کد خبر: 200

چیدمان صحیح فروشگاهی و تاثیر آن بر فروش – بخش سوم – کف فروشگاه و صندوق فروش

در بخش های قبلی به بررسی اهمیت جانمایی یخچال و قفسه ها، رنگ آن ها و نور پردازی مناسب در یک فروشگاه پرداختیم

در بخش های قبلی به بررسی اهمیت جانمایی یخچال و قفسه ها، رنگ آن ها و نور پردازی مناسب در یک فروشگاه پرداختیم. در این قسمت می خواهیم اشاره ای داشته باشیم به اهمیت استفاده از متریال مناسب در کف فروشگاه و صندوق فروشگاهی مناسب.

کف یک فروشگاه از چندین جهت از اهمیت بالایی برخوردار است. به هنگام انتخاب کف فروشگاه باید دقت داشته باشیم که طراحی و متریال مورد استفاده در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در یک فروشگاه تمیزی کف از اهمیت بالایی برخوردار است به همین دلیل جنس مصرفی در کف فروشگاه باید قابلیت جذب مایعات بسیار پایین و در عین حال مقاومت بالایی نیز در برابر رفت و آمد و مواد شوینده داشته باشد. اگر این موارد را به هنگام خرید به یاد داشته باشیم می توانیم میزان زیادی از هزینه های آینده را در مورد کف فروشگاه کاهش دهیم. نکته بعدی در بخش کف سازی یک فروشگاه این است که همینطور که میتوان از کف فروشگاه به عنوان فضایی برای ارتباط با مشتریان و راهنمایی آن ها در اطراف فروشگاه استفاده کرد، به همان میزان انتخاب رنگ های اشتباه می تواند برای فروشگاه خطر داشته باشد. چرا که رنگ های استفاده شده در کف می تواند توجه مشتری را به خود جلب کند و با ایجاد احساسات در فرد، مانع خرید کردن وی شود. به عبارت دیگر، طراحی کف باید به گونه ای باشد که مشتری را به طور ناخودآگاه و غیرمستقیم هدایت کند. بدین معنی که بدون جذب نگاه مشتری به خود، بر روحیات و مغز وی اثر گذاشته و او را داخل فروشگاه جابجا کند. این جابجایی هدایت او را به بخش هایی که مد نظر مدیر فروشگاه است تسهیل می نماید و نتیجه نهایی آن یک گردش کامل برای مشتریان customer flow است.

صندوق فروشگاهی به عنوان آخرین نقطه ارتباط یک فروشگاه با مشتریان است و به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است. با استفاده از صندوق فروش استاندارد می توانید اقلام خرد ولی با حاشیه سود بالاتر مانند باتری، شکلات، آدامس و دیگر موارد مشابه را در دید مشتری به نمایش بگذارید (POS: Point of Sale )، که تجربه ثابت کرده میزان فروش این اقلام به صورت چشم گیری بالا می رود و همچنین تصویری مناسب و درخور در ذهن مشتری به جا می ماند. به عبارتی به صورت پنهان از وی دعوت می کنید تا به فروشگاه شما بازگردد.

منبع:ریتیل ایران

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار