کد خبر: 241

پلانوگرام‌های فروشگاه‌های خرده‌فروشی – قسمت دوم

در بخش اول این مطلب، به توصیف پلانوگرام‌ها پرداختیم و لزوم و اهمیت ایجاد و بکارگیری پلانوگرام‌ها در فروشگاه‌های خرده‌فروشی و در فرآیند مدیریت آنها را مورد بررسی قرار دادیم

در بخش اول این مطلب، به توصیف پلانوگرام‌ها پرداختیم و لزوم و اهمیت ایجاد و بکارگیری پلانوگرام‌ها در فروشگاه‌های خرده‌فروشی و در فرآیند مدیریت آنها را مورد بررسی قرار دادیم. در بخش دوم این مطلب، به نکات دیگری در رابطه با پلانوگرام‌ها توجه می‌کنیم.

 هدف از طراحی پلانوگرام

محل صحیح قرارگیری کالاها در فروشگاه و فروش بالا و سودآور دو دلیل اصلی برای لزوم و اهمیت بکارگیری پلانوگرام‌ها در فروشگاه‌های خرده‌فروشی هستند. پلانوگرام‌ها مزایای دیگری نیز دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • پلانوگرام، برای هر مترمربع از فروشگاه، پتانسیل و ظرفیت فروش تعیین می‌کند.
  • پلانوگرام، با ایجاد جذابیت بصری در فروشگاه، به رضایت بیشتر مشتریان کمک می‌کند.
  • پلانوگرام، به کنترل و مدیریت موجودی کالاها در فروشگاه و انبار کمک می‌کند و مانع از کمبود یا فقدان کالا در صورت وجود تقاضا برای آن می‌شود.
  • پلانوگرام به پرسنل فروشگاه در تأمین کالاهای جایگزین در صورت کاهش موجودی آنها (به دلیل فروش رفتن) کمک می‌کند.
  • با استفاده از پلانوگرام می‌توان کالاهایی را که به هم مرتبط هستند یا می‌توانند با هم یا به صورت پکیج عرضه شوند در کنار هم قرار داد و فروش را بالا بُرد.
  • پلانوگرام ایده‌های مؤثری برای طراحی و نصب ابزارهای نمایشی و اطلاع‌رسانی ابداع‌شده توسط پرسنل را در اختیارشان می‌گذارد.

هر خرده‌فروش موفقی به خوبی می‌داند که نکته اصلی در افزایش فروش، استفاده از بازاریابی و تبلیغات بصری مناسب و مؤثر است. پلانوگرام یکی از بهترین و مؤثرترین ابزارها برای ارائه‌ و عرضه‌ی کالاها به مشتریان است. البته اگر شما صاحب یا مدیر فروشگاه خرده‌فروشی کوچکی هستید، مثلا فقط یه فروشگاه دارید، اجرای موفقیت‌آمیز پلانوگرام در چنین فضای محدودی کمی مشکل است. فکرتان را درگیر این موضوع نکنید که برای طراحی پلانوگرام برای فضای فروشگاه‌تان، به نرم‌افزار خاصی نیاز دارید. برای فضاهای محدود یا تعداد محدودی از فروشگاه، استفاده از برنامه‌هایی مانند اکسل نیز می‌تواند شما را به هدف‌تان برساند. نیازی نیست که روی جذابیت و زرق و برق پلانوگرام‌تان تمرکز کنید. در عوض تلاش کنید که اصول و قوائد آن را به درستی اجرا کنید.

 

اصول اجرای بهینه پلانوگرام

در این قسمت به اقدامات و نکاتی اشاره می‌کنیم که هنگام اجرای طراح پلانوگرام در فروشگاه به نتیجه‌بخش‌تر شدن آن کمک می‌کنند:

  • شروع ساده‌ای داشته باشید

بسیاری از فروشگاه‌های خرده‌فروشی، در طراحی پلانوگرام، لقمه‌ی بزرگتر از دهان خود برمی‌دارند و به دلیل پیچیدگی بیش از اندازه پلانوگرام‌شان، بعد از چند ماه انگیزه و انرژی خود را برای پیگیری آن از دست می‌دهند. به عبارت دیگر، اگر در طراحی پلانوگرام برای فروشگاه‌تان زمان زیادی را صرف کنید و وسواس بیش از حد نشان دهید، احتمال اینکه دقیقاً بر اساس آن عمل کنید با گذر هر ماه کمتر و کمتر می‌شد تا جایی که بالاخره آن را به‌کل کنار می‌گذارید.

  • به پرسنل‌تان آموزش دهید

وقت بگذارید و به پرسنل‌تان آموزش دهید که چگونه از پلانوگرام استفاده کنند. در اغلب موارد، پرسنل باتجربه و باسابقه بر این باورند که این آموزش‌ها برای مبتدی‌هاست و لزومی به حضور آنها در جلسات آموزشی نیست.

  • برنامه فروش‌تان را ارزیابی کنید

هر ماه گزارشی از آمار فروش‌تان تهیه کنید و پلانوگرام فروشگاه‌تان را با آن مقایسه کنید و بسنجید. اگر با چیدمان و طرح خاصی کالای خود را در فروشگاه عرضه کرده‌اید، نوسانات فروش هر کالا را بر اساس هر موقعیت مکانی در فضای فروشگاه برای آن در نظر گرفته‌اید در هر ماه با ماه‌های گذشته مقایسه کنید و مطابق با آن، پلانوگرام خود را اصلاح و بروز رسانی کنید.

  • کارها را به حرفه‌ای‌ها بسپارید

در هر بخش و دپارتمان از فروشگاه‌تان باید افراد حرفه‌ای و کارآزموده یا مدیرانی را به کار بگمارید. این فرد، نه تنها مسئول مدیریت فروش در آن منطقه یا بخش از فروشگاه‌ است، بلکه باید  فرآیند بازاریابی و تبلیغات بصری را نیز در حوزه استحفاظی خود زیر نظر داشته باشه و اقدامات خلاقانه و مؤثر را در این رابطه عملی کند. این اختیار را به این افراد حرفه‌ای بدهید تا برای پلانوگرام بخش مربوط به خودشان طرح و برنامه ویژه ارائه کنند. این تقسیم مسئولیت، نه تنها به بهبود تبلیغات و بازاریابی بصری در فروشگاه‌تان کمک می‌کند، بلکه بستری را فراهم می‌کند که پرسنل مجرب بتوانند مهارت‌های مدیریتی و نظارتی را فرابگیرند.

اگر تا به حال از پلانوگرام در فروشگاه‌تان استفاده نکرده‌اید، دیگر وقت آن رسیده که نسبت به طراحی و اجرای پلانوگرامی متناسب با فروشگاه خود اقدام کنید. اگر هم از مدت‌ها پیش بکارگیری از پلانوگرام را آغاز کرده‌اید، با مطالعه بیشتر، در جهت بروزرسانی و بهینه‌سازی و کاربردی‌تر کردن پلانوگرام فروشگاه خود قدم بردارید.

 

تهیه و تنظیم : ریتیل ایران

منبع : www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار