کد خبر: 211

ارزیابی ایده ها قبل از شروع یک کسب و کار

زمانی که فردی تصمیم به شروع یک بیزینس جدید می گیرد، واضح است که ایده های بسیاری به ذهن او خطور می کند

زمانی که فردی تصمیم به شروع یک بیزینس جدید می گیرد، واضح است که ایده های بسیاری به ذهن او خطور می کند ولی اولین و مهمترین قدم در این راه، انتخاب مناسبترین ایده بر مبنای یک استارت آپ و کسب و کار جدید با سودآوری پایدار برای است.

توصیه می شود قبل از شروع به هر کاری که ممکن است هزینه های جبران نشدنی را تحمیل نماید، انجام تحقیقات و آنالیزهای کاربردی از قلم نیفتد.

شناسایی بازار هدف؛

اولین و مهمترین مرحله در راه اندازی هر کسب و کاری ترسیم یک تصویر واضح از مشتریان بالقوه ای می باشد که محصول یا سرویس مد نظر، به آن ها ارائه خواهد شد. عواملی همچون سن، جنس، سطح تحصیلات، درآمد، موقعیت مکانی بازار هدف در این زمینه دخیل می باشند. با این اطلاعات شما می توانید به شناخت کاملی از مشتریان دست یابید؛ اما به یاد داشته باشید که هرچه عوامل ذکر شده محدودتر شوند تصویر ایجاد شده از بازار هدف مشخص تر خواهد بود؛ در این مرحله زمان آن است که تحقیقات لازم جهت تعیین میزان بزرگی و همچنین اشباع بودن یا نبودن بازار هدف انجام و تصمیم گیری نهایی اتخاذ شود.

مزیت رقابتی؛

در حین تحقیقات، احتمالا به بیزنس هایی برخورد خواهیم کرد که محصولاتی مشابه ارائه می کنند؛ و البته این مسئله به آن معنا نیست که انجام این پروژه صحیح نمی باشد، بلکه نکته ی حائز اهمیت این است که باید تلاش شود تا یک مزیت رقابتی در مقابل محصولات رقیبان تعریف شود. این کار فقط با ایجاد پیشنهاد منحصر به فرد فروش یا همان USP (Unique Selling Proposition) قابل انجام است. USP چیزی است که شما آن را برای پروداکت خود معرفی می کنید اما رقبا قادر به انجام آن نیستند. این همان مفهوم مزیت رقابتی است که باعث می شود برند شما به گونه ای تاثیرگذار در خاطر مشتریان باقی بماند.

بهترین کار ممکن این است که از مشخصات و ویژگی های محصول چک لیست تهیه شود، در همین راستا از ویژگی های محصولات رقبا نیز اطلاعاتی کسب کرده و با آنالیز مجموع این اطلاعات، نتیجه ی نهایی استخراج شود.

تحقیق رقابتی؛

همانطور که شناسایی مشتریان بازار امری بسیار مهم است، شناسایی رقیبان در حوزه ی مربوطه به همان اندازه حائز اهمیت می باشد. شناخت رقبا، چه مستقیم و چه غیر مستقیم، تنها بخش کوچکی از پروسه ی تحقیق رقابتی می باشد. با شناخت رقبا در مورد جایگاه برند خود بینش کافی کسب خواهید کرد و به جایگاه خود در بین رقبا آگاه می شوید. علاوه بر اینها به کمک تحقیق رقابتی نقاط ضعف و قوت بازاریابی رقبا آشکار شده و پروسه ی بازاریابی پروژه بهبود خواهد یافت. همچنین از ترند های صنعت مانند تغییر سلیقه ی مشتریان و عرضه ی محصولات جدید باخبر خواهیم شد. به کمک تحقیق رقابتی، پیش بینی های دقیق تری در مورد آینده ی صنعت خواهیم داشت که این پیش بینی ها می توانند به شما کمک کنند تا تصمیماتی آگاهانه در مورد لحن و سمت و سوی بازاریابی خود اتخاذ کنیم.

نکته ی دیگری که در این مبحث مطرح می شود آنالیز SWOT می باشد. SWOT مخفف ۴ کلمه Strengths (نقاط قوت)، Weaknesses (نقاط ضعف)، opportunities (فرصت ها)، Threats (تهدیدها) می باشد.

آنالیز SWOT نقاط ضعف و نقاط قوت داخلی کار را به شما نشان داده و فرصت ها و تهدید های محیط خارجی کار و تاثیر عوامل بیرونی را بر کار در اختیارتان قرار می دهد.

تحلیل مالی؛

یکی دیگر از عناصر بسیار مهم در راه اندازی پروژه، برنامه ریزی مالی یا به عبارت دیگر آنالیز و ارزیابی عوامل موثر در پروسه شروع و پیشرفت مالی پروژه می باشد. برنامه ی مالی اهداف بسیاری داشته که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تعیین نیازهای سرمایه : بستگی به فاکتورهایی همچون هزینه های جاری و دارایی های ثابت، هزینه های تبلیغاتی و برنامه ریزی طولانی مدت دارد.

– تعیین ساختار سرمایه و ترسیم سیاست های مالی

– جمع آوری اطلاعات لازم در خصوص تمامی منابع سرمایه ای. در این مرحله باید چگونگی کاهش سرمایه گذاری اولیه در نظر گرفته شود.

انجام کل این موارد هر چند به نظر سخت است اما در صورتی که باعث شود به عدم سودآوری ایده خود پی ببرید از اتلاف هزینه و وقت شما جلوگیری خواهد نمود. از طرف دیگر، در صورتی که این تحقیقات عملی بودن و سودآوری ایده تان را نمایان سازد، می توانید مرحله بعدی را آغاز کنید و آن تدوین یک بیزینس پلن یا نقشه راه کسب و کار است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار