کد خبر: 106

کار سخت دولت برای کنترل خرده‌فروشی سیگار

گرچه ابلاغیه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره ممنوعیت فروش سیگار توسط خرده و عمده فروشان فاقد مجوز در کشور نشان از عزم دولت برای ساماندهی محصولات دخانی کشور دارد

گرچه ابلاغیه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره ممنوعیت فروش سیگار توسط خرده و عمده فروشان فاقد مجوز در کشور نشان از عزم دولت برای ساماندهی محصولات دخانی کشور دارد اما در حالی صحبت از اجرای این ابلاغیه از دی ماه جاری به میان آمده که به نظر می‌رسد حتی با اجرای طرح ضربتی برخورد با عرضه سیگارهای قاچاق، هنوز دسترسی به این دسته از محصولات وجود دارد.

مدیریت خرده فروشی سیگار

 

گرچه ابلاغیه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره ممنوعیت فروش سیگار توسط خرده و عمده فروشان فاقد مجوز در کشور نشان از عزم دولت برای ساماندهی محصولات دخانی کشور دارد اما در حالی صحبت از اجرای این ابلاغیه از دی ماه جاری به میان آمده که به نظر می‌رسد حتی با اجرای طرح ضربتی برخورد با عرضه سیگارهای قاچاق، هنوز دسترسی به این دسته از محصولات وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، وزارت صنعت، معدن و تجارت با انتشار شرایط کسب مجوز فروش عمده و خرده محصولات دخانی، اعلام کرد که با واحدهای توزیع‌کننده بدون مجوز برخورد خواهد کرد.

این تصمیم که به نظر می‌رسد برای سامان‌دهی و کنترل فضای توزیع محصولات دخانی گرفته شده با حمایت تولیدکنندگان و واردکنندگان داخلی نیز روبرو بوده است؛ تا جایی که تاجدادر – رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان کالاهای دخانی – نیز طی نامه‌ای که در حمایت از این تصمیم نوشته، اعلام کرده که ساماندهی این بخش از بازار در راستای کاهش میزان قاچاق، توزیع منطقی ثروت و مبارزه با رانت خواری و گسترش عدالت اجتماعی است.

گرچه به نظر می‌رسد با توجه به آمار تولید داخلی سیگار که نهایتا ۵۰ درصد از میزان تقاضای داخلی که در سال گذشته حدود ۲۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نخ سیگار بود را تامین می‌کند، نتواند در عمل به اهداف برنام پنجم، یعنی به صفر رساندن واردات سیگار در پایان این برنامه جامه عمل بپوشاند و اینکه حتی با توجه به شرایط اعلام شده کسب مجوز، کار دشواری برای واحدهای متقاضی نباشد؛ اما قطعا با ایجاد یک نظارت مدیریت شده روی واحدهای توزیع کننده می‌تواند سهم ۳۰ درصدی سیگار قاچاق را در بازار مصرف داخلی بکاهد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص شرایط اعطای مجوزهای توزیع عمده و خرده محصولات دخانی به عنوان نکات قابل توجه در فرآیند صدور مجوزهای یاد شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- صدور مجوز برای افرادی که دارای سابقه قاچاق کالای دخانی (براساس استعلام کتبی انجام شده از سازمان تعزیرات حکومتی) در هر مقطع زمانی و به هر میزان که باشد، ممنوع است.

۲- دارا بودن حداقل متراژ ۱۲ متر مربع برای واحدهای صنفی الزامی است. واحد هایی که در محل کسب فعلی دارای کارت عاملیت شرکت دخانیات ایران قبل از ۲۷ تیر ۱۳۹۱ بوده اند، از این قاعده (متراژ) مستثنی هستند.

۳- متقاضیان می‌بایست دارای پروانه کسب عمده فروشی ازیکی از سه رسته خواربارفروش، سوپرمارکت، سقط فروش و عطاری باشند و در صورتیکه پروانه کسب متقاضی عمده‌فروشی نباشد، با تأیید کتبی اتحادیه مبنی بر فعالیت بصورت عمده‌فروشی قابل قبول است.

۴- اجاره‌نامه محل کسب و انبار متقاضی می‌بایست دارای کد رهگیری سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور باشد.

در کنار این شرایط نیز رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات، ملاحظات دیگری را نیز درباره شرایط فروش خرد سیگار بیان کرده و گفته که با چهار مساله “فروش محصول دخانی قاچاق، توزیع سیگار به صورت فله ای یا نخی، فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال، تبلیغ محصولات دخانی” به شدت برخورد می شود و مجوز افراد متخلف باطل و دیگر مجوز توزیع سیگار برای آنان صادر نمی شود.

به گفته علی اصغر رمزی، رعایت ملاحظات فرهنگی و اجتماعی فروش دخانیات ضروری است که بر این اساس یکی از شرایط صدور مجوز خرده فروشی محصولات دخانی، رعایت حداقل فاصله ۱۰۰ متری از مراکز آموزشی، فرهنگی، مذهبی و ورزشی است.

منبع: ایسنا

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار