کد خبر: 228

آینده مکه و تمهیدات خرده فروشی

وسعت مراکز تجاری در مکه به لطف افزایش تعداد زایران و بهبود زیرساخت ها توسط دولت تا سال ۲۰۲۵ تقریبا سه برابر خواهد شد

.شهر مکه، اخیراْ، با افزایش تعداد هتل ها و توسعه یافتن امکانات و تسهیلات و همچنین برنامه گسترش مسجد الحرام، دستخوش تغییرات بسیاری بوده است. در همین حین، دولت عربستان سعودی سعی در کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و افزایش درآمدزایی از صنعت توریسم داشته است.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، که مشروح آن در روزنامه الشرق الاوسط منتشر شده است، هزینه انجام شده توسط زایران در ایام ۵ روزه موسم حج از ۴.۲ میلیارد دلار در سال گذشته به ۵.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ خواهد رسید. این عدد علاوه بر هزینه های انجام شده توسط زایرین عمره است که در تمام طول سال انجام می شود.

با این وجود، صنعت خرده فروشی مکه همچنان پتانسیل رشد دارد. در حال حاضر مراکز خرده فروشی موجود در این شهر با مساحت کل حدود ۳۰۰ هزار متر مربع آماده ارایه خدمات به زایرین (که شمار بازدیدهای آن ها از این مراکز در سال گذشته به ۸.۵ میلیون می رسد) و به جمعیت ساکن ۲ میلیون نفری مکه است. این در حالی است که انتظار می رود با توسعه و بهبود زیر ساخت هایی نظیر هتل ها و خدمات حمل و نقل، علی الخصوص خط ریل پر سرعت، تعداد زایرین تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۳۰ میلیون نفر برسد. نتیجتاْ پیش بینی می شود فضای خرده فروشی آن نیز تا سال ۲۰۵۰ به حدود ۸۵۰ هزار متر مربع برسد.

در حال حاضر، بسیاری از ساکنین و زایرین، خریدهای خود را در نزدیکی جده انجام می دهند. ۷۷٪ فضاهای خرده فروشی مکه را فروشگاه ها و بازارهای سنتی (سوق) تشکیل می دهند و ۲۳٪ مابقی نیز از مراکز کوچک متمرکز که متراژ آن ها بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر است متشکل است. شهر مکه علاوه بر عدم برخورداری از مراکز خرید کافی، رستوران ها و مراکز تفریحی چندانی نیز ندارد. با وجود اینکه چندین مرکز خرید مدرن در حال گذراندن مراحل نهایی و آماده افتتاح هستند، مکه همچنان پتانسیل فراوانی برای فعالیت های خرده فروشی دارد.

منبع : ICSC

‌?@retailiran

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار