کد خبر: 257

نوآوری‌های صنعت خرده‌فروشی و تحول در فرآیند خرید فروشگاهی – قسمت دوم

در بخش اول این مقاله، به اهمیت صنعت خرده‌فروشی پرداختیم و اینکه یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده در موفقیت این صنعت، استقبال از نوآوری‌هایی است

در بخش اول این مقاله، به اهمیت صنعت خرده‌فروشی پرداختیم و اینکه یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده در موفقیت این صنعت، استقبال از نوآوری‌هایی است که هر یک به نحوی، بخشی از فرآیندهای این صنعت را تحت تأثیر قرار می‌دهند تا از طریق بهبود و تسریع فرآیند گزینش کالا توسط مشتری و فرآیند پرداخت و جلوگیری از اتلاف وقت و حوصله‌ی مشتری در حین انتخاب کالا و در صف‌های طولانی صندوق‌های فروشگاهی، و همچنین لذت‌بخش و سرگرم‌کننده‌تر کردنِ پروسه‌ی خرید برای مشتری، به پیشرفت و توسعه‌ی این صنعت کمک می‌کنند. در این بخش از این مطلب نیز به موارد دیگری از این نوآوری‌ها می‌پردازیم.

  در بخش اول این مقاله ، به اهمیت صنعت خرده‌فروشی پرداختیم و اینکه یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده در موفقیت این صنعت، استقبال از نوآوری‌هایی است که هر یک به نحوی، بخشی از فرآیندهای این صنعت را تحت تأثیر قرار می‌دهند تا از طریق بهبود و تسریع فرآیند گزینش کالا توسط مشتری و فرآیند پرداخت و جلوگیری از اتلاف وقت و حوصله‌ی مشتری در حین انتخاب کالا و در صف‌های طولانی صندوق‌های فروشگاهی، و همچنین لذت‌بخش و سرگرم‌کننده‌تر کردنِ پروسه‌ی خرید برای مشتری، به پیشرفت و توسعه‌ی این صنعت کمک می‌کنند. در این بخش از این مطلب نیز به موارد دیگری از این نوآوری‌ها می‌پردازیم.

 

با اپلیکیشن فیسبوک، بِدَوید و خرید کنید!

تاکنون اپلیکیشن‌های بسیاری به بازار آمده‌اند که برای کاربرانی که ورزش می‌کنند، امتیازاتی را ارائه می‌کنند. مجموعه فروشگاه‌های ”مکزیکو نایک“ پا را فراتر نهاده و با استفاده از اپلیکیشن فیسبوک خود، ”سوباستا دو کیلومتروس“ که برنامه‌ای مناقصه‌ای است، به مشتریان و کاربران خود این امکان را داده است که به ازای هر یک کیلومتر که می‌دَوند و ورزش می‌کنند، امتیاز مشخصی از این اپلیکیشن دریافت کنند تا پس از رسیدن مجموع امتیازات‌شان به مقدار معینی، بتوانند در مناقصه‌های محصولاتی که با برند ”نایک“ به مناقصه گذاشته می‌شوند شرکت کنند و قیمت پیشنهاد دهند و با قیمت مناسب خرید کنند. فروشگاه‌های ”مکزیکو نایک“ با استفاده از این اپلیکیشن، هم انگیزه‌ی خوبی برای ورزش کردن در مشتریان و کاربران خود ایجاد کرده و هم به بهترین شکل ممکن، محصولات خود را تبلغ و برای فروش عرضه کرده است.

 

فروشگاه‌های ”واقعیتِ مجازی“ همراه در چین

شرکت ”یی‌آهودیِن“ در کشور چین، به منظور افزایش تعامل دوسویه‌ی مشتریان با فروشگاه‌هایش، فروشگاه‌های ”واقعیت مجازی“‌ای را در قسمت‌های مشخصی از سطح شهر و برخی مکان‌های عمومی راه‌اندازی کرده است. این فروشگاه‌ها، مغازه نیستند و هیچ کالایی در آنها نمایش داده نمی‌شود. بلکه عملکرد آنها به این صورت است که وقتی مشتریان در نقطه‌ای قرار داشته باشند که بتوانند با تلفن همراه به امواج این فروشگاه‌های ”واقعیت مجازی“ دسترسی داشته باشند، کافیست تلفن همراه‌شان را در جهت مشخصی بگیرند و نگه دارند تا تصویر یک فروشگاه با قفسه‌ها و کالاهایی که روی آنها قرار گرفته یا از آنها آویخته شده، بر روی صفحه تلفن‌شان نمایان شود تا مشتریان بتوانند شخصاً با فرآیند انتخاب و خرید مجازی کالا در تلفن‌ همراه‌شان تعامل داشته باشند.

 

در دانمارک، مردم تعیین می‌کنند که موجودی فروشگاه چه کالاهایی باشد

از آنجایی که مسافت میان خانه تا فروشگاه (به‌ویژه سوپرمارکت و هایپرمارکت)، یکی از بزرگترین دغدغه‌های مشتریان است، و بسیاری از آنها تمایل دارند که بتوانند همه مایحتاج خود را از فروشگاه‌های محلی تهیه کنند، بنابراین فروشگاه‌های ”سوپر- براگسِن“ در دانمارک، ترتیبی داده که خودِ مشتریان تعیین کنند که این فروشگاه قفسه‌های خود را با چه کالاهایی تکمیل کند. به این ترتیب که مشتریان با مراجعه به وب سایت این فروشگاه، کالاهایی را که دوست دارند از این فروشگاه‌های محلی تهیه کنند یا کالاهایی که به دفعات و مکرر به آنها نیاز پیدا می‌کنند را ثبت می‌کنند و مدیران پس از بررسی کِیفی این محصولات، نسبت به سفارش و تهیه‌ی این کالاها برای قفسه‌های فروشگاه اقدام می‌کنند.

با این روش، این اطمینان فراهم می‌شود که کالاهایی که در فروشگاه عرضه می‌شوند، همان‌ مواردی هستند که مشتریان می‌پسندند یا نیاز دارند، و همچنین مدیران فروشگاه با درصد بالایی اطمینان پیدا می‌کنند که همه‌ی کالاها فروش خواهند رفت و کالایی روی دست‌شان نخواهد ماند. در هلند نیز، اپلیکیشن دیگری در فروشگاه‌ها بکار می‌رود که به اَپِ ”اگه شلوغه، نرو“ معروف است. این اپلیکیشن با جمع‌آوری و بررسی پیام‌ها و نظرات کاربران، وضعیت لحظه‌ای هر فروشگاه را از نظر شلوغ یا خلوت بودن اطلاع‌رسانی می‌کند تا اگر فروشگاهی شلوغ است، مشتریان حتی‌الامکان از فروشگاه‌های خلوت‌تر برای خرید استفاده کنند و از ازدحام بیش از اندازه و آزاردهنده برای مشتریان جلوگیری شود. این دو برنامه در فروشگاه‌ها، به بهبود چشمگیر فرآیند خرید و خدمات‌رسانی به مشتریان منجر شده است.

در بخش بعدی این مطلب، به موارد دیگری از این نوآوری‌های فروشگاهی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید!

 

تهیه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار