کد خبر: 23

ظرفیت بازرگانی با ادغام در وزارت صنعت یک چهارم شده است

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، معتقد است که بخش بازرگانی کشور قطعاً باید یک وزارت خانه مستقل داشته باشد، چراکه ظرفیت بازرگانی با ادغام در وزارت صنعت یک چهارم شده است.

سعید باستانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  با اشاره به انتشار اخبار غیررسمی مبنی بر احیای وزارت بازرگانی، گفت:دولت  برای ایجاد هر وزارتخانه ای ابتدا باید ظرفیت ها را شناسایی کرده و اهداف توسعه را  تعیین کند و سپس  راه های رسیدن و دستگاه متولی برای تبدیل منابع به ثروت ملی را مشخص کرده و در جهت رفاه مردم از آن استفاده کند.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی، افزود: وزارتخانه ای در ایران  باید مسئولیت هماهنگی و تبدیل مواهب خدادادی به ارزش افزوده بالا را از طریق تکنولوژی های صنعتی فراهم کند و وزارتخانه ای دیگر بخش بازرگانی داخلی و خارجی آن را هماهنگ و هدایت کند.

بخش بازرگانی ایران قطعاً باید یک وزارت خانه مستقل داشته باشد

باستانی با بیان اینکه ایجاد وزارت بازرگانی یک ضرورت برای اقتصاد ایران است، ادامه داد: منطق کار بازرگانی، اقتضائات امروز ایران و آنچه در سال‌های گذشته تجربه شده، ایجاب می‌کند که بخش بازرگانی کشور قطعاً یک وزارت خانه مستقل داشته باشد و بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت جدا شود.

وی یادآور شد:ایجاد ارزش افزوده در بخش صنعتی وظیفه اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت است، لذا برای اینکه حوزه خدمات و گردش بازار داخلی و خارجی مدیریت شود، باید وزارت بازرگانی تشکیل شود.

بازرگانی در صنعت هضم و تحلیل است

باستانی با تاکید بر اینکه اگر در گذشته وزارت بازرگانی  کارکردی بازرگانی نداشته نباید اصل آن را حذف کرد، افزود: باید ایردات را در حوزه ساختار قوانین و اجرا در این وزارتخانه را شناسایی و اصلاح کرد، چراکه با ادغام وزارت بازرگانی در وزارت صنعت علاوه بر اینکه ظرفیت بازرگانی یک چهارم شده بیشتر فعالیت در بخش صنایع هضم شده است.

وی ادامه داد:با ادغام دو وزارتخانه بازرگانی و صنعت و معدن حجم کار وزارت صنعت، معدن و تجارت افزایش یافته و به همین منظور بازرگانی در حد یک معاونت تقلیل پیدا کرده  و به عنوان یک شاخص اصلی در وزارت صنعت به آن نگریسته نمی شود.

بیش از  70درصد از الزامات فرایند تولید به بخش بازرگانی باز می‌گردد

باستانی با بیان اینکه فعالیت بازرگانی، تأثیرگذار و تأثیرپذیر از زمینه‌های مختلف اقتصادی است، اظهار کرد: زمینه‌های مختلف اقتصادی کشور در بازرگانی کشور نقش دارند و بازرگانی کشور تحت تأثیر حوزه‌های مختلف است و بیش از  70درصد از الزامات فرایند تولید به بخش بازرگانی باز می‌گردد. 

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه مدیریت واردات کشور، سیاست و استراتژی‌ها در واردات، تعیین تعرفه‌ها از مسائل مهم بازرگانی است، تصریح کرد:در حال حاضر باید  دو وزارتخانه صنعت و بازرگانی از یکدیگر جدا شوند نه به عنوان اینکه ساختار سازمانی افزایش یابد بلکه وزارت بازرگانی تحولات پیش روی تجارت را در نظر بگیرد و برای همخوانی بازرگانی کشور با تجارت الکترونیک  نقش خود را در حوزه های اقتصادی و غیره اعم از کشاورزی، خدمات، صنعت و دفاعی  به عنوان هماهنگ کننده ایفاء کند.

منبع : www.icana.ir

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار