کد خبر: 19

تولیدات اصناف باید در نمایشگاه های خارج از کشور عرضه شود

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت: تولیدات اصناف باید در نمایشگاه های خارج از کشور عرضه شود

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، علی فاضلی روز یکشنبه در نشست هم اندیشی روسای اتاق های اصناف مراکز استان ها و اعضای هیات رئیسه اتاق اصناف افزود: نقش واحدهای تولیدی کوچک در اقتصاد کشور بسیار قابل ملاحظه است.

وی اظهار کرد: بیشترین تکیه خود را برای حوزه های مردمی اقتصادی همچون اتاق اصناف ایران، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و همچنین دیگر تشکل هایی که به این دو خدمات رسانی کنند، خواهم داشت.

شریعتمداری با بیان اینکه تشکل های مردمی به لحاظ تخصصی دارای اهمیت فوق العاده ای هستند، گفت: اگر مسئولیت وزارت صنعت، معدن وتجارت بر عهده ام گذاشته شود،

از همراهی مجموعه هایی که نماینده بخش کثیری از حوزه تولید و اشتغال را بر عهده دارند، بهره مند خواهم شد.

وی افزود: از مجموع حدود ۸۵ هزار واحد تولیدی که در کشور فعالیت می کنند، بالغ بر ۸۰ هزار واحد را  بنگاه های کوچک و متوسط تشکیل می دهد. در شهرکهای صنعتی ۲۰ درصد ازظرفیت این شهرک ها در اختیار واحدهای صنفی است و عمدتا واحدهایی هستند که در بخش خدمات و خدمات فنی فعالیت می کنند.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اصناف در زمره واحدهای کوچک و متوسط محسوب می شوند،تصریح کرد: اشتغالی که این واحدها ایجاد می کنند، پایدار است آن هم در شرایطی که تعداد قابل ملاحظه ای جویای کار در کشور وجود دارد.

شریعتمداری گفت: برای ایجاد اشتغال پایدار در کشور باید به سمت آن دسته از فعالیت های اقتصادی رفت که کاربر هستند. در این خصوص توجه به بخش اصناف باید از اهمیت بالایی باشد به این دلیل که ایجاد ۲۵۰ هزار شغل  جدید در سال ۹۶ در حوزه اصناف و بازرگانی به عنوان تعهد  پذیرفته شده رقم قابل ملاحظه ای است.

وی افزود: باید روشن شود که آیا سند همکاری متقابل دولت با اصناف بخصوص در زمینه واحدهای تولیدی وجود دارد؛ اگر باشد من از این سند حمایت می کنم و چنانچه مسئولیت بر عهده من گذاشته شود و چنین سندی وجود نداشته نباشد، تلاش می کنم تدوین شود و این تعهد متقابل شکل بگیرد.

شریعتمداری اظهار کرد: وقتی صحبت از تولید می شود، باید بدانیم در کدام رشته ها فعالیت های تولیدی کشور ظرفیت های بیشتری در اشتغال و بهره وری دارند تا ضمن شناخت نیازهای آموزشی، بتوان مهارت ها را افزایش داد. همچنین تکنولوژی، مواد اولیه، نیروی کار و سرمایه اولیه هر کدام از بهره وری در کدام رشته و به چه میزان برای حل مشکلات و همچنین کاهش قیمت تمام شده تاثیرگذار هستند، باید مشخص شود.

وی با بیان اینکه با داشتن برنامه ریزی بلندمدت و نظم در امور می توان موفق بود، ادامه داد: به این نتیجه رسیده ام که مجموعه اصناف دارای بلوغی هستند که نمایندگانی با صلاحیت لازم  برای این مجموعه انتخاب کرده اند که اینها مطالبات عالمانه و کارشناسانه ای دارند، اما داشتن برنامه ای مدون  و برنامه چشم انداز امری لازم است.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: به عنوان مثال در مباحث فروشگاههای زنجیره ای یا تجارت الکترونیک نمی توان جلوی فناوری را دیوار کشید؛ چون عملی نیست. در توسعه و آمایش فروشگاههای زنجیره ای باید دقت کرد.

شریعتمداری بر لزوم حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی تاکید کرد و افزود: این حمایت ها باید توسط خود اصناف انجام شود که این مهم از طریق تولید ، تبلیغ و عرضه کالای با کیفیت بالا میسر است.

وی تصریح کرد: در گذشته برندهای ایرانی روانه بازارهای جهانی می شود و حتی برخی کشورها این برندها را تقلب می کردند؛ لذا حرکت به سمت تولید ملی و کالای ایرانی دارای بیشترین جایگاه است و متولی آن اصناف هستند و مسئولان هم باید حمایت کنند.

شریعتمداری گفت: در گذشته نمایشگاه هایی که در خارج از کشور برگزار می شد، اغلب با حضور اصناف بود که اکنون نیز لازم است مجددا فروش کالاهایی ایرانی را در بازارهای جهانی داشته باشیم.

وی افزود: اتاق اصناف ایران باید آمادگی داشته باشد و برنامه هایش را برای حضور صنوف تولیدی در نمایشگاه های خارج از کشور را اعلام کند.

شریعتمداری تصریح کرد: وقتی اصناف کالایی را تولید کردند، باید برای فروش آن هم در بازارهای داخلی و هم بازارهای خارجی تبلیغ کنند. امروز در مجموعه اصناف افراد توانمند و ظرفیت های بسیار زیادی در بخش تولید وجود دارد.

وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن و تجارت همچنین به واگذاری امور به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: هر کاری که انجام آن توسط اصناف امکانپذیر باشد، باید واگذار شود. دولت فقط باید وظایفی را انجام دهد که بخش خصوصی از عهده آن برنیاید

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار