کد خبر: 178

تاثیر ویروس کرونا در صنعت خرده فروشی‌

با گسترش ویروس کرونا، اولویت اصلی صنعت خرده فروشی، سلامت و ایمنی کارگران و مشتریان است.اما محدودیت های تردد و مسافرت به چین نیز به عنوان یکی از دغدغه های صنعت خرده فروشی دنیا مطرح است.

با گسترش ویروس کرونا، اولویت اصلی صنعت خرده فروشی، سلامت و ایمنی کارگران و مشتریان است.اما محدودیت های تردد و مسافرت به چین نیز به عنوان یکی از دغدغه های صنعت خرده فروشی دنیا مطرح است.

عدم آگهی کامل نسبت به کرونا و عدم اطلاع از زمان کنترل آن و همچنین نفوذ این ویروس تا قلب صنعت ریتیل دنیا و گزارشاتی از ابتلای کارکنان آمازون در سیاتل به این ویروس، بحران های جدیدی را به وجود آورده است.

مشکلات زنجیره تامین کالا از مهمترین مشکلات حاصل از ویروس کرونا برای دنیا است.

به گفته آلفالاینر، تا اواخر فوریه، شیوع کرونا تقریبا ۹ % ناوگان حمل و نقل کانتینری را غیر فعال کرده است و شاخص‌های تولید چین از زمان رکود بزرگ به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

در صنعت اسباب بازی (با ۸۰ درصد تولید دنیا ) و پوشاک، نقش چین پر رنگ تر است و می‌تواند به شرکت‌هایی آسیب برساند که برای منبع یابی، چه به طور مستقیم و چه به طور غیر مستقیم، متکی به چین هستند.

رفتار مشتریان و برندها در صنعت خرده فروشی

 

رفتار پرخشگرانه مشتریان در خرید کالا در صنعت خرده فروشی مانند وال مارت و تارگت دردسرساز شده و زنجیره تامین این فروشگاه ها را مختل کرده است.

والمارت ۱۵ درصد و تارگت ۳۰ درصد از کالاهایش را از چین تامین می کند. مساله دیگر آن است که فضای این خرده فروشی ها خود محلی برای گسترش کروناست و کارکنان نیز به شدت در معرض خطر هستند.

 

بازارهای تجملی مانند مد نیز به شدت تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته اند. تعدادی از طراحان چینی از هفته مد پاریس بیرون آمدند.لویی ویتون دریافت جایزه “طراحی لباس جوان” در سال ۲۰۲۰ را لغو کرد.

برای اولین بار در تاریخ، جورجیو آرمانی نمایش زنده خود را در میلان لغو کرد.

همچنین بسیاری از برندهای لوکس فروشگاه های خود را در چین بسته اند و این در حالیست که در سال ۲۰۱۹، کالاهای لوکس برای دومین سال متوالی رشد ۲۰ درصدی در چین داشته‌اند.

علاوه بر این، هزینه‌های لوکس توسط خریداران چینی ۳۳ درصد بازار جهانی را تشکیل می‌دهند.

مردم از حضور در مراکز خرید می ترسند

 

در حوزه مراکز خرید، بسیاری از مردم در مورد تجمع در مکان‌های عمومی شلوغ تردید دارند و این به ترافیک خرده فروشان فیزیکی آسیب می‌رساند.

البته این موضوع باعث رونق خرده فروشی دیجیتال شده و برای برخی از خرده فروشان حجم تحویل در هفته را بیش از ۳۰ درصد افزایش‌ داده است.‌‌‌ ‌

صنعت خرده فروشی این روزها احتیاج به سیاست گذاری جدید و تطبیق با تحولات حاصل از شیوع کرونا دارد.

منبع‌

تیم ترجمه ریتیل‌ایران

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار