کد خبر: 201

نیاز های اساسی و زیرساختی یک زنجیره خرده فروشی – سیستم لجستیک – قسمت ۲

در پست های قبلی ریتیل ایران به کلیات مفهوم لجستیک و اهمیت آن در کنار یک طراحی منحصر بفرد از فروشگاه اشاره کردیم.

در پست های قبلی ریتیل ایران به کلیات مفهوم لجستیک و اهمیت آن در کنار یک طراحی منحصر بفرد از فروشگاه اشاره کردیم. در این بخش به بررسی روش های نوین کار لجستیکی و تازه های دنیای لجستیک در صنایع گوناگون خواهیم پرداخت. در طول زمان تکنولوژی جای خود را در صنعت ریتیل و خرده فروشی باز کرده است. در گذشته با استفاده از اسناد کاغذی، نامه نگاری، چیدمان دستی انبار، رسید های کاغذی و روش های ارسال و دریافت کالای سنتی تمامی فعالیت لجستیکی حوزه ریتیل انجام می شد که به طبع، این روش ها دارای احتمال خطای بالایی نیز بوده اند. به عنوان مثال در انبار داری سنتی احتمال آسیب رسیدن به کالاهای خرده فروشی در زمان جا به جایی خیلی بالاست. طبق تحلیل های انجام شده در سال ۲۰۱۶ روش های انجام کارهای دپارتمان لجستیک در شرکت های بزرگ ریتیل با وجود ۳ تکنولوژی در جایگاه جدید خود قرار گرفت. همانگونه که پیشرفت تکنولوژی و اتوماسیون تغییرات عمده ای در روند کاری دپارتمان های تولیدی ایجاد کرده است در لجستیک نیز ما شاهد این تغییرات هستیم:

  1. Transportation Management System  یا همان سیستم مدیریت حمل و نقل که شامل سیستم های هوشمند ردیابی محموله و ورود و خروج انبار و حتی تقسیم بندی های اتوماتیک باربری هاست.
  2. Use Of Autonomous Vehicles & Drones  یا استفاده از وسایل نقلیه خودران و درون ها (پرنده های کوچک)ی هوشمند برای ارسال محموله ها به فروشگاه های خرده فروشی و یا مستقیما به مشتریان نهایی صنعت ریتیل.
  3. Use of Robots in Warehouses  یا استفاده از روبات ها برای جا به جایی کالا در انبار, تخلیه بار و بارگیری محموله های ارسالی

تمامی این روش ها و تکنولوژی های نوین که در سال ۲۰۱۶ شروع به همه گیر شدن کردند از راهکارهایی برای کاهش خطای انسانی در کار و هماهنگی های واحد لجستیک به شمار می آیند. سوال اینجاست: آیا پس از گذشت ۳ سال از این اتفاقات روش های جدید تری نیز ایجاد شده اند که بتوانند در بهره وری صنعت ریتیل موثر باشند؟ بله! به تازگی طبق آخرین آمار جهانی ۱۱% از شرکت های بزرگ دنیا شروع به کار با سیستم های بلاک چین (Block chain) کرده اند که تحولی عظیم در آنالیز و نگه داری داده های لجستیکی و در نتیجه کاهش خطا و افزایش درامد را برای شرکت های خرده فروشی به همراه خواهد داشت.

این روش ها یکپارچه سازی انبارها را تسهیل می نماید و برندهای مختلف هر روز بهره وری خود را با استفاده از آن افزایش می دهند. از جمله این برندها که به تازگی شروع به این مهم نموده است زارا می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره پیاده سازی روش های نوین لجستیکی با همکاران ما در ریتیل ایران تماس بگیرید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار