کد خبر: 190

فروشگاه های زنجیره ای خرده فروشی

فروشگاه های زنجیره ای، اجناس و کالاهایی را که ارائه می دهند، از نظر نوع و کیفیت شبیه هم هستند و در ظاهر و شکل اداره سازمانی، مانند هم عمل می کنند

فروشگاه های زنجیره ای، اجناس و کالاهایی را که ارائه می دهند، از نظر نوع و کیفیت شبیه هم هستند و در ظاهر و شکل اداره سازمانی، مانند هم عمل می کنند؛ همچنین از یک عنوان تجاری یکسان استفاده می کنند زیرا مدیریت و مالکیت آن ها از طریق دفتر مرکزی اداره می شود و متمرکز هستند. پس می توان اینگونه گفت، یک دفتر مرکزی وجود دارد و تعداد گسترده ای از خرده فروشی ها و شعبه ها که به آن ها مرتبط هستند و در سایر مناطق کشور وجود دارند.

نخستین فروشگاه زنجیره ای ایران، تعاونی سپه بود که در سال ۱۳۲۸ فعالیت خود را آغاز نمود و رفته رفته، فروشگاه های زنجیره ای دیگری نظیر افق کوروش، تعاونی مصرف شهر و روستا، رفاه، شهروند و … فعالیت خود را آغاز کردند. خرید از فروشگاه های زنجیره ای از جایی به بعد، عجین با فرهنگ خرید مردم شده، زیرا بعضی از آن ها در کنار فروش مواد غذایی و میوه و تره بار، اقدام به فروش لوازم خانگی، البسه و حتی آرایشی و بهداشتی کرده اند.

فروشگاه های زنجیره ای را بر اساس آیتم های مختلف می توان تقسیم بندی کرد …

_ بر اساس مکانی که دایر می شوند؛ مثلا اگر در داخل شهر هستند به آن ها فروشگاه های زنجیره ای محلی می گویند، اگر در خیابان یا محله ای مشخص باشد، فروشگاه زنجیره ای محله ای و یا اگر در سرتا سر کشور گسترش پیدا کرده باشند، فروشگاه زنجیره ای کشوری می گویند. در این فروشگاه ها، مصرف کنندگان می توانند تمام محصولات مورد تقاضا و نیاز خود را به راحتی تهیه کنند.

_ بر اساس نوع کالایی که می فروشند. مثلا لباس، کفش و یا انواع محصولات خوراکی و …

_فروشگاه هایی که توسط بخش دولتی برای فروش کالاهای گازسوز، الکتریکی و یا خانگی تاسیس می شوند.

_ فروشگاه هایی که توسط خود تولید کنندگان اداره می شود تا محصولات شان را به صورت مستقیم و بدون واسطه به فروش برسانند.

_ فروشگاه هایی که در تملک خرده فروشی های بزرگ هستند و هر شعبه ای اقلام مورد نیازش را از عمده فروشی ها خریداری می کنند.

_  فروشگاه های تخفیفی که اجناس خود را با درصد تخفیف بسیار بالایی به فروش می رسانند، البته طبیعی است که تنوع محصولات نسبت به هایپرمارکت ها کمتر باشد.

در کنار مبحث فروش در این دسته از فروشگاه ها، ایجاد اشتغال نیز مطرح است، زیرا تعداد زیادی پرسنل که اغلب تحصیل کرده نیز هستند به صورت شیفتی مشغول به کار می شوند، البته نباید از این مسئله غافل شد که فروشگاه های زنجیره ای به مغازه داران خرد آسیب وارد می کند و در دراز مدت باعث کمرنگ شدن فعالیت آن ها می شود؛ طبیعی است که مردم جذب فروشگاه هایی می شوند که تنوع بیشتری از انواع کالاها را دارند و تخفیفات قابل توجهی روی آن ها اعمال می کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار