کد خبر: 196

حال و هوای بد مراکز خرید – قسمت چهارم

در بخش قبلی به بررسی عواملی همچون افزایش قیمت ارز، کاهش توان خرید مردم و ممنوعیت واردات پرداختیم و اثر آن ها را بر دنیای خرده فروشی به ریز نگاه کردیم

در بخش قبلی به بررسی عواملی همچون افزایش قیمت ارز، کاهش توان خرید مردم و ممنوعیت واردات پرداختیم و اثر آن ها را بر دنیای خرده فروشی به ریز نگاه کردیم. در این بخش از صحبت ها به بررسی چند عامل موثر دیگر بر این شرایط می پردازیم. در چرخه افزایش قیمت ها و کاهش توان خرید، عموم خرده فروشان فشار های زیاد دیگری را نیز تجربه کردند. نه تنها میزان فروش اصناف کاهش داشت، بلکه هزینه های جاری خرده فروشان، من جمله هزینه های سربار، نیروی انسانی و هزینه تامین نیز افزایش زیادی داشت که در نتیجه آن بسیاری از آن ها را در شرایط خاصی قرار داد.

در کنار این مسائل که فشار زیادی بر چرخه اقتصادی صنعت خرده فروشی تحمیل کرده بود، اجرای قانون محدودیت واردات ۱۳۳۹ قلم کالا در مناطق آزاد نیز ضربه نهایی را به این صنعت وارد آورد. لازم به ذکر است که برخی از خرده فروشان اصلی بازار ایران از طریق مناطق آزاد با وارد کردن مواد اولیه و سپس اعمال تغیرات لازم (فرایند تولید یا بسته بندی) آن را به فروشندگان خود در سرزمین اصلی می رساندند. اما با اجرای این قانون شاهد بسته شدن خیلی از شرکت ها، خروج تامین کنندگان خارجی از چرخه اقتصادی کشور و تغییر ماهیت کسب و کار برخی دیگر از شرکت ها بودیم که این امر نیز دلیلی دیگر بر تعمیق رکود در این بخش بود؛ مساله ای که این صنعت و صنایع دیگر را در لوپ بسته ای قرار داد و هر فاکتور را کاتالیزوری برای وخیم تر شدن اوضاع فاکتور دیگر نمود؛ نمودار زیر شکل ساده ای از این لوپ است.

از دیگر اتفاقاتی که در همین ماه های اخیر شاهد آن بودیم، حضور مسولین وزارت صنعت معدن و تجارت در برخی مراکز خرید بود که با نگاهی تنبیهی طرح مبارزه با کالای  قاچاق را اجرا کردند که در مواردی شاهد بسته شدن چندین فروشگاه در یک روز بودیم.

با ریتیل ایران همراه باشید تا در بخش آینده به بررسی همین موضوع از لحاظ مدیریتی نیز بپردازیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار