کد خبر: 413

زبان بدن و ارتباطات غیر کلامی

کتاب زبان بدن یا کتاب در مورد ارتباطات غیرکلامی، کم نیست. ولی زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی هم، مانند بسیاری از حوزه‌های دیگر (مثلاً روانشناسی) گرفتار نگاه بازاری و عامیانه شده است.

کتاب زبان بدن یا کتاب در مورد ارتباطات غیرکلامی، کم نیست. ولی زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی هم، مانند بسیاری از حوزه‌های دیگر (مثلاً روانشناسی) گرفتار نگاه بازاری و عامیانه شده است.

از آنجا که هر دانشی که به انسان ها توانایی یا توهم درک و پیش بینی محیط را بدهد، درآمد و سود خوبی هم خواهد داشت، طبیعتاً حجم گسترده‌ای از کتاب ها و مقالات و نوشته‌ ها در حوزه‌ی زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی وجود دارد که جز با هدف کسب سود، نوشته نشده‌اند.

 

کتاب ارتباطات غیرکلامی – تنظیم شده توسط ماتسوموتو

دیوید ماتسوموتو از جمله افرادی است که سال ها در حوزه ارتباطات غیرکلامی و زبان بدن، فعالیت می‌کند. او از همکاران پل اکمن است و مطالعات جدی و گسترده‌ای در حوزه زبان بدن و علائم چهره دارد.

کتاب ارتباطات غیرکلامی، مجموعه‌ای از مقالات و نوشته‌ های دانشمندان مختلف است که توسط ماتسوموتو، ویرایش و تنظیم شده و در قالب یک مجموعه‌ی علمی و آموزشی، ارائه گردیده است. طبیعتاً مقالاتی از خود او نیز در این کتاب موجود است.

زبان بدن، علائم چهره، ژست‌های مختلف، حالات صدا، دروغ و فریب در ارتباطات و مذاکره و نیز کارکردهای آن ها در شغل‌های مختلف در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

در این کتاب، نقش آشنایی با زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی به طور خاص در کار قضات، پلیس‌ها، مذاکره کنندگان، روان‌درمان‌گرها، پزشکان و پرستاران، به صورت جداگانه و با تکیه بر مطالعات و تحقیقات متعدد، مورد بررسی قرار گرفته است.

کتاب ارتباطات غیرکلامی نوشته آلبرت محرابیان

 

اگر کسی از کتاب زبان بدن و علائم غیرکلامی صحبت کند و نامی از کتاب ارتباطات غیرکلامی دکتر آلبرت محرابیان نبرد، اعتبار فهرست خود را زیر سوال برده است (همچنانکه اگر کسی در چنین فهرستی، نامی از آلن پیز و باربارا پیز ببرد!).

از آنجا که ما در مطلب مستقلی به معرفی دکتر آلبرت محرابیان و همین‌طور مرور فهرست مطالب کتاب ایشان پرداخته‌ایم، در اینجا آن ها را تکرار نمی‌کنیم.

فقط دوباره تاکید می‌کنیم که قدیمی بودن کتاب ایشان باعث نمی‌شود اعتبار کتابشان – خصوصاً‌ در مقایسه با کتاب‌ های بازاری موجود – زیر سوال برود و از اهمیت آن به عنوان یک کتاب معتبر زبان بدن، کاسته شود.

کتاب ارتباطات غیرکلامی در تعاملات انسانی نوشته مارک نپ

کتاب مارک نپ ممکن است در نگاه اول، یک کتاب دانشگاهی خشک و رسمی به نظر برسد. اما مثال‌ ها و تعبیرها و گزارش‌ های کاربردی‌اش، آن را خواندنی کرده است. اگر کسی در حوزه‌ی ارتباطات غیرکلامی بیش از هر چیز به زبان بدن علاقمند باشد، باید بگوییم که کتاب مارک نپ را می‌توان یک کتاب زبان بدن در نظر گرفت.

این کتاب به حوزه‌ هایی مانند ریشه های رفتارهای غیرکلامی، توانمندی انسانها در درک یا ارسال پیامهای غیرکلامی، روانشناسی محیطی و تاثیر محیط بر مفهوم پیام‌های غیرکلامی، فضا، لمس، علائم چهره و حالات صدا و پیام‌ های هر کدام پرداخته است.

کتاب راهنمای خواندن و درک ارتباطات غیرکلامی با ویرایش گوئرو

این کتاب تا حد زیادی به کتاب ماتسوموتو شبیه است. آن را نمی‌توان یک کتاب زبان بدن یا کتاب آموزش علائم غیرکلامی دانست. بیشتر مجموعه مقالاتی علمی است که توسط گوئرو و همکارانش گردآوری شده و البته مقالاتی از خود گوئرو هم در آن موجود است.

شاید بتوان این کتاب را در مقایسه با سایر کتاب‌ های فهرست متمم، خشک‌ترین و علمی‌ترین دانست. به همین دلیل، برای فردی که می‌خواهد ارتباطات غیرکلامی و زبان بدن را برای کاربردهای روزمره بیاموزد، احتمالاً چندان جذاب نخواهد بود.

اما اگر کسی قصد آموزش زبان بدن و ارتباط غیرکلامی داشته باشد، انتظار می‌رود این کتاب را – که از کتب کلاسیک این حوزه محسوب می‌شود – مطالعه کرده باشد.

طبیعتاً دوستان متممی، این وظیفه را به متمم واگذار کرده و می‌کنند تا محتوای این کتاب را هم در لا به لای مطالب خود مورد استفاده و استناد قرار دهد و البته ما هم، همین کار را خواهیم کرد.

دیدگاه‌ های مختلف در تعریف زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی،‌ نگرش‌های مختلف به شیوه‌‌ی آموزش و پرورش مهارت ارتباط غیرکلامی،‌ تاثیر رسانه بر تقویت و تضعیف مهارت ما در درک زبان بدن و سایر علائم ارتباطی، پوشش و لباس، لحن صدا، ارتباط چشمی،‌ فاصله‌ی فیزیکی و علائم غیرکلامی در دنیای دیجیتال، تنها بخشی از موضوعات مورد بررسی در این کتاب را تشکیل می‌دهند.

 

کتاب ارتباطات غیرکلامی نوشته ریچموند

کتاب ریچموند از جمله معدود کتابهای معتبر حوزه ی غیرکلامی است که به فارسی نیز ترجمه شده است (تحت عنوان: رفتار غیر کلامی در روایط میان فردی).

این کتاب اگر چه یک کتاب دانشگاهی محسوب می‌شود و برای کسی که به دنبال یک کتاب زبان بدن ساده می‌گردد چندان جذاب نخواهد بود، اما به خاطر تنوع موضوعاتی که مورد بررسی قرار داده و عمق توجه به هر یک از آن ها، بسیار معتبر و آموزنده محسوب می‌شود.

در این کتاب به موضوعات مختلفی از جمله زبان بدن و افسانه‌ ها و تصورات نادرست در مورد آن، اشتباهات ما در مورد ارتباطات غیرکلامی، تحت کنترل یا غریزی بودن این رفتارها، نقش فرهنگ در زبان بدن و علائم غیرکلامی، چهره، علائم چهره، فضا، زمان، صدا، محیط، دوست داشتنی بودن و نقش پیام‌ های غیرکلامی در آن و ده‌ ها موضوع دیگر پرداخته است.

کتابهای پل اکمن در مورد زبان بدن و علائم چهره

در مورد پل اکمن و کارهای او به اندازه‌ی کافی در متمم صحبت کرده‌ایم. برخی از کتاب های او هم مانند Telling Lies و Emotions Revealed را قبلا‌ً مورد استفاده و استناد قرار داده‌ایم.

فقط در اینجا مناسب است به کتاب دیگری از او تحت عنوان What Face Reveals اشاره کنیم که اگر چه مطلب جدیدی ندارد و بیشتر، بازپروری مطالب قبلی و مطالعات قدیمی اوست، اما اگر کسی بخواهد تنها یک کتاب از پل اکمن را بخواند و نگاه او به زبان بدن و علاوم چهره را درک کند، احتمالاً این کتاب گزینه‌ی مناسبی خواهد بود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار