کد خبر: 210

گزارش بامیلو از حراجمعه

بازاریابی علمی است بسیار گسترده که امروز گرایش های مختلفی در دنیا به ابعاد مختلف آن می پردازند

بازاریابی علمی است بسیار گسترده که امروز گرایش های مختلفی در دنیا به ابعاد مختلف آن می پردازند. از چنبه های کلاسیک تا مدرن و الکترونیک آن توسط اساتید و کارآفرین های بزرگ دنیا بررسی شده اند و هر یک از آن ها مواردی را به این علم اضافه یا نکاتی را در آن اصلاح نموده اند.

در بازاری مانند بازار ایران، از آن جا که پتانسیل ها بسیار بوده و فعالیت های فراوانی که در بخش های مختلف و صنایع در این زمنیه در کشورهای توسعه یافته انجام شده است، در ایران اتفاق نیفتاده و متخصصین آن هنوز اعتقاد به وجود فرصت های بی نظیر می باشند، به نظر می رسد حتی الگوبرداری از مواردی که پیش از این اعتبار خود را به اثبات رسانیده اند، اکثراً پاسخ موفقیت آمیزی برای اجراکنندگان آن به ارمغان آورده اند.

مثالی که در سال های اخیر شاهد افزایش آن هستیم، کمپین های “جمعه سیاه” است که یک روش بازاریابی و پروموشن وارداتی است. جمعه سیاه یا Black Friday روزی است شرکت ها در آخرین فرصت های سال (میلادی) با بهره گیری از تخفیف های جذاب تلاش خود را برای حداکثر کردن فروش و دستیابی به تارگت ها به کار می گیرند تا از تمایل مشتریان برای خرید های قبل از سال نو نهایت بهره را ببرند.

در سال های اخیر شاهد این بوده ایم که کسب و کار های مختلف، بسته به برداشت خود، این روش پروموشن را عملی کرده اند. البته بحث های متفاوتی در خصوص نحوه اجرای آن؛ عدم شباهت این گونه تخفیف ها و پروموشن ها با نوع خارجی آن و در بعضی موارد سواستفاده هایی که باعث بدنامی کسب و کارها شده نیز مطرح می گردند. به علاوه برخی اصرار بر این دارند که زمان انتخاب شده برای این پروموشن در کشورهای غربی به این علت است که پایان سال و شروع سال نو به این زمان نزدیک بوده و مردم به خرید کردن برای خود و همچنین تهیه هدایای کریسمس و … برای عزیزانشان می پردازند و از این رو فرصتی برای بیزینس ها فراهم می آید تا نهایت ترغیب برای خرید را در مشتریان انجام دهند. حال آنکه این زمان با دوره مشابه در ایران فاصله دارد و ممکن است نتیجه ای مشابه برای کسب و کارهای ایرانی همراه نداشته باشد.

فارغ از تمام این بحث های موافق و مخالف، در ویدیوی فوق گزارشی از شرکت بامیلو می بینیم که در آن تاثیر جمعه سیاه، که آن را حراجمعه معرفی می نماید، بر فروش محصولات خود را نشان داده است. این گزارش نشان دهنده این است که علیرغم تمامی اشکالات وارده به این روش پروموشن، پتانسیل بسیاری در آن برای کمک به کسب و کارها برای خروج از زیان یا افزایش سود وجود دارد.

منبع: ریتیل ایران

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار