کد خبر: 186

۶ فاکتور تاثیرگذار در انتخاب مکان مناسب فروشگاه

انتخاب مکان مناسب برای فروشگاه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، زیرا می تواند منجر به موفقیت یا شکست صنعت شما شود

انتخاب مکان مناسب برای فروشگاه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، زیرا می تواند منجر به موفقیت یا شکست صنعت شما شود. اگر می خواهید به زودی کسب و کار خود را راه اندازی کرده و یا به دنبال فضایی بزرگتر برای تغییر مکان فروشگاه خود می گردید، باید نکاتی را در نظر داشته باشید.

در این مقاله چند عامل مهم که نیاز هست به خاطر داشته باشید را برای شما آورده ایم، امیدواریم که این ایده ها در تصمیم گیری آگاهانه و متفکرانه در مورد محل کسب و کارتان در آینده به شما کمک کند. پس با ما همراه باشید.

۱.سبک فعالیت شما

اولین و مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید، نوع فعالیت شما است. ببینید چه کالاهایی را می خواهید بفروشید، زیرا برخی از محصولات نیازمند مکان هایی با ویژگی های خاص می باشند. آیا خرده فروش هستید، می خواهید فروشگاهی سنتی یا فروشگاهی چند منظوره داشته باشید، یا غرفه ای در یک مرکز خرید برای شما مناسب تر است؟ هزینه های مربوطه را برآورد کرده و با بودجه خود بسنجید.

۲.الگوی ترافیکی

محیط اطراف یک فروشگاه تاثیر زیادی بر عملکرد آن خواهد داشت. محیط اطراف محل کسب و کار خود را بررسی نمایید و الگوهای ترافیکی و ساعات شلوغی و خلوت بودن آن را بشناسید. با توجه به وجود پارکینگ در فروشگاه ( در ادامه به آن می پردازیم)، مشتریان نگرانی های دیگری از جمله؛ موقعیت مکانی فروشگاه، حجم ترافیک در خیابان های اطراف و مسیرهای دسترسی به فروشگاه یا این موضوع که خیابان یک طرفه است یا نزدیک ساختمان در حال ساخت هست یا نه، را نیز دارند.

پاسخ به همه این سؤالات در انتخاب هرچه بهتر مکان مورد نظر، کمک شایانی به شما خواهد کرد.

۳.زیرساخت ساختمان

با توجه به نوع کسب و کار شما، ممکن است به مقدار قابل توجهی از وسایل برقی، نور پردازی، سیستم تهویه و تجهیزات مخابراتی (خط های تلفن و اینترنت) نیاز داشته باشید. گرچه ساختمان های قدیمی تر از نظر اجاره ارزان تر از ساختمان های جدید و نوساز هستند، اما ممکن است زیرساخت لازم برای پشتیبانی از نیازهای فناورانه پیشرفته برای کارهای امروزی را نداشته باشند و به دلیل قدیمی و فرسوده بودن سیستم برق و دیگر تجهیزات آن، پاسخگوی نیاز شما نباشند، همچنین هزینه های زیادی برای تعمیرات دربر داشته باشند.

در نتیجه مکانی را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده کرده و شما را به موفقیت نزدیک تر کند.

۴.پارکینگ

یکی از نکات حائز اهمیت برای فروشگاه، دسترسی آسان به آن است. برای مشتریان، فروشندگان و توزیع کنندگان محصولات، پارکینگی مناسب در نظر بگیرید تا خیال مشتریان را بابت جای پارک و امنیت خودروهایشان راحت کنید. مطمئن شوید که فضای کافی برای پارک خودروها وجود دارد، همچنین همه خریداران با اتومبیل شخصی خود به فروشگاه نمی آیند. بنابراین همه راه های دسترسی به فروشگاه مانند وسائل نقلیه عمومی را مورد بررسی قرار دهید و از نزدیکی ایستگاه اتوبوس یا مترو به فروشگاه اطمینان حاصل کنید.

۵.دسترسی محیط داخلی فروشگاه

به راه ها و درب های ورود و خروج فروشگاه توجه داشته باشید. مسیرهایی را در نظر بگیرید تا مشتریان بتوانند از بیرون فروشگاه یا از پارکینگ به راحتی وارد و خارج شوند. در چند سال اخیر معلولین نسبت به قبل بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند و مسیرهای ویژه ای برای رفت و آمد آنها احداث شده اند. بنابراین مسیرهایی ایجاد کنید تا افرادی که با عصا یا صندلی چرخدار هستند به راحتی بتوانند از آنها عبور کنند.

در راهروها و بین قفسه ها فضای کافی برای رفت و آمد ایجاد کنید تا از ازدحام جلوگیری شود. همچنین از علامت های راهنما استفاده کنید تا خریداران به راحتی بتوانند محصول مورد نظر خود را پیدا کنند.

۶.اتحادیه صنفی

اتحادیه های صنفی با توجه به قدرتی که دارند، قادر به انجام اقداماتی هستند که شما به صورت فردی توانایی انجام آن ها را ندارید. بطور مثال آن ها می توانند شهرداری را به ساخت بزرگراه ها در نزدیکی مراکز خرید، گسترش پارکینگ ها، نور پردازی بهتر خیابان ها و… مجاب کنند. پس از قدرت آن ها غافل نشوید. در مورد انجمن مربوط به صنف خود اطلاعات کسب کنید، اگر به دارندگان املاک اطمینان ندارید، از سایر فروشندگان نزدیک محل کارتان پرس و جو کنید.

مؤلف:Robert Caperton مدیر عامل Barrett properties

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار