کد خبر: 171

سیاست های برآورده کردن نیاز و انتظارات مشتریان

امروزه سمت و سوی بازاریابی به سمت بازاریابی هدفدار گرایش پیدا کرده؛ به این معنا که فروشگاه داران ابتدا باید مراحل کار خود را بخش بندی کنند

امروزه سمت و سوی بازاریابی به سمت بازاریابی هدفدار گرایش پیدا کرده؛ به این معنا که فروشگاه داران ابتدا باید مراحل کار خود را بخش بندی کنند، سپس اهداف را مشخص کنند و برای تحقق اهداف جایگاه های ویژه انتخاب کنند. در بحث بخش بندی، یکی از مواردی که حتما باید لحاظ و اجرا شود برآورده کردن انتظارات و توقعات مشتریان است.

زندگی متراکم جامعه امروزی، موجب شده نیازهای گوناگون هر فرد اعم از نیازهای خوراکی، پوشاک و … گسترده تر شود و طبیعتا هر فرد برای تامین خواسته های خود به سوپرمارکت ها و انواع فروشگاه های زنجیره ای مراجعه می کند. در مسیر برآورده شدن این نیازها، مشتریان انتظاراتی دارند که از جانب عرضه کنندگان کالا و خدمات باید برآورده شود و در تعامل با مشتری به عنوان یک ضرورت به آن ها اهمیت دهند و از جانبی دیگر فروشگاه داران در پی سود بیشتر برای خود هستند و می کوشند تا ترتیباتی اتخاذ کنند که مراجعه مشتریان به فروشگاه تکرار شود. فروشگاه های مشتری مدار، در سطح جهانی برای کسب موفقیت های بیشتر برای خود، نه تنها به نیازهای آن ها فکر می کنند بلکه انتظارات شان را در اولویت های کاری و بازاریابی خود قرار می دهند. نیاز و انتظار مشتری تعاریف جدای از هم دارد که شناخت هر دوی آن ها برای صاحبان کسب و کار الزامی است.

نیاز، هر نوع احساس کمبودی ست که در فرد ایجاد می شود و تلاش در رفع آن ها دارد. اما انتظار، توقعاتی است که لزوما فرد به آن ها احتیاج ندارد اما اگر برآورده شود احساس بسیار خوشایندی در او ایجاد می کند. بنابراین تامین نیاز و انتظار افراد نقش مهمی در تبدیل مخاطب به مشتری دارد؛ زیرا کالاهای زیادی وجود دارند که همه افراد شناخت درستی از آن ها ندارند و این وظیفه فروشگاه داران است که با معرفی آن ها و بررسی و ویژگی و حتی مقایسه با اجناس مشابه و برجسته کردن مزایای آن، شوق خرید را در مشتری برانگیخته کنند. از طرفی بسیاری از مردم حاضرند برای کسب انتظارات درونی خود که حفظ کرامت انسانی و احترام است، بهای بیشتری پرداخت کنند، در صورتی که احساس کنند صاحب کسب و کار برای آن ها جایگاه والایی قائل شده و اهمیت بسیاری به سلامت و تغذیه آن ها می دهد، از لحاظ روانی احساس رضایت کرده و قطعا در صدد خرید برخواهند آمد.

برای درک بهتر موضوع مثالی می زنیم تا اهمیت این موضوع را نشان دهیم :

امروزه شکر بدترین ماده در رژیم غذایی مدرن شناخته می شود، زیرا تاثیرات بسیار بدی در سوخت و ساز بدن دارد و از طرفی موجب بروز انواع بیماری های قلبی و کبدی می شود، همچنین موجب افسردگی و تشدید اضطراب خواهد شد. در این صورت صاحبان سوپرمارکت و هایپرمارکت ها بهتر است به فکر جایگزینی باشند که هیچ آسیبی به سلامت مشتری نزند! سال های اخیر، در سطح جهانی از نیشکر به عنوان بهترین جانشین شکر استفاده می کنند؛ زیرا قند آن طبیعی و کمتر از شکر است ، حتی خطری برای افراد دیابتی نیز ایجاد نمی کند، همچنین می توان از انواع فرآورده های آن نظیر شکر زرد، قهوه ای و یا سرخ با خیال آسوده تری استفاده کرد. جدیدا دستگاه هایی نیز وارد بازار شده اند که در حضور مشتری آب نیشکر را استخراج کرده و به عنوان یک نوشیدنی خوشمزه و به جای انواع شربت ها عرضه می کنند که همین مسئله اهمیت خواص نیشکر را در سلامتی نشان می دهد.

در شرایطی که صاحبان فروشگاه ، مشتریان را با خواص این جایگزین آشنا کنند و این حس را به آن ها القاء کنند که برای سلامت و تغذیه آن ها اهمیت ویژه ای قائلند، طبعا بسیاری از انتظارات و نیازهای آن ها را برآورده کرده اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار