کد خبر: 209

پنج اصل ویژوال مرچندایزینگ

رنگ نقش بسیار مهمی در ساختن یا تغییر دیدگاه افراد دارد. خرده فروش ها ممکن است فضای نامنظمی ایجاد کنند

رنگ؛ مهمترین اصل

رنگ نقش بسیار مهمی در ساختن یا تغییر دیدگاه افراد دارد. خرده فروش ها ممکن است فضای نامنظمی ایجاد کنند ولی زمانی که به هماهنگی رنگ ها دقت شود، آنجاست که فضای داخلی به بهترین شکل ممکن به نمایش گذاشته می شود. در نظر داشته باشید که استفاده از رنگ های دارای کنتراست مانند سفید و سیاه، و یا تک رنگ به جذابیت فضا کمک می کنند.

جمله ای نقش انتخاب درست رنگ را اینگونه بیان می کند که: حرکت خریدار به نقطه ای خواهد بود که نگاهشان به آن سو جلب شود.

تعیین نقطه ی کانونی

چیدمان آیتم های فروشگاهی باید به گونه ای انجام شود که مانع از سردرگمی ذهنی خریدار بوده و نظر آن ها را به نقاط خاصی از فروشگاه جلب کند. به عبارت دیگر سازمان دهی منطقی چیدمان کالا موجب می شود تا مشتریان ارزش بیشتری از محل فروش به دست آورند و به راحتی بتوانند در آنجا کالاهای مورد نظر خود را تهیه کنند.

بعلاوه انتخاب مکان مناسب نقطه ی کانونی از وظایف اساسی مرچندایزر میباشد که با بازبینی آرایش محصولات، محصولات را در موقعیتی قابل رؤیت و آشکار قرار می‌دهد.

به طور مثال بخش بالای فضای فروشگاهی که خارج از دید خریدار باشد. همچنین نکته ی حائز اهمیت دیگر این است که hotspot یک عنصر بصری به کار برده شده نیست بلکه محصول قابل فروش است. مثلا اگر شما بر روی میز مقداری ماسه و صدف قرار داده باشید هدف اصلی کالکشنی که روی آنها قرار گرفته به عنوان hotspot شناخته می شود نه خود شن ها.

استفاده از علائم راهنما

یک راه منطقی این است که مشتریان را از خصوصیات محصولات موجود در فروشگاه آگاه کنیم. با استفاده از علائم موجود می توانید خریدار را از مزایای خرید کالاها آگاه کنید. نیازی به نوشتن متن های طولانی در این زمینه نیست بلکه اشاره به یک نکته خاص، عنوان جذاب و یا بیان کردن قیمت ها می تواند به افراد در انتخاب کالاهای مورد نیازشان کمک کند. حتی گاهی ممکن است بدون استفاده از کلمات و تنها با استفاده از یک عکس گویا ارتباط لازم با مشتریان برقرار شود.

قرار دادن حداکثر اقلام در معرض دید مشتری

در صورتی که فضای فروشگاهی به بهترین شکل و به دور از هر گونه بی نظمی چیده شده باشد، خریدار را با مقدار زیادی از کالاها به شکلی مناسب مواجه می شود. بین تعداد بازدید مشتریان از محصولات و میزان خرید آنها رابطه مستقیم وجود دارد. نکته ای که بسیار حایز اهمیت است و امروزه هر خرده فروش حرفه ای به آن واقف است، استفاده از طرح حلقه ای است زیرا در این صورت تعداد بیشتری از محصولات در معرض دید مشتریان قرار می گیرد اما زمانی که چیدمان به صورت سنتی و راهرویی باشد در نهایت بازدید کننده با یک فضای بسته مواجه خواهد شد. نکته قابل توجه دیگر این است که اگر خرده فروش تحت شرایطی مجبور به استفاده از این روش باشد، باید برای راهروها فضای زیادی در نظر بگیرد و هیچ مانعی برای بازدید از محصولات وجود نداشته باشد.

استفاده هوشمندانه از فضاهای خالی

در اکثر فروشگاه های خرده فروشی، یک سری فضاهای بلا استفاده دیده می شود. این بخش ها معمولا فواصل بین فضای چیدمان شده و سقف است. به نظر می آید بهترین روش استفاده از این محل ها، قرار دادن علایم و توضیحاتی در مورد محصولات، برندها، شرکت های تامین کننده، اعلامیه های رضایت مشتری از فروشگاه و … باشد. همچنین می توان از عکس هایی که توصیف کننده سبک زندگی هستند استفاده کرد. به طور مثال در یک فروشگاه مبلمان می توان تصویر خانواده ای در یک فضای آرام و دوستانه را نشان داد که بر روی مبلمان نشسته اند. با این ابتکار، مشتریان می توانند با محصولات این فروشگاه ارتباط بهتری برقرار نمایند. در مثال دیگر می توان به فروشگاه زیور آلات اشاره کرد که در آن از عکس یک خانم که در رستورانی لوکس نشسته است و در دست خود دستبندی گرانبها دارد استفاده می گردد که در آن ارتباط بین جواهرات و سبک زندگی لوکس به مشتری القا می گردد.

پر واضح است که مرچندایزینگ و چیدمان جنبه های بسیار متنوعی داشته و خرده فروشان می توانند با بهره گیری از ایده های خلاقانه، فضای فروشگاهی خود را طراحی کنند و موارد اشاره شده در این مقاله تنها بخش کوچکی از آن را در بر می گیرد.

در مقاله های آینده به توضیحات بیشتری در خصوص موارد اشاره شده خواهیم پرداخت.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار