کد خبر: 169

ایده‌هایی برای بازاریابی، تبلیغ و فروش کالا در فروشگاه‌ها

شما به‌عنوان صاحب یا مدیر فروشگاه خرده‌فروشی، باید همیشه به دنبالِ ایده‌ها و روش‌هایی برای افزایش فروش و سود بالاتر فروشگاه‌تان باشید

شما به‌عنوان صاحب یا مدیر فروشگاه خرده‌فروشی، باید همیشه به دنبالِ ایده‌ها و روش‌هایی برای افزایش فروش و سود بالاتر فروشگاه‌تان باشید. فقط با بکارگیریِ روش‌ های تاپ و منحر به‌ فرد است که می‌ توانید مشتریان خود را به صرف زمان بیشتر و پول بیشتر در فروشگاهتان ترغیب کنید. در فروشگاهتان می‌ توانید از روش‌ های خاصی برای نمایش کارآیی یا مزایای کالاهایتان، جلب اعتماد مشتریان‌تان و افزایش ترغیب مشتریان به انجام خریدهای تکانشی (بدون برنامه‌ی قبلی) استفاده کنید.

۱-نمایشگرهای ویدئویی

نمایشگرهای ویدئویی، ابزار بسیار مناسبی برای بازاریابی و تبلیغ کالاهایتان هستند، به‌ویژه برای کالاهایی که مشتریان‌تان آشنایی زیادی با آنها ندارند. خیلی تفاوت وجود دارد بینِ شناختنِ یک محصول از طریق مطالعه درباره‌ی آن یا خواندن اطلاعات روی بسته‌بندیِ آن و این‌که مشتریان، آن کالا را به‌صورت زنده در یک نمایشگر ویدئویی ببینید و با کارکردها و مزایای آن آشنا شوند. واضح است که نمایش تصویریِ کالا، هم اطلاعات بیشتری را در اختیار مشتری قرار می‌دهد و هم اشتیاق، علاقه و انگیزه‌ی بیشتری را برای خرید در مشتری ایجاد می‌کند.

برای این منظور، یک نمایشگر (تلویزیون یا مانیتور) را به همراه پخش DVD در فروشگاه قرار دهید، و دستورالعملِ استفاده از کالا یا فیلم تبلیغاتیِ ارائه شده توسط تولیدکننده را برای مشتریان به نمایش بگذارید و مشتری را با کارکردها و مزایای کالا آشنا کنید.

۲-بن‌های تخفیف

بن‌هایی که روی خوراکی‌ها، تنقلات، نوشیدنی‌ها و برخی کالاهای ارزان‌قیمت به مشتری‌ها ارائه می‌شود می‌توانند مشتریان را به خرید تکانشی و امتحانِ محصولات جدید ترغیب کنند. برای افزایش کاراییِ آن ها، کالاهای دارای بن را در مسیر عبور مشتریان، مثل درب ورودی فروشگاه یا صندوق پرداخت قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که مشتریان آن ها را دیده‌اند.

۳-تبلیغات و فروش فوق‌العاده‌ی مناسبتی

با نزدیک شدنِ تعطیلات و مناسبت‌ها، از این فرصت استفاده کنید و کالاهایتان را (که قبلاً هم در معرض فروش گذاشته‌اید و مردم با آنها آشنایی دارند) در قالبِ تِم و فرم متناسب با آن مناسبت خاص عرضه کنید. با این کار، هم فروشتان را تا فرا رسیدنِ تعطیلات و مناسبت‌ها بعدی بالا می‌برید و هم مجبور نمی‌شوید کالاهای باقی‌مانده‌ای را که احتمالاً تاریخ انقضایشان دارد فرا می‌رسد بسیار زیر قیمت و با ضرر بفروشید.

۴-راه‌اندازیِ بخشی به‌نام ”من رو امتحان کن!“ یا ”من رو مزه‌مزه کن!“

در فروشگاه با راه‌اندازیِ بخش‌هایی با این عناوین در فروشگاه‌تان، به مشتریان نمونه‌ای از محصول را ارائه کنید تا آن را مصرف کنن و آن را از نزدیک تجربه کنند. این روشی تأییدشده در تمام دنیاست که می‌توانید با آن از چیپس گرفته تا عطر و لوسیون دست و صورت را بفروشید. در چنین بخش‌ها و غرفه‌هایی در فروشگاه‌تان، آخرین نمونه از هر محصول را به مشتری ارائه کنید تا هم آن را مصرف کند و هم آن را بشناسد و هر کدام را که بیشتر دوست داشت خریداری کند.

این کار باعث می‌شود که مشتریان شما از امتحان کالاهای جدید‌تان ذوق زده شوند و اسم فروشگاه و کالاهایتان بر سر زبان‌ها بیفتند و مشتریان هر بار اشتیاق پیدا کنند تا کالاهای جدیدتان را تجربه کنند.

این کار اعتماد مشتریان را هم جلب می‌کند چون آن ها می‌بینند که شما قبل از فروختن هر کالایی اجازه می‌دهید مشتری از نزدیک آن را بچشد یا مصرف کند و اگر دوست داشت بابت آن پول بپردازد. بسیار پیش می‌آید که مشتری‌ها کالایی را می‌خرند و بعد پس می‌آورند (کالاهای مرجوعی). اما وقتی به مشتری اجازه دهید که قبل از خرید، کالا را امتحان کند، دیگر برای بازگرداندنِ آن بهانه‌ای نخواهد داشت، و این به نفع شماست.

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

استفاده از مقاله فوق با ذکر منبع بلامانع است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار