواست‌های مشتریان توجه شود. فروشگاه‌های انگلستان، از جمله هایپرمارکت سِلفریج، با اجرای این کمپین و ایجاد فضایی آرام و بدون تنش، توانسته از حضور مشتریان دائمی و وفاداری بهره‌مند شود.

 

قبل از خرید، چند ساعت چُرت بزنید!

این قانونی بدیهی است که هر چه مشتری در فروشگاهی احساس راحتی بیشتری داشته باشد، هم به احتمال زیاد از آن خرید خواهد کرد، و هم بارها برای خرید دوباره باز خواهد گشت. یک فروشگاه کالای خواب در نیویورک به‌نام COCO-MAT، به معنی واقعی، این قانون را در سیاست مشتری‌مدارانه‌ی خود لحاظ و اجرا کرده است. این فروشگاه به مشتری اجازه می‌دهد، قبل از خرید، دو سه ساعت روی تخت ها دراز بکشد و حتی بخوابد! بعلاوه اینکه با یک لیوان آب پرتقال نیز از او پذیرایی می‌کنند! البته جالب اینجاست که بعد از این تست کالا، مشتری هیچ الزامی برای خرید آن تخت ندارد. هدف این فروشگاه این است که به مشتری اجازه دهد که ارتباط نزدیک و ملموسی با کالایی که قصد خریدش را دارد برقرار کند، که این می‌تواند به افزایش میزان خرید از فروشگاه و بالا رفتنِ پاخورِ آن منجر شود.

 

از کارخانه‌ی تولیدکننده تا دست‌های مشتری با فناوری RFID

به گزارش ریتیل ایران یکی از بدترین کابوس‌ها برای فروشنده‌ها این است که مشتری از آنها بپرسد، ”سایزِ … این جنس رو دارید؟“ یا ”رنگِ … این جنس رو دارید؟“، آن وقت است که فروشنده ناچار است با عجله و استرس، به انبار فروشگاه سرک بکشد تا شاید بتواند جنس داخل فروشگاه را با رنگ و سایز و مشخصاتی که مشتری درخواست کرده، پیدا کند. که البته در اکثر مواقع کالای مورد نظر موجود نیست و این به شدت روی وجهه و اعتبار فروشگاه اثر منفی می‌گذارد. اما برزیلی‌ها فناوری‌ای را ابداع کرده‌اند که به Memove’s RFID stock tracking technology موسوم است. با استفاده از این فناوری، تگ‌ها و برچسب‌هایی روی هر کالا نصب می‌شود که از لحظه‌ی تولید آن تا لحظه‌ای که در دستان مشتری، از فروشگاه خارج می‌شود، هر کالا مورد رهگیری قرار می‌گیرد، بنابراین همواره مشخص است که از هر کالا، چه نوع و رنگی موجود است یا چه نوع و رنگی به پایان رسیده و باید تولید و جایگزین شود. با استفاده از این فناوری، فروشنده‌ها، دیگر دغدغه‌ی موجود یا ناموجود بودنِ کالاهای درخواستیِ مشتریان را نخواهند داشت.

مواردی که در این ۴ مقاله بررسی کردیم، نوآوری‌های بودند که در حوزه‌ی خرده‌فروشی ابداع شده و از سوی فروشگاه‌های مطرح جهان مورد استفاده قرار گرفته‌اند. امیدواریم که زمینه‌های مناسب برای بکارگیری این فناوری‌ها و نوآوری‌ها را در عرصه‌ها مختلف صنعت خرده‌فروشی کشورمان فراهم کنیم.

 

تهیه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار