کد خبر: 237

ترس از شکست، بزرگترین مانعِ شما در مسیرِ موفقیت- قسمت دوم

در بخش اول این مطلب، درباره یکی از کانال هایی صحبت کردیم که ترس از شکست میتواند به واسطه ی آن، بر سرِ راهِ ما به سوی پیشرفت و موفقیت در کسب و کار مانع بیفکند.

در بخش اول این مطلب، درباره یکی از کانال هایی صحبت کردیم که ترس از شکست میتواند به واسطه ی آن، بر سرِ راهِ ما به سوی پیشرفت و موفقیت در کسب و کار مانع بیفکند. در این مطلب، جوانب دیگری از ویژگی مخربِ ترس از شکست در مسیر مدیریت و پیشبرد کسب و کار را بررسی خواهیم کرد.

ترس از شکست، ذهن تان را منحرف میکند

ترس از شکست، به شکل بسیار جالبی و البته عجیبی، این ذهنیت را به شما القاء میکند که هر کاری که در جهت توسعه و پیشرفتِ کسب و کارتان انجام میدهید، بی نتیجه خواهد بود. ترس از شکست باعث میشود که تصور کنید، همه ی اقدامات و تلاش هایی که برای سودآوری و موفقیت کسب و کارتان متحمل میشوید، تمامِ آن چیزی است که به واقع برای شما به عنوان کارفرما یا مدیرِ کسب و کارتان امکان پذیر است. این ترس، در دامنه ی دیدِ شما، مسیرِ پیشِ رویتان مبهم و مخاطره آمیز نمایان میکند و باعث میشود که راه را بسته تصور کنید و به بیراهه های انحرافی و خطرناک پناه ببرید و کسب و کارتان را در مسیری پرفراز و نشیب قرار دهید.

وقتی به مانع یا مشکلی بر سرِ راه پیشرفت و موفقیت کسب و کارتان برخورد میکنید، چشمهایتان را ببندید و نفسس عمیقی بکشید. به خودتان بگویید که این مشکل به معنای رسیدن به آخرِ راه نیست و اینکه با کمی تلاش میتوانید بر این مشکلِ موقت و ناپایدار غلبه کنید و رشد و توسعه ی کسب و کارتان را از سر بگیرید. اگر بتوانید بر ترسِ خود از شکست غلبه کنید، متوجه خواهید شد که وضعیت و شرایط فعلی تان قرار نیست که وضعیت و شرایطِ همیشگی و ماندگارِ حاکم بر کسب و کارتان باشد.

ترس از شکست متقاعدتان میکند که میتوان سوخت و ساخت

برای دستیابی به موفقیت در زندگی و کسب و کار، باید تغییر کرد و این تغییر اصلاً کارِ راحتی نیست! بسیاری بر این باورند که اگر قرار است برای عالی و متفاوت شدنِ کسب و کارشان باید تغییر کنند، پس بهتر است که زحمتِ تغییر ایجاد کردن را به خودشان ندهند و به همین وضعیتِ «لقمه نانی» که از کسب و کارشان بدست می آورند بسنده کنند. ترس از اینکه مبادا در مسیر پیشرفت و توسعه کسب و کارشان، شکست بخورند و در چشمِ مردم نالایق و ناتوان جلوه کنند، باعث شده است که این «لقمه نان» از محل کسب و کارشان به دستاوردی ایده آل مبدل شود.

بله! راه اندازی کسب و کار ایده آل تان میتواند یکی از مشکل ترین و چالش برانگیزترین مسیرهایی باشد که انتخاب میکنید. البته باید این واقعیت را نیز بپذیرید که شکست و زمین خوردن در این راه اجتناب ناپذیر است، چه بسا این شکست و دستِ خالی برگشتن، نامِ شما را بر سرِ زبان ها بیندازد. در هر صورت، دستیابی به زندگی و کسب و کار موفق و پررونقی که ایده آل و آرزوی شماست، به زندگی ای خالی از تلاش و ماجراجویی و دل به دریا زدن می ارزد. زندگی کوتاه تر از آن است که بخواهید از ترسِ شکست خوردن، دست روی دست بگذارید و برای غلبه به چالش ها و مشکلات، تلاش و تقلایی نکنید. اگر به این باور برسید که «یه لقمه نان» یا «آب باریکه»ای که به آن دل خوش کرده اید، تمامِ آن چیزی نیست که لیاقت و استحقاقش را دارید، دیگر دست روی دست نمیگذارید و از منطقه ی امنِ خود بیرون می آیید و کاری صورت میدهید.

ترس، احساس و هیجانی طبیعی است که در همه انسان ها وجود دارد و میتواند به جای مانعی دست و پاگیر و محدودیت زا، به عنوان نوعی دارایی بکار رود. ترس باعث میشود که آهسته و سنجیده و حساب شده قدم بردارید و برای هر قدم، برنامه و برنامه ریزیِ دقیق و حساب شده ای داشته باشید. ترس باعث میشود با احتیاط پیش بروید و مشکلات و مخاطراتِ پیشِ رو را زودتر از موعد شناسایی و تشخیص دهید. واقعیت جالبی که در زندگی برای همه صدق میکند، این است که هیچ چیز به آسانی دست نمی آید. هر چیزی را که با سختی و دردسر و تلاش بسیار بدست می آورید، بیشتر قدر خواهید دانست. به خاطر داشته باشید که هیچ گاه به طور کامل نمیتوان از ترس، رهایی یافت. پس حتی هنگامی که ترسیده اید و نگران هستید، کاری انجام دهید. کاری را که درست است انجام دهید و آنجاست که ترس از زندگی و کسب و کارتان رخت بر میبندد.

 

تهیه و تنظیم : ریتیل ایران

منبع : www.entrepreneur.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار