کد خبر: 516

تاریخچه‌ی فروشگاه اِلیسیوسکی Eliseevsky

فروشگاه کالاهای مصرفی Eliseevsky که مدت‌ها پیش در سال ۱۹۰۱ راه‌اندازی شد

فروشگاه کالاهای مصرفی Eliseevsky که مدت‌ها پیش در سال ۱۹۰۱ راه‌اندازی شد، به‌عنوان نخستین فروشگاه کالاهای مصرفی در شهر مسکو تا به امروز شناخته شده است. این فروشگاه که به افتخار صاحبِ میلیونرِ سابق‌اش، آقای گریگوری اِلیسیو، Eliseevsky نامگذاری شده است، نه تنها به‌خاطر تنوع بالای کالاهایش، بلکه به‌دلیلِ دکوراسیون بسیار لوکسِ خود که از سبکِ نئو- باروک الگو گرفته، شهرت یافته است. لوسترهای کریستالِ عظیم، که هر بیننده‌ای را به یاد خوشه‌های انگور می‌اندازند، زینت‌بخشِ قوس‌های سقف این فروشگاه هستند.

ساختمانِ این فروشگاه که در مرکزِ تاریخیِ شهر مسکو در خیابانِ ۱۴ توِرس‌کایا واقع شده است، بیوگرافی و پیشینه‌ی جالبی دارد. در اواخر قرن ۱۸، اِکاترینای کبیر، وزیرِ وقت، از معمارِ معروف ماتوی کازاکوف خواست تا برای همسر زیبایش قصری بسازد. بعد از مرگِ او، این قصر به دخترش، پرنسس اِی.جی. بِلوسِلزکایا- بلوزِرس‌کایا رسید.

در سال ۱۸۲۴، نوه‌ی خانم کازیتزکایا، پرنسس زینایدا وُلکُنس‌کایا، یک سالنِ ادبی در این قصر راه‌اندازی کرد که در آن، هنرمندان، شعرا و نویسندگان سرشناس گرد هم می‌آمدند.

االکساندر سِرگِیویچ پوشکین، اِوگِنی باراتینسکی، دی. وی. بِنِویتوف، پی. اِی. بایازِنسکی، اِی. میتزکِویچ، بارها از اشعار این شعرا سخن گفته‌اند.

در اواخرِ دهه‌ی نُهمِ قرن نوزدهم، تاجرِ میلیونری از سن‌پِتِرزبورگ به نام گریگوری اِلیسیو قصرِ توِرس‌کایا را خریداری کرد. او تاجرِ کالاهای مستعمراتی، و صاحبِ بزرگترین فروشگاه کالاهای مصرفی در خیابان نِوس‌کی در شهر سن‌پترزبورگ روسیه بود. اینجا بود که فروشگاه کالاهای مصرفیِ اِلیسیو افتتاح شد. افتتاح فروشگاه اِلیسیوسکی رسماً طیِ مراسمی در کلیسا و با حضور کشیش‌ها و روحاینیونی که دعوت شده بودند انجام شد. پیشخوان‌های این فروشگاه مملو از انواع غذاها بودند. آقای اِلیسیو که روابط دوستانه‌ای را با اروپایی‌ها برقرار کرده بود، انواع چای و قهوه، انواع غلات، کره، پنیر، سوسیس و کالباس، انواع نوشیدنی، میوه، شیرینی و ماهی را به مشتریان عرضه می‌کرد.

بعد از انقلاب قرن هفدهم [آمریکا، انگلیس و فرانسه]، این فروشگاه بدون اینکه محبوبیت خود را از دست داده باشد، مجدداً شروع به کار کرد. از آنجایی که اهالی مسکو، این فروشگاه را اِلیسیوسکی می‌خواندند، دیگر عنوانِ ”گَسترونوم شماره ۱“ برای آن مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. و تصویر آقای گریگوری اِلیسیو که توسط نقاش آماتور ”الکساندر رومانوو“ نقاشی و ترسیم شده است، همچنان بخشی از دکوراسیون داخلیِ فروشگاه را تشکیل می‌دهد.

در سال ۲۰۰۴، بازسازی و مرمتِ گسترده‌ای در فضای داخلی فروشگاه انجام گرفت. تنوع مواد غذایی و کالاهای منتخب برای فروش تغییر کردند و همچنین تغییراتی در ساختار صنعتیِ فروشگاه ایجاد شد و ساختار مدیریتیِ خدمات‌رسانی به مشتریان نیز دستخوش تحولاتی گردید.

اما با وجود این تغییرات بنیادی، فروشگاه اِلیسیوسکی همچنان فروشگاهی با بافت و ساختار قدیمی و سنتی باقی ماند، همان‌طور که از ابتدا بنا نهاده شد. سیستمِ شبکه‌ای ”اِلای پَروزا“ توانست شکل تعاملِ مشتری و فروشگاه در چهارچوبِ پیشخوان را با سیستم‌های مدرن فروشگاهی به‌شکلی متناسب تلفیق کند.

تهیه و ترجمه : تحریریه گروه ریتیل ایران

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار