کد خبر: 177

آیا کرونا عادات خرید و رفتار مشتری را برای ابد تغییر خواهد داد؟

به خوبی ثابت شده‌است که این پاندمی ویروسی در حال حاضر به شدت به بخش خرده‌فروشی خسارت وارد کرده‌است

به خوبی ثابت شده‌است که این پاندمی ویروسی در حال حاضر به شدت به بخش خرده‌فروشی خسارت وارد کرده‌است. این امر به ویژه برای خرده فروشانی که کالاهای غیرضروری می‌فروشند، که در بسیاری از کشورها مجبور به بستن فروشگاه‌های فیزیکی خود شده‌اند؛ صادق است و در عادات خرید و رفتار مشتری تغییرات عمیقی را ایجاد کرده است.

به نظر می‌رسد که این سناریو برای چند هفته، اگر نه چند ماه، به یک هنجار تبدیل شود و همانطور که ما وارد این واقعیت جدید می‌شویم و به آن عادت می‌کنیم؛ چگونه ممکن است رفتار مشتری و خرده‌فروشان فراتر از آنچه قبلا دیده‌ایم، سازگار نشوند؟ و آیا تجربه COVID۱۹ روش خرید مردم در بلند مدت، به خصوص در رابطه با تجارت الکترونیکی را تغییر خواهد داد؟ ​

تصویر تا به حال

تا به امروز، سوپرمارکت‌ها و دیگر تامین کنندگان مواد غذایی افزایش واضحی در فروش داشته‌اند و برای برآوردن تقاضا، هم به صورت آنلاین و هم در فروشگاه، با فشار زیادی مواجه هستند. دکتر دارن ویلیامز، مشاور DW Exec، که قبلا برای خرده فروشان با نام‌های بزرگ از جمله هتل چوکولات، ۲ T و پاول کار می‌کرد، می‌گوید: ” این کار مانند علامت کریسمس ۲ برای خرده فروشان مواد غذایی است، اما بدون برنامه‌ریزی احتمالی.”

در خصوص خرده‌فروشی غیر ضروری، تصویر به طور قابل‌توجهی متفاوت بوده‌است، حتی برای کسانی که قابلیت‌های تحویل آنلاین دارند. ویلیامز اضافه می‌کند: ” مردم از خرج کردن پولی که ضروری نیست می‌ترسند.”

با این حال این تصویر این پتانسیل را دارد که تا حدی در هفته‌های آینده تغییر کند. همانطور که مردم به زندگی روزمره در خانه عادت می‌کنند و یا قادر به ادامه کار نیستند و یا از خانه کار می‌کنند؛ احتمالا نیاز بیشتری به برخی از موارد غیر ضروری وجود دارد و رفتار مشتری نیز بر این اساس تغییر خواهد کرد. در روزهای اخیر، دولت‌های کشورهایی مانند ایالات‌متحده و بریتانیا پرداخت بسته‌های کمکی را برای تضمین حداقل بخشی از درآمد مردم در صورتی که کارفرمای آن‌ها مجبور به تعطیلی موقت شود، اعلام کرده‌اند. در حالی که این اقدامات به هیچ وجه ایده‌آل نیستند اما حداقل می‌توانند به کاهش برخی از فشارهای مالی که بسیاری از مردم احساس می‌کنند کمک کنند. ​

افزایش خرید آنلاین؟

گی الیوت، یکی از فعالان صنعت نشر، بر این باور است که در هفته‌های آینده تقاضای مصرف کنندگان و رفتار مشتری در بخش‌هایی از صنعت خرده‌فروشی غیرضروری افزایش خواهد یافت. او گفت: ” من فکر می‌کنم خرید آنلاین هر چیزی که برای قرنطینه شدن ضروری است، دامنه وسیعی از ورزش و تجهیزات سرگرمی تا باغبانی و بهبود شرایط خانه را افزایش خواهد داد. بنابراین تقاضای بسیار زیادی برای هر چیزی وجود دارد که حول محور بودن در خانه می‌چرخد، مانند کار کردن از خانه و سرگرم نگه داشتن خود وقتی که نمی‌توانید بیرون بروید.”

به علاوه، همانطور که تاریخ نشان داده‌است، در زمان بحران است که نوآوری به احتمال زیاد در حال شکوفایی است؛ بسیاری از شرکت‌ها احتمالا تلاش می‌کنند تا راه‌های جدیدی برای تشویق مصرف کنندگان خانگی به خرید محصولات خود پیدا کنند. یک مثال که تا کنون وجود دارد، رستوران‌هایی است که مجبور به تعطیلی شده‌اند، و با وجود رستوران و خدمات تحویل، زنجیره غذایی خود را بسته‌اند و حتی برخی از فروشگاه‌هایشان را به سوپر مارکت های کوچک تبدیل کرده‌اند. همانطور که الیوت می‌گوید: ” زمان پریشانی مردم را بسیار خلاق می‌کند.”

خرید بدون شک در طول این دوره به یک فعالیت تجاری بسیار بزرگ تبدیل خواهد شد. ​

آن خرده فروشانی که در حال حاضر در اینترنت تجارت نمی‌کنند، مانند پریمارک، قطعا در این فکر خواهند بود که آیا نادیده گرفتن خرید آنلاین و تبعات آن در رفتار مشتری در دوره بحران، در تمام این سال‌ها تصمیم درستی بوده‌است یا خیر. ​

اندی مولچی، مدیر استراتژی و بینشIMRG می‌گوید که انتظار دارد شاهد رشد بسیار متمرکز در تجارت الکترونیکی باشد: ” با بسته شدن فروشگاه‌ها، تقاضا تقریبا به طور قطع باید به صورت آنلاین تغییر کند. همانطور که مردم به این واقعیت جدید عادت می‌کنند، شما ممکن است انتظار داشته باشید که عادت‌های خرید آن‌ها و رفتار مشتری با تمرکز زیاد بر روی مواد غذایی و مواد اولیه افزایش پیدا کند، اگرچه ما باید محیط اقتصادی را در نظر بگیریم.”

آیا تجربه کرونا می‌تواند عادات خرید مصرف‌کننده را برای همیشه تغییر دهد؟ ​

قطعا در رابطه با خرید مواد غذایی، به نظر می‌رسد که رویدادهای فعلی رشد خرید آنلاین را حتی پس از پایان بحران کنونی سرعت می‌بخشد. ” چیزی که در مورد خرید آنلاین خواربار وجود دارد این است که بخشی از آن، زمانی که افراد عادت به انجام آن پیدا می‌کنند، مثلا بعد از سه یا چهار بار خرید، به یک روتین در رفتار مشتری تبدیل می‌شود و شما به آسانی از آن دور نمی‌شوید. من معتقدم که اگر این روند برای مدتی ادامه یابد، ما شاهد تغییر اساسی در خرید آنلاین حتی پس از ویروس خواهیم بود.”

این امر می‌تواند به خوبی در مورد گروه‌های پر خطر مانند افراد مسن صدق کند که بسیاری از آن‌ها هرگز تصور نمی‌کردند که به تازگی و در چند هفته پیش، اقدام به خرید آنلاین کنند. به عنوان مثال در بریتانیا، از این افراد خواسته شده‌است تا به مدت ۱۲ هفته خود را جدا کنند، که این تغییر رفتاری حداقل زمان کوتاه‌مدت است. در حال حاضر، به دلیل تقاضای زیاد برای بقالی آنلاین، خرده فروشان در حال یافتن راه‌هایی برای اطمینان از این هستند که به بیماران مسن دردسترسی به سهمیه تحویل آنلاین اولویت داده می‌شود. ​

پیش بینی

پیش‌بینی اینکه چنین رشد ماندگاری در فعالیت تجارت الکترونیکی در خرده‌فروشی غیر ضروری اعمال شود، دشوار است. ورزش بدنی حوزه‌ای است که در آن پیش‌بینی رفتارهای در حال تغییر بسیاری از افراد ممکن است به خرید تجهیزات ورزشی برای استفاده در خانه شان منجر شود به جای این که برای مثال در یک سالن ورزشی شرکت کنند. در واقع، سهام شرکت دیجیتال دوچرخه‌سواری پلوتون در اواسط ماه مارس در حالی که مردم به دلیل ترس از کرونا ویروس شروع به ماندن در خانه کردند، افزایش یافت. پلوتون به تازگی اعلام کرده‌است که دوره آزمایشی ۳۰ روزه خود را به ۹۰ روز افزایش داده‌است. ​

این باور قوی پاول مارتین، رئیس خرده‌فروشی KPMG در بریتانیا است که کرونا افزایش سریع فعالیت تجارت الکترونیکی را تسریع خواهد کرد. او این موضوع را طی یک بحث گروهی در رویداد آنلاین تغییر شکل خرده‌فروشی بحث کرد و گفت: ” فروش آنلاین یک کانال فزاینده‌ی مهم در بریتانیا است و ما می‌دانیم که نفوذی در حدود ۲۰ % دارد. من استدلال می‌کنم که این پاندمی به طور قابل‌توجهی این نرخ نفوذ را افزایش خواهد داد: افرادی که به صورت روزانه با اینترنت تعامل ندارند، در بسیاری از موارد، مجبور به انجام این کار خواهند شد. من همچنین فکر می‌کنم که احتمال زیادی وجود دارد که ما شاهد تسریع مرگ فروشگاه فیزیکی باشیم.”

تغییر رفتار خرده‌فروش‌ها؟

به علاوه، می توان دید که خرده فروشان، صرف‌نظر از رفتار مصرف‌کننده، خودشان این تغییر را اعمال می‌کنند، با دقت به مدل فروشگاه فیزیکی که به طرز مهلکی در معرض پاندمی کرونا قرار گرفته‌است. ویلیامز اشاره می‌کند: ” اگر ما شاهد افزایش فروش آنلاین که پایدار است باشیم؛ می‌توانیم ببینیم که خرده فروشان حتی ریسک املاک خود را بیشتر می‌کنند.”

گسترش سریع‌تر به خودکارسازی، تضمین فروش و تحویل موثرمحصولات توسط خرده فروشان در طول بحرانی مانند یک پاندمی، با تجربه ناشی از کرونا،می تواند باعث تغییر بیشتر عملیات به دور از فروشگاه‌های فیزیکی و انبارها باشد. این می‌تواند به طور بالقوه از استفاده از تحویل هواپیماهای بدون سرنشین تا فرآیندهای انبار خودکار متفاوت باشد. برای نشان دادن این نکته، تعدادی از خرده فروشان غیرضروری در روزهای اخیر به دلیل عدم اطمینان از ایمنی کارکنان شاغل در انبار و مراکز توزیع برای بستن عملیات آنلاین خود انتخاب شده‌اند. ​

شکی نیست که ویروس جدید کروناخرده‌فروشی را به لرزه درآورده است و این زمان برای بخش‌های بزرگی از این بخش زمان غم انگیزی است. پیشنهاد اینکه یک توپ بلورین برای نگاه کردن به آینده صنعت فراتر از این دوره بی‌سابقه وجود دارد؛ می‌تواند حداقل احمقانه باشد. با این وجود، می توان گفت که افزایش خرید آنلاین در هفته‌های آینده، حداقل تا حدودی، رشد فعالیت تجارت الکترونیکی را فراتر از پاندمی کرونا تسریع خواهد کرد. تجربیات مصرف کنندگان و خرده فروشان به طور یکسان در طول این دوره رکود ممکن است این فرآیند را که با سرعت بسیار بیشتری قبل از کرونا اتفاق افتاد، سرعت بخشد.

 

منبع

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار