کد خبر: 666

طلا ارزان می‌شود یا گران؟

طلا از انتخابات سال ۹۲ تا انتخابات سال ۹۶ معادل ۱۲ درصد افت قیمت داشت و باید دید این فلز گرانبها در ابتدای سال آینده که انتخابات برگزار می‌شود چه تغییر می‌کند.

بررسی واکنش روند قیمت طلا در چهار سال برگزاری انتخابات قبلی ریاست‌جمهوری از افزایش قیمت در سه سال و کاهش قیمت در یک سال خبر می‌دهد، با توجه به انتخابات سال آینده آیا این روند تکرار می‌شود؟ با این فرض قیمت طلا به چقدر می‌رسد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی عملکرد بازار طلا در انتخابات ریاست‌جمهوری قبلی نشان می‌دهد که این فلز ارزشمند تقریبا در چهار سالی که انتخابات برگزار شده مشابه عمل کرده و حدود ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

معمولا می‌توان سال‌هایی که انتخابات برگزار می‌شود را به دو نیمه تقسیم کرد. نیمه اول که فضای انتخاباتی و سیاسی حاکم است و معمولا تمرکز دولت مستقر نیز به این سمت می‌رود و نیمه دوم که دولت جدید روی کار می‌آید و مدیریت تغییر می‌کند.

سال ۱۳۸۴

در سال ۸۴ محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت شد. در ابتدای سال قیمت طلای ۱۸ عیار روی نرخ حدود هشت هزار و ۶۰۰ تومان بود، ولی تا پایان سال سه هزار و ۸۵۰ تومان به ارزش آن افزوده شد.

در واقع طلا با ۳۱ درصد افزایش قیمت به نرخ ۱۲ هزار و ۴۵۰ تومان در پایان سال رسید.

سال ۱۳۸۸

در این انتخابات نیز محمود احمدی‌نژاد برای دور دوم رئیس‌جمهور شد. طلا در دولت اول او ۲۱۵۰ درصد رشد کرد.

در ابتدای سال ۸۴ قیمت طلا ۲۱۹ هزار تومان بود، اما در پایان سال با رشد ۲۳ درصدی به رقم ۲۷۰ هزار تومان به‌ازای هر گرم رسید.

در نهایت از انتخابات سال ۸۴ تا انتخابات سال ۸۸ قیمت طلا معادل ۲۱۵۰ درصد، اما از انتخابات سال ۸۸ تا انتخابات سال ۹۲ معادل ۶۴ درصد افت قیمت داشت.

سال ۱۳۹۲

در این سال حسن روحانی پیروز انتخابات و از نیمه دوم سال رئیس دولت شد.

در ابتدای سال ۹۲ و پیش از آغاز انتخابات قیمت طلا ۱۳۳ هزار تومان بود، اما برخلاف دو دوره قبلی و دوره بعدی طلا در طول این سال کاهش قیمت داشت.

در پایان اسفند سال ۹۲ طلا با ۲۵ درصد کاهش قیمت به نرخ حدود ۹۹ هزار تومان رسید.

سال ۱۳۹۶

در سال ۹۶حسن روحانی از سوی مردم برای دور دوم نیز انتخاب شد. قیمت طلا در این دوره همانند سال‌های ۸۴ و ۸۸ رشد کرد.

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در در ابتدای سال ۱۱۶ هزار تومان خریدوفروش می‌شد، اما تا پایان سال رشد ۳۱ درصدی نرخ ۱۵۲ هزار تومان را ثبت کرد.

طلا از انتخابات سال ۹۲ تا انتخابات سال ۹۶ معادل ۱۲ درصد افت قیمت داشت و باید دید این فلز گرانبها در ابتدای سال آینده که انتخابات برگزار می‌شود چه تغییر می‌کند.

سال ۱۴۰۰

در حال حاضر قیمت طلا یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است. اما با توجه به رفتن ترامپ، برای ایران در سال ۱۴۰۰ برخی خوش‌بینی‌ها نسبت به آینده برجام و گشایش‌های اقتصادی وجود دارد که باید دید چه اتفاقاتی در حوزه انتخابات و سیاست بین‌الملل رخ می‌دهد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار