کد خبر: 167

تاثیر رنگ ها و متریال بر احساسات مشتریان

هر طراحی به این موضوع واقف است که متریال و رنگ ها نقش بسیار مهمی در ایجاد یک ایده ی خلاقانه دارند و نکته ی مهمتر از آن، به روز بودن بر پایه ی آخرین محصولات و متریال موجود می باشد.

هر طراحی به این موضوع واقف است که متریال و رنگ ها نقش بسیار مهمی در ایجاد یک ایده ی خلاقانه دارند و نکته ی مهمتر از آن، به روز بودن بر پایه ی آخرین محصولات و متریال موجود می باشد.

در طراحی خرده فروشی، متریال و پالت رنگی فروشگاه تاثیر مستقیم بر روی تفکر، احساس و رفتار مشتریان در فضای طراحی شده دارد، به طوری که طراح معروف آمریکایی Alexia Beghi، رنگ ها را بعنوان عامل کلیدی در درک سریع از فضا و حتی کیفیت اجناس قابل فروش معرفی کرده است. به این ترتیب زمانی که انتخاب متریال و رنگ ها به درستی صورت گیرد آنجاست که طراح اطمینان دارد که وظیفه ی خود را بخوبی انجام داده و با ایجاد یک درک متقابل بین ذهن افراد و فضای اطراف، هدف اصلی برند که شناساندن خصوصیات خود به خریدار است بیان می شود.

1

2

زمانی که Malababa (برند اسپانیایی اکسسوری چرمی) تصمیم به افتتاح فروشگاه جدید خود گرفت، فضای داخلی را بگونه ای سمبلیک با استفاده از مواد طبیعی ساده از جنس خاک رس صورتی و مرمر سفید ارائه داد. حتی پرده ای که بر روی یکی از دیوارهای داخلی کار شده است به رنگ صورتی و تهیه شده از همان چرمی است که در تولید اجناس خود استفاده کرده است. نتیجه این انتخاب چیزی نیست جز القای حس صداقت، سادگی و در عین حال بیان پایداری محصولات برند.

3

Box_Out-Benjamin_Moore_Colour_of_Year

دانستن این مسئله که ترکیب رنگ و نوع ماده به کار برده شده تاثیر قابل توجهی بر روانشناسی افراد می گذارد، نکته ی کلیدی برای هر برند در نحوه ی طراحی فیزیکی می باشد.

به گفته ی Laura Perryman (مشاور رنگ و متریال در طراحی) امسال توجه بسیاری به پالت رنگ های گرم و استفاده از متریال مینیمالیست مانند بتن، شیشه، مرمر و فولاد در فضای داخلی شده است. همچنین به نظر می رسد که سایه روشن های رنگ زرد، جز رنگ های پرطرفدار در بین طراحان و خرده فروشان می باشد. به طور مثال برند Calvin Klein در نیویورک فضای داخلی خود را  با رنگ زرد و کنتراست های خاکستری به نمایش گذاشته است.

Box_Out-Dulux_Colour_of_the_Year

Box_Out-Graham__Brown_Colour_of_Year_Tiru

بطور کلی چیزی که امروزه به شکل مشخصی در طراحی خرده فروشی به چشم می خورد درک جایگاه رنگ و متریال به عنوان عامل کلیدی طراحی می باشد.

امروزه اکثر برندها به این موضوع واقف هستند که برای اینکه بتوانند مرکز توجه قرار گیرند باید جسورانه عمل کنند و لازمه ی این کار کمک گرفتن از قدرت رنگ ها و مواد می باشد.

Tomic  طراحUniversal Design Studio) ) ادعا می کند که فروشگاه جدید  Gucci یک ترکیب رنگ Maximalist از مواد لوکس، پارچه های سنتی، رنگ های نسبتا تیره، الگوها و مبلمانی است که در قابی از سبک طراحی امروزی به نمایش گذاشته شده است.

Mulberry_4

calvin-klein-205w39nyc-mad-ave-store-reopening_ph_elizabeth-felicella-esto-photographics-05

Stella_McCartney_Store_Old_Bond_Street_London_HuftonCrow_008

از طرف دیگر، Stella McCartney  که در تابستان گذشته در لندن فروشگاه خود را افتتاح کرد در طراحی فضای داخلی خود از متریال لوکس سنتی فراتر رفته و از المان های دست ساز، ارگانیک و پایدار استفاده کرده است به طوری که پنل دیواری و حتی مبلمان فومی از کاغذ ها و مواد قابل بازیافت ساخته شده اند. به طور کلی رنگ های به کار رفته در طراحی فضا حس گرما را به به شکل محسوسی منتقل می کند.

رنگ های سال ۲۰۱۹

Tiru

رنگ تیرو که نماد آرامش، خوش شانسی و طول عمر است به عنوان رنگ سال ۲۰۱۹  کاغذ دیواری های Graham & Brown انتخاب شده است.

Spiced Honey

AkzoNoble  (کمپانی تولید رنگ هلندی) رنگ Spiced Honey را به عنوان رنگ سال خود معرفی کرده است. رنگ کهربایی که همیشه از رنگ های پرطرفدار در طراحی داخلی می باشد بسته به نوع نوری که در محیط به کار برده می شود می تواند باعث القای حس آرامش و یا هیجان در بیننده شود.

Metropolitan AF-690

Benjamin Moore که یک شرکت تولید رنگ آمریکایی است این رنگ را به عنوان رنگ منتخب سال ۲۰۱۹ معرفی کرده است. این رنگ که در طیف رنگی خاکستری قرار می گیرد جز رنگ های خنثی به حساب آمده و باعث ایجاد دفع حس تهاجم و القای آرامش می شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار