کد خبر: 100

کرکره آژانس‌های خرده فروشی برق بزودی بالا می‌رود

سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق:کرکره آژانس‌های خرده فروشی برق بزودی بالا می‌رود

سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق:کرکره آژانس‌های خرده فروشی برق بزودی بالا می‌رود

رضا ریاحی گفت: براساس تکالیفی که اصل ۴۴ قانون اساسی در اختیار وزارت نیرو گذاشته، این وزارتخانه باید حضور بخش خصوصی را در صنعت برق فراهم کند

 

خرده فروشی برق

به گزارش «نسیم»،سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران از شکل‌گیری آژانس‌های خرده‌فروشی برق در آینده‌ای نزدیکدر کشور خبر داد.

“رضا ریاحی ، در آئین امضای قرارداد دو جانبه بین نیروگاه شهید منتظری و فولاد مبارکه اصفهان که در ساختمان ستادی شرکت مادر تخصصی توانیر منعقد شد، با بیان این مطلب گفت: بر اساس تکالیفی که اصل ۴۴ قانون اساسی در اختیار وزارت نیرو گذاشته است، این وزارتخانه باید حضور بخش خصوصی را در صنعت برق فراهم نماید.

وی ادامه داد: شرایط و بسترها باید به‌گونه‌ای فراهم شود تا بخش تولیدکننده و مصرف کننده بتوانند نسبت به خرید و فروش برق با هم تعامل داشته باشند.

ریاحی با بیان اینکه در سال دوم قانون برنامه پنجم شورای اقتصاد دستورالعملی ابلاغ شد که بر اساس آن سه روش برای خرید و فروش برق در سطح کشور مطرح شد، اظهار داشت: یکی از فرایندهای این دستورالعمل خرید فروش در بازار برق بود که در سطح عمده، نیروگاه‌ها برق تولیدی خود را به بازار برق ایران می‌فروختند و شرکت‌های توزیع استانی این برق را خریداری می‌کردند.

وی فرآیند دوم را آماده شدن بستر مناسب برای حضور نیروگاه‌ها و بخش خصوصی در بورس انرژی گفت: با آماده شدن این بستر تولیدکنندگان برق، تولید خود را در بورس انرژی عرضه کرده و خریداران نیز برق خود را از بورس انرژی تهیه می‌کنند که این فرایند در سال ۹۲ آغاز شده و با افزایش حجم شش برابری همچنان ادامه دارد.

سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران انعقاد قراردادهای دو جانبه و رابطه مستقیم بین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان را فرایند سوم حضور تولیدکنندگان بخش خصوصی دانست و ادامه داد: در این فرایند مصرف کننده نهایی،‌ برق مورد نیاز خود را از تولید کننده به‌صورت مستقیم خریداری می‌کنند که امروز شاهد انعقاد این قرار داد دو جانبه بین فولاد مبارکه و نیروگاه شهید منتظری هستیم.

او با بیان اینکه وزارت نیرو نقش ترانزیت کننده برق را در این فرایند به عهده خواهد داشت تا برق تولید شده از سوی نیروگاه خصوصی را با استفاده از شبکه سراسری به مصرف کننده برساند، گفت: هزینه این ترانزیت، ۴۹ هزار و ۵۰۰ ریال به ازای هر کیلووات ساعت برای مدت یک ماه خواهد بود که از طرفین اخذ خواهد شد و مصرف کننده مجاز است تمام یا بخشی از برق مورد نیاز خود را از نیروگاه بخش خصوصی تامین کند و مابقی برق مورد نیاز خود را می تواند بر اساس تعرفه‌های موجود از وزارت نیرو خریداری کند.

ریاحی مبلغ برق قابل فروش بین تولیدکننده و مصرف کننده را در این قراردادها توافقی بیان کرد و در خصوص حجم قرارداد بین نیروگاه شهید منتظری و فولاد مبارکه اظهار داشت: با انعقاد این قرار داد نیروگاه شهید منتظری متعهد خواهد شد تا ۲۰۰ مگاوات برق مورد نیاز فولاد مبارکه را به مدت یک‌سال تامین نماید که در صورت موفقیت‌آمیز بودن این فرآیند، حجم این قرارداد گسترده‌تر خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد: در سال‌های آینده شاهد تامین بخشی از برق مورد نیاز سایر مصرف کنندگان به‌صورت مستقیم از نیرو گاه‌های بخش خصوصی باشیم.

سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران با بیان اینکه برنامه‌هایی برای تامین برق مصرف کنندگان کوچکتر نیز در وزارت نیرو پیش‌بینی شده است، گفت: با شکل‌گیری آژانس‌های خرده‌فروشان برق در کشور،‌ برق این آژانس‌ها از طریق نیروگاه‌های خصوصی تامین می‌شود و برق مصرف‌کنندگان کوچک نیز از طریق همین آژانس‌ها تامین خواهد شد.

منبع: نسیم آنلاین (خبرگزاری نسیم)

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار