کد خبر: 175

تکنیک های دیداری بازاریابی و فروش در فروشگاه ها

فروشگاه‌ های خرده‌ فروشی، چیزی بیشتر از یک مشت کالا که در محلی در معرض فروش گذاشته شده باشند، هستند. خرده‌ فروش‌ ها به هر دری می‌ زنند که مشتریان را به داخل فروشگاهشان بکشانند

فروشگاه‌ های خرده‌ فروشی، چیزی بیشتر از یک مشت کالا که در محلی در معرض فروش گذاشته شده باشند، هستند. خرده‌ فروش‌ ها به هر دری می‌ زنند که مشتریان را به داخل فروشگاهشان بکشانند و آن ها را به خریدنِ کالاهایی که در ابتدا برنامه ‌ای برای خریدشان نداشتند وادار کنند. با استفاده از تکنیک‌ های بازاریابی و فروش دیداری می‌ توانید باعث شوید که محصولات خاصی در فروشگاهتان بیشتر جلب توجه کنند و هم این‌ که تصویر جذاب و ماندگارتری از فروشگاهتان در ذهن مشتری ترسیم کنید.

 فضاهای انتهایی فروشگاه

کالاهای خاص خود را در فضاهای انتهایی فروشگاه، روی قفسه‌ های انتهای راهروها به صورتی که رو به راهروهای اصلی فروشگاه باشند قرار دهید. این شکل از نمایش کالاها، باعث می‌شود که مشتریان حین گردش در فروشگاه، بیشتر به این کالاها توجه کنند. یکی از شیوه‌های رایج در این نوع جلب مشتری، استفاده از بازاریابی کالاهای لازم و ملزوم (تقابلی) است، یعنی این‌ که کالاهایی در کنار هم در معرض دید مشتری قرار بگیرند که به هم مرتبط هستند و به فروشِ افزوده منجر می‌ شوند. مثلاً این ‌که بسته‌های ماکارونی را در کنار سس ماکارونی قرار دهیم.

 بازاریابی خرد

با استفاده از این روش می ‌توانید کالای خاصی را در قسمت بسیار پیش‌ پا افتاده‌ ای از قفسه ‌های یک راهروی بسیار طولانی از فروشگاهتان به فروش برسانید و برایش بازاریابی کنید. برای این کار کافی ا‌ست قفسه‌ آن بخش خاص از قفسه ‌بندی راهرو را با رنگ، طراحی و شکل و شمایلی متفاوت و چشمگیر بسازید. مشتریانی که به‌ طور گذرا در حال تماشای قفسه‌ها و کالاها هستند، با مشاهده ‌ی این تغییر محسوس در قفسه ‌های یکدست و یکنواخت فروشگاه، کنجکاو شده و روی کالاهای آن قفسه‌ متفاوت تمرکز بیشتری می‌ کنند.

نمایشِ مناسبتی کالاها

نوع دیگری از بازاریابی تقابلی این است که خرده‌ فروش در کنار تِم ‌های محبوب و در مناسبت ‌های خاص اقدام به عرضه‌ کالاها و بازاریابی برای آن ها می‌ کند. برای مثال، فروشنده ‌ای با چیدن و عرضه‌ کالاهایش در کنار تابلو لیگ فوتبال، برای کالاهایش محبوبیت ایجاد می‌ کند. به عبارت دیگر، کاری می‌ کند که با دیدن کالاهای او، تصویر لیگ فوتبال در ذهن مشتریانش تداعی شود. بعضی‌ها یک گام فراتر می‌ گذارند و با بطری ‌ها و ظرف‌ های نوشابه، زمین فوتبال کوچکی می‌سازند و در اطراف آن، کالاهای خود را عرضه و برای آن ها بازاریابی و جذب مشتری می‌کنند.

 به ‌کارگیریِ فناوری در جذب مشتری

فناوری‌ های نوین مانند تلویزیون‌ ها و صفحات هوشمند مسطح درون فروشگاهی کمک بسیاری به بهبود کیفی و کم بازاریابی و معرفی کالاها در فروشگاه‌ ها نموده است. با استفاده از این فناوری‌ ها می ‌توانید علاوه بر معرفی کالاهایتان، در مورد فروش ویژه‌ کالاهای خاص خود اطلاع ‌رسانی کنید. می ‌توانید پا را فراتر بگذارید و کیوسک ‌ها و باجه ‌هایی را در نظر بگیرید که مشتریان بتوانند با حضور در آن ها، در ارتباطی متقابل (دو سویه) با کالاها قرار بگیرند و از طریق صفحات هوشمند تبلیغاتی، در صورت نیاز بتوانند در همان محل کالای مورد نظرشان را سفارش دهند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار